Székesfehérvár a magyar ifjúság fővárosa – kétnapos ülését tartja a Nemzeti Ifjúsági Tanács

Székesfehérváron tartja kétnapos ülését a Nemzeti Ifjúsági Tanács. A Közösségképző program fő témája a fiatalok közéleti és civil szerepvállalásának vizsgálata, erősítése, a fiatalok bevonása. A megnyitót szerdán kora délután tartották a Városháza Dísztermében, ahol a NIT és a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány együttműködési megállapodást kötött az ifjúsággal kapcsolatos kutatások hatékonyságának erősítéséért.
2023.04.26. 16:23 |
Székesfehérvár a magyar ifjúság fővárosa – kétnapos ülését tartja a Nemzeti Ifjúsági Tanács

A NIT a magyarországi ifjúsági szervezetek ernyőszervezete, amely nemzetközi tudás-, kapcsolati és információs tőkével támogatja Magyarország fiataljait, és képviseli érdekeiket a döntéshozók felé.

Az április 26-27-én zajló Közösségképző program célja a fiatal civil szervezeti vezetők készségeinek és kompetenciáinak fejlesztése. A NIT folyamatos megújulás alatt áll, ez a célja a Közösségképzőnek is: megvizsgálják, hogy miként lehet elérni a fiatalokat, bevonni őket a döntésekbe, és miként lehet a folyamatosan változó generációs különbségeket csökkenteni – fogalmazott Simon Ádám, a NIT elnökségi tagja, a tanácskozás levezetője.

Székesfehérvár mindig is fontos helyszíne volt a magyarországi közügyeknek. A NIT nem találhatott volna jobb helyszínt a Közösségépítő programnak, amely egy évek óta zajló folyamat fontos építőköve – mondta Nagy-Vargha Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium fiatalokért felelős helyettes államtitkára. Hozzátette, hogy minden, amit a fiatalok évek alatt tesznek a köznevelésben és a civil szervezetekben, az Magyarország jövőjét szolgálja. Ez lehetőség arra, hogy kipróbálják magukat, de felelősség is arra vonatkozóan, hogy miként bánnak a megszerzett tudással. A Közösségképző célja, hogy a fiatalok versenyképes, korszerű és releváns ismeretekre tegyenek szert kiemelkedő szakemberek segítségével.

Székesfehérvár és a NIT között régóta jó az együttműködés, a város prioritásként kezeli fiatalokkal kapcsolatos ügyeket – fogalmazott a megnyitón dr. Cser-Palkovics András polgármester.

Hozzátette, hagyományosan Fehérváron ülésezik az Országos Diákparlament, melynek szervezésében és lebonyolításában a NIT is nagy munkát végzett. Tapasztalatai szerint a fiatalok bevonhatóak, határozott véleményük van, melyet el is mondanak, partnerek a konstruktív vitákban, és azt is látják, hogy ki és milyen módon akarja őket manipulálni.

Kellenek olyan fiatalok, akik vállalják a közösségi képviseleti feladatokat és a felelősséget! Egy közösség ügyeit szolgálni szép és nemes dolog – zárta gondolatait a házigazda város polgármestere.

Székesfehérvár a magyar ifjúság fővárosa. Ezzel a címmel elismerhetjük azt az értékes és értékálló tevékenységet, melyet az itteni közösség, a szakemberek, az önkormányzat, az iskolák végeznek – fogalmazott Kovács Péter, a Nemzeti Ifjúsági Tanács elnöke. Mint mondta, Fehérvár mintaként szolgál, itt példaértékűen valósul meg az ifjúság részvételisége a Székesfehérvári Diáktanáccsal és az ODP-vel. A város sokat tesz a helyi közoktatásért, a felsőoktatás erősítéséért és az életfeltételek megteremtéséért. Az elnök arra kérte a résztvevőket, hogy vigyék haza és hasznosítsák a jövőben az itteni program során megszerzett tudáselemeket.

A köszöntőket követőek a Nemzeti Ifjúsági Tanács és a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány együttműködési megállapodást kötött, megerősítve az eddigi összefogást és segítve az ifjúsággal kapcsolatos tudományos kutatásokat, a közös munkát.

A megnyitót kerekasztal-beszélgetés követte a fiatalok bevonási lehetőségeiről a magyar közösségi és civil életbe helyi, valamint országos szinten.

Elhangzott, hogy a koronavírus-járvány óta jelentősen megváltozott a fiatalok közösségben való részvétele. Szalay-Bobrovniczky Vince civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár elmondta, 10 éves a civil közösségi szolgáltató központok hálózata, melynek mintegy 23.700 szervezettel van aktív kapcsolata. A hatékonyság növelése érdekében fontos a fiatalok minél szélesebb körű bevonása.

Dr. Cser-Palkovics András polgármester szerint a fiatalok bevonhatóak a város vérkeringésébe, akár a civil szervezeteken, akár az iskolákon keresztül. Erre szolgál a diákönkormányzati rendszer és a Diáktanács. Fontos, hogy a fiatalok megértsék: valóban van érdemi beleszólásuk a velük kapcsolatos kérdésekbe. Érezniük kell, hogy őszinte érdeklődés mutatkozik a véleményük, kritikájuk, problémáik, felvetéseik iránt.

Kovács Péter, a NIT elnöke hangsúlyozta, a közösségszervezésben aktív diákokat fontos lenne a későbbiekben megtartani, és megmutatni általuk, hogy miért jó tenni egy közösségért 18 éves kor felett is. A civil szervezeti kapcsolódások, mikroközösségek, egyesületek… stb. ekkor alakulnak ki igazán, így fontos a motiváció fenntartása és az aktív személyek segítése.