Nőnap

 1921. március 8-a óta minden évben ugyanazon a napon ünneplik sok országban a nemzetközi nőnapot. Ennek a napnak az eredeti célkitűzése volt a nők választójogának, a nyolcórás munkaidőnek, a munka területén illetve a családi szférában történő megbecsülésnek kivívása. Ahogyan múltak az évtizedek, úgy a nők helyzete is változott, azonban a nők egyenjogúságáért és a megfelelő életkörülményeikért folytatott harc több országban mégis fontos és aktuális kérdés maradt. Az önkormányzati honlap szerkesztősége mély tisztelettel köszönti a mai napon a gyengébbik nem képviselőit!

2005.03.08. 06:41 |

 1921. március 8-a óta minden évben ugyanazon a napon ünneplik sok országban a nemzetközi nőnapot. Ennek a napnak az eredeti célkitűzése volt a nők választójogának, a nyolcórás munkaidőnek, a munka területén illetve a családi szférában történő megbecsülésnek kivívása.

 A nemzetközi nőnap gondolata a német származású baloldali politikus, Clara Zetkin fejéből pattant ki az 1910. augusztus 27-én Koppenhágában megtartott Nemzetközi Szocialista Nőkonferencián. A következő évi nőnapot március 19-ére tűzték ki. Ezzel az ünneppel kívánták a nők és az asszonyok felhívni magukra a világ figyelmét. Harcoltak a női választójogért, a férfiak fizetésével azonos bérezésért, a nyolcórás munkaidőért és a munkavédelmi törvények nőkre való kiterjesztéséért. 1911. március 19-én Németországban, Dániában, Ausztriában, Svédországban, Svájcban és az Egyesült Államokban demonstrációk zajlottak a női egyenjogúság elérése érdekében.

 A nőnapot azonban csak 1921. március 8-a óta ünneplik minden évben ugyanazon a napon. Sokakban felmerül a kérdés, hogy miért pont március 8-án van nőnap. Erre különböző elméletek léteznek. Egyesek szerint a dátum az 1917. március 8-i pétervári női munkástüntetéssel, vagy az 1857-es new york-i textíliparban dolgozó asszonyok demonstrációjának brutális leverésével áll összefüggésben.

 Ahogyan múltak az évtizedek, úgy a nők helyzete is változott, azonban a nők egyenjogúságáért és a megfelelő életkörülményeikért folytatott harc több országban mégis fontos és aktuális kérdés maradt. Az UNICEF vezetése a 2003. március 8-i nőnapon a következőképpen fogalmazott: „Napjaink legfontosabb célja a lányok képzése, hiszen több országban is rosszabb körülmények között élnek, mint a fiúk. Rosszabb az élelmiszer és az orvosi ellátásuk és nem járhatnak iskolába. Ezeknek pedig egyértelmű következménye a magas halálozási arány, az alultápláltság és az analfabétizmus ”

Magyarország

  1. Negyvenezer befejezett ügy

    Megközelítette a 40 ezret a befejezett bírósági ügyek száma 2023-ban a Székesfehérvári Törvényszéken és Fejér vármegye járásbíróságain. A Székesfehérvári Törvényszéken 84 bíró és 244 igazságügyi alkalmazott dolgozik. Kedden tartotta hagyományos évértékelő összbírói értekezletét a Törvényszék.

    2024.04.23.
  2. Általános iskolai beiratkozás

    Április 18-án és 19-én (csütörtökön és pénteken) kell beiratkozniuk az általános iskolába azoknak a tanköteles diákoknak, akik szeptemberben kezdik az első osztályt.

    2024.04.17.
  3. Április 1-től lehet napi e-matricát vásárolni - előre is megvehető

    2024. április 1-től bevezetésre kerül a napi e-matrica Magyarországon. Az úthasználati jogosultság egy, a vásárló által megjelölt naptári napra lesz érvényes, és a teljes hazai díjköteles úthálózaton használható lesz. Motorokra - a heti (10 napos) és havi e-matricákhoz hasonlóan - kedvezményes áron lehet majd megvásárolni a napi autópálya-matricát.

    2024.03.29.
  4. Nemzetközi konferencia a kastélyban

    Az idei év a légierőről szól a Magyar Honvédségnél - jelentette ki a honvédelmi miniszter pénteken, a Fejér vármegyei Fehérvárcsurgón rendezett nemzetközi konferencián. A kétnapos konferenciát a Károlyi József Alapítvány szervezte a francia, a svájci és a holland nagykövetség, az Olasz Kulturális Intézet, az Osztrák Kultúrfórum, a Magyar-Német Intézet, a Mathias Corvinus Collegium Budapest, valamint a Hanns Seidel Alapítvány és a Konrad Adenauer Alapítvány támogatásával.

    2024.03.22.