-
Koszorúzás az emléknapon
A magyarországi németek 1946-ban kezdődött kitelepítésére emlékezik koszorúzással, majd műsorral január 18-án a Székesfehérvári Német Nemzetiségi Önkormányzat.
2025.01.15. -
Újabb segítség időseknek
Egy újabb segítő programot indít Székesfehérvár Önkormányzata a 65 év feletti, életvitelszerűen egyedül élő nyugdíjasok számára, az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központtal együttműködve. Az egyszeri támogatást jóváhagyó határozatokat és velük együtt az első, segítségnyújtást igénylő adatlapokat már ezen a héten elkezdik postázni a feldolgozás ütemének megfelelően.
2025.01.15. -
Egyedül élő idősek kaphatnak támogatást
Újabb segítséget kínál az önkormányzat az időskorúaknak. Az egyszeri tíz ezer forintos, 65 év felettieknek járó támogatás mellett az egyedül élő időseket karolná fel a város.
2025.01.15. -
Nagy pelyhekben hullott
Havazásra ébredt Fehérvár. A reggeli csúcsban még nem, később azonban a fő utakon okozott némi problémát a hó. A Magyar Közút és a Városgondnokság járművei hajnal óta dolgoznak az utak síkosságmentesítésén.
2025.01.15.
„SIKLÓSI 75” - várostörténeti konferenciára várnak mindenkit csütörtökön
Siklósi Gyula 1978-tól egészen haláláig, majd négy évtizeden keresztül kutatta Székesfehérvárt.
Az MTA Régészeti Intézetének tudományos munkatársaként majd főmunkatársaként Székesfehérvár és térsége régészeti topográfiájának kiépítésében játszott úttörő szerepet. Minden faragott kőből kiolvasta a királyok üzenetét, és a múlt bizonyítékainak tudományos feltárását követően nem félt kimondani, hogy a keresztény Magyarországot tudatos gonddal előkészítő Géza fejedelem munkáját követő Szent István szándékának megfelelően évszázadokig Székesfehérvár volt az ország fővárosa.
Tudományos konferenciával emlékeznek a középkori Székesfehérvár történetének egyik legnagyobb kutatójára, a 75 éve született dr. Siklósi Gyulára.
A Városháza Dísztermében december 12-én, csütörtökön 9 órakor kezdődő ülésen a köszöntőket követően Siklósi Máté idézi fel a Kutató, az Apa és az Ember alakját. A délelőtt során a hallgatóság megismerheti a Nemzeti Emlékhelyen folytatott 2023/2024-es feltárás előzetes eredményeit, Siklósi Gyula 30 évvel ezelőtti terepbejárásainak nyomába eredhet Székesfehérvár környékének középkori templomos helyein, és érdekes előadást hallhat a székesfehérvári történeti városmag topográfiájának alakulásáról az új kutatási eredmények tükrében.
Szó lesz még Szent István ereklyéiről, Székesfehérvár északkeleti védműveiről, a középkori városfalról Siklósi Gyula kutatásai és az újabb ásatások tükrében, és hallhatnak a természettudományos eredmények történeti hátteréről is. A délutáni előadásokban a Székesfehérvár 17. századi metszetábrázolásai, a székesfehérvári királyi palota és az uralkodói temetkezések és koronázások a székesfehérvári földrengések és tűzvészek tükrében témakörök szerepelnek.