Szakirányú továbbképzési kínálatát ismertette az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara

Az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara számos olyan szakirányú továbbképzést kínál, amelyekkel rendkívül keresett és piacképes tudást lehet szerezni munka mellett is. Többek között a geoinformatika, ipari robotizálás, precíziós gazdálkodás, számítógépes hálózatok, valamint a szervezetfejlesztés területén is képeznek szakmérnököket, szakembereket.
2022.08.25. 15:28 |
Szakirányú továbbképzési kínálatát ismertette az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara

Ötféle szakirányú továbbképzésre van lehetősége munka mellett a diplomásoknak az az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán ősztől.

A szakirányú továbbképzési kínálat ismertetése előtt Mészáros Attila alpolgármester köszöntőjében arról szólt, hogy Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán a bázisépítés szempontjából az alap és mesterszakok kiemelten fontosak, de ugyanilyen fontosak a szakirányú továbbképzések is, hiszen egyrészt az itt végzett hallgatóknak adnak továbbtanulási lehetőséget, másrészt pedig a város szakembereinek is komoly lehetőséget adnak arra, hogy továbbképezzék, vagy átképezzék magukat. Székesfehérvár alpolgármestere megjegyezte: a szakirányú továbbképzések a legrugalmasabb részei az egyetemi oktatásnak és a leggyorsabban tudnak az ipar igényeihez igazodni. Mészáros Attila köszönetet mondott a szakfelelősöknek, hogy ezek a szakok el tudnak indulni Székesfehérváron, mert ez a város ipara szempontjából kulcsfontosságú.

Köszöntőjében Prof. Dr. Györök György, az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karának dékánja kiemelte, hogy a magyar felsőoktatás palettáját nézve az Alba Regia Műszaki Kar egy unikális kar, mivel rendkívül széles oktatási spektrumot fed be. Hozzátette, hogy a műszaki tudományok szinte mindegyikét nagy intenzitással művelik, oktatják és olyan képzéseket nyújtanak, amire az iparnak szüksége van.

A geoinformatika, ipari robotizálás, precíziós gazdálkodás, számítógépes hálózatok, valamint a szervezetfejlesztés területén induló szakirányú képzéseket a szakfelelősök ismertették.

A geoinformatikai szakmérnök/szakember képzés kapcsán Dr. Pődör Andrea intézetigazgató, szakfelelős elmondta, hogy a geodézia és térinformatika legújabb nemzetközi és hazai szakmai eredményeit ismerő, a szakma különböző területein felmerülő feladatok végrehajtására képes jól felkészült szakembereket képeznek. A képzés után a szakmérnökök, szakemberek alkalmasak lesznek magas színvonalú, önálló munkavégzésre a speciális feladatok megoldása során. Ebbe tartozik minden mérnöki tervezés alapját képező informatikai rendszer tervezése és üzemeltetése, a településtervezés és rendezés, a környezetvédelem, a közmű üzemeltetés és nyilvántartás támogatása, a műemlékvédelem támogatása. Az elsajátított ismeretek birtokában alkalmasak lesznek a hallgatók a geoinformatika gyakorlati, üzemeltetési feladatainak megoldására. A képzés az UNIGIS nemzetközi hálózat tagjaként hozzáférést biztosít a korszerű térinformatikai és képfeldolgozási szoftverek megismeréséhez is.

Az Ipari robotizálási szakmérnök/szakember képzés szakfelelőse Dr. Széll Károly egyetemi docens. Az ipari robotizálási szakmérnöki képzés célja, hogy az ipar igényeinek megfelelő tudást adhassanak a hallgatóinknak, mivel egyre nagyobb igény mutatkozik a robotikához értő mérnökökre. A közelmúltban két labor átépítése is megtörtént, melyben több ipari robot kapott helyet (Fanuc, UR, ABB, KUKA). Így lehetőség nyílt a robotprogramozás megismerésére egy szakirányú gyakorlatorientált továbbképzés keretében, ahol a hangsúly az ipari folyamatok, gyártósorok fenntartásán, továbbfejlesztésén, a robotintegrációs és karbantartási folyamatok megismerésén van.

A precíziós gazdálkodási szakmérnök/szakember képzésről Verőné Dr. Wojtaszek Malgorzata egyetemi docens, szakfelelős nyújtott tájékoztatást. A képzés célja, hogy bemutassa a modern technológiák vívmányait és annak integrálási lehetőségeit a precíziós gazdálkodásban. A képzés gyakorlatorientált, vagyis a szükséges elméleti ismeretek mellett, gyakorlati alkalmazásokra, modern technológiák készségszintű elsajátítására fekteti a hangsúlyt. A gyakorlati képzésben fontos partnerük a székesfehérvári székhelyű AXIÁL Kft. A hallgatók megismerik a térbeli döntés támogatáshoz szükséges adatgyűjtés eszközeit, az adatforrásokat, valamint az adatkiértékelés módszereit is. Az oktatás további célja a tematikus információ nyerés teljes folyamatának gyakorlati bemutatása a tervezéstől, kivételezésen át az eredmények döntéshozatalba való beépítéséig. A képzés gyakorlati részéhez tartozik a precíziós munkagépek, szenzorok, valamint az adatnyerés céljából végzett UAV repülések bemutatása is. Az oktatás a precíziós gazdálkodás hatásának elemzésével, a környezetvédelmi, fenntarthatósági és gazdasági előnyök bemutatásával zárul.

A számítógépes hálózatok szakmérnök/szakember képzésről dr. Nagy Rezső szakfelelős elmondta, hogy 1996 óta folyik olyan szakmérnökök képzése, akik képesek a gazdaság, a pénzügy, az államigazgatás területén telepíteni kívánt hálózatok tervezésére, működtetésére, továbbá rendszer-adminisztrátori, supervisori feladatokat is elláthatnak. A tanrendben szereplő legfontosabb tárgyak között van a számítógép hálózatok rendszertechnikája, hálózati operációs rendszerek, információfeldolgozás hálózatban, hálózatok üzemeltetése.

A szervezetfejlesztő tréner képzés a Pannonjob Kft.-vel együttműködve unikális képzést jelent a hazai piacon, hiszen eddig kizárólag kommunikációs oldalról közelítették meg a tréner-képzést. Fejes Gábor mestertanár, szakfelelős elmondta, hogy a képzésre elősorban azokat várják, akik már trénerként dolgoznak, de egyetemi keretek között eddig nem volt lehetőség elsajátítani ezeket az ismereteket. Várják azokat is, akik más területen dolgoznak, de úgy gondolják, hogy ez a világ érdekli őket és a jövőbeli karrierjüket ezen a területen képzelik el. A képzés hasznos a cégvezetők számára is, hiszen az emberi erőforrás hatékonysága felértékelődött: egyre fontosabb megtartani és képezni az alkalmazottakat.