Nemzeti Civil Alapprogram - negyvenmilliós támogatás fehérvári szervezeteknek

 A Nemzeti Civil Alapprogram által támogatott új programokról számoltak be a Fehérvári Civil Központban. A tájékoztatón elhangzott, hogy működésre 135 fehérvári szervezet igényelt támogatást, ebből 99 szervezet kapott mindösszesen 28 millió forintot. Az NCA utolsó pályázati kiírásához érkezett, az ősz folyamán új megoldást dolgoznak ki a civil szervezetek támogatására.
A cikkben VIDEÓ található!
2011.07.01. 11:58 |
A Nemzeti Civil Alapprogram által támogatott új programokról számoltak be a Fehérvári Civil Központban. A tájékoztatón elhangzott, hogy működésre 135 fehérvári szervezet igényelt támogatást, ebből 99 szervezet kapott mindösszesen 28 millió forintot. Az NCA utolsó pályázati kiírásához érkezett, az ősz folyamán új megoldást dolgoznak ki a civil szervezetek támogatására.
 
A Nemzeti Civil Alapprogram 2004 óta áll rendelkezésre a civil szervezetek számára működésük és szakmai programjaik támogatására. A székesfehérvári szervezeteknek minden évben jelentős támogatója az NCA. 2011-ben a civil támogatási rendszer átalakítása miatt a szervezetek nem egész éves programokhoz, hanem a 2011. június 1 és szeptember 30 közötti 4 hónapban megvalósuló programjaikhoz és működésükhöz igényelhettek támogatást. Megszülettek az eredmények, ezek alapján az NCA-ból az idei „rövid” támogatási időszakra 40 millió forint támogatás érkezik 100 fehérvári civil szervezethez. Működésre 99 fehérvári szervezet kapott összesen 28 millió forintot. Civil szolgáltatásokra 33 fehérvári szervezet igényelt támogatást, ebből 6 szervezet kapott összesen 4,9 millió forintot. Nemzetközi kapcsolatok fejlesztésére 5 civil szervezet 4,9 millió forintot, demokrácia és partnerség-fejlesztésre pedig 3 szervezet összesen 2,5 millió forintot kapott.
 
Róth Péter alpolgármester a tájékoztatón elmondta, hogy átalakítás alatt van az országos civil rendszer, a Nemzeti Civil Alap utolsó pályázati kiírásához érkezett, ezért az ősz folyamán egy új megoldást dolgoznak ki. „Amennyiben az új rendszer késve állna fel, tartalékoltunk az utolsó negyedévre önkormányzati forrásokat annak érdekében, hogy zökkenőmentes legyen a szervezetek működése.” - tette hozzá. Az alpolgármester elmondta azt is, hogy sok támadás érte az önkormányzatot azért, hogy „megköti a szervezetek kezét”, hiszen bizonyos feladatokra írnak ki pályázati forrásokat. „Azt szeretnénk, ha a kisebb civil szervezetek is szereznének olyan pályázati rutint, amivel később országos forrásokra is pályázhatnának. A cél, hogy minél több külső forrás jusson a városba.” - mondta.
 
A szakmai programok között az NCA támogatta az Agóra Alapítványnál a Fehérvári Civil Központban megvalósuló szakmai szolgáltatások fejlesztését és a térségi együttműködést segítő hálózat létrehozásását Severus Network néven, az Echo Egyesületnél a Fehérvári Civil Tanács létrehozását, a CISZ-nél egy NGO hálózat működtetését, a Civil Centrum Alapítványnál ifjúsági együttműködések fejlesztését, a természetjáróknál, a SZÉNÁ-nál és a Zöld Alma Alapítványnál pedig önkéntes programok szervezését.
 
Domokos Tamás, az Echo módszertani igazgatója elmondta, hosszú távon az a cél, hogy azok a szervezetek, akik az NCA-ban szakmai programokban sikeresek voltak, továbbfejlődjenek és alkalmasak legyenek arra, hogy EU-s pályázatokat nyerjenek. „A kisebb szervezeteket pedig egy szinttel feljebb, a kisebb szakmai programok irányába szeretnénk továbbfejleszteni” - mondta Domokos Tamás, aki szerint sok kritika is érte az NCA programokat. „A források 10-15%-a olyan szervezetekhez vándorolt az elmúlt 8-10 évben, akik a források elosztásáról döntenek. Ezt a fajta összeférhettelenséget meg kell szűntetni a jövőben.” - tette hozzá.