Örökségünk a szabadság vágya – az 56-os forradalomra emlékeztek a színházban

Az 1956-os forradalomra és szabadságharcra emlékeztek hétfőn este a Vörösmarty Színházban, ahol beszédekkel és színpadi műsorral idézték fel a hatvanegy évvel ezelőtti napokat. Az ünnepségen, nemzeti ünnepünk alkalmából adták át a megyei elismeréseket is Fejér megye rendőr-főkapitánya és a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka előterjesztései alapján.
2017.10.23. 20:34 |
Örökségünk a szabadság vágya – az 56-os forradalomra emlékeztek a színházban

Október 23-án este ünnepi műsorral tisztelegtek az '56-os forradalom 61. évfordulóján Székesfehérváron, a Vörösmarty Színházban. Ünnepi beszédében Vargha Tamás honvédelmi miniszterhelyettes, Székesfehérvár országgyűlési képviselője kiemelte, hogy a szabadság és a függetlenség vágya adta a nemzet kezébe fegyvert, oltotta lelkébe a reményt a felvonuló tankokkal és statáriumot hirdető kormánnyal szemben, ezért a vágyért áldozták sokan életüket és vérüket a parlament előtt, a Corvin-közben, a mosonmagyaróvári sortűzben és számos városban és faluban szerte az országban.

„Az 1956 után évtizedek nem törölhették ki a szabadság, függetlenség, nemzeti önrendelkezés eszméjét: ez 56 öröksége. Ez védi határainkat, ez késztet nemzeti örökségünk, kultúránk, hagyományaink védelmére. Történelmi tapasztalatunk parancsa, hogy megőrizzük magyarságunkat, és nemzeti identitásunkat, hogy ne feledjük alkotmányba foglalt elköteleződésünket a 61 éves forradalom mellett.” – fogalmazott Székesfehérvár országgyűlési képviselője.

„A mai szabadásunk az 1956-os forradalomból sarjad. Október 23-a legerősebb üzenete számunkra az, hogy van, ami soha nem változik, mert nem változhat. Mi, magyarok, a szabadság népe vagyunk, de ahogy 56-ban most is idegen hatalmak akarják kijelölni, ki és hogyan vezesse Magyarországot. És mint akkor, vannak jelöltek, akik a hatalomért és a pénzért készségesen kiszolgálják az idegen érdekeket. Mi hiszünk igazunkban és a hazánkban, és ha kell, megküzdünk érte.” – zárta ünnepi gondolatait Vargha Tamás.
Az esten ünnepi beszédet mondott Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke is, aki kiemelte, hogy a kommunizmus igyekezett mindazt kiirtani a magyarokból, amit ígért nekik. „Elpusztította az emberek közötti bizalmat és félelmet plántált beléjük, a tudás és az igyekezet fölé helyezte a mindent helyettesítő elvhűséget, az egyéni gyarapodás helyett pedig a kollektív nélkülözés felé taszigálta őket. A biztató jövő helyett a reménytelenség képét vetítette eléjük, amikor kíméletlenül söpörte le a padlásokat, és csupaszította le a lelkeket. Igen, még a lelkeket is igyekezett megszerezni, a vallásos hit kárhoztatni való tévelygés lett, az egyház szolgái pedig kifosztásra és üldözésre ítélt bűnözők.” – mondta arról a rendszerről, amelynek eltörléséért ezrek vonultak utcára 1956 október 23-án.  
A beszédet követően a Fejér Megyei Közgyűlés elnökének elismerésében részesült az 1956-os forradalom és szabadságharcban tanúsított példamutató helytállásáért Németh János, aki 1956 október 23-tól október 25-ig részt vett a pesti tüntetéseken, jelen volt a rádió ostrománál, a Kossuth téri sortűznél, a fővárosból hazatérve pedig Csákváron, a tanácsháza ablakából tájékoztatta a lakosságot a pesti eseményekről. 1957 februárjában letartóztatták, vizsgálati fogságban, majd a kistarcsai internáló táborban raboskodott.

Nemzeti ünnepünk alkalmából Varga Péter dandártábornok, Fejér megye rendőr-főkapitánya és Huszár János vezérőrnagy, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka előterjesztései alapján elnöki elismeréseket adott át Molnár Krisztián Bohus Péternek, a Magyar Honvédség 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred Logisztikai Zászlóalj tervező zászlósának, Csidrik Csabának, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság Autópálya Alosztály alosztályvezetőjének, Nagy Ákosnak, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság kiemelt főtisztjének és Suszter Tamásnak, a Dunaújvárosi Rendőrkapitányság kapitányságvezetőjének.

Ezt követően Hargitai Iván rendezésében láthattak összeállítást a résztvevők a Vörösmarty Színház színészei és táncosai, valamint a valamint a Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakközépiskola végzett növendékei közreműködésével.