Negyedik állomásához érkezett az első világháborús tablókiállítás

Újabb, az első világháború eseményeit és székesfehérvári alakulatait bemutató szabadtéri tablókiállítás nyílt a Városház téren, a negyedik állomás az 1917. év elejétől a háború végéig tartó időszakot mutatja be. A megnyitón Róth Péter alpolgármester kiemelte, hogy a nálunk szerencsésebb történelemmel rendelkező népek esetében valóban véget ért az első világháború 1918 őszén, a mi történelmünkben azonban drámai mélypont következett.
2018.06.01. 14:20 |
Negyedik állomásához érkezett az első világháborús tablókiállítás
Az 1917. év elejétől a háború végéig tartó időszakot bemutató tablókiállítás ezúttal is nagy hangsúlyt fektetett a fehérvári ezredek részvételével zajló harcok bemutatására.

„1918 nyarán vége felé közeledett az emberiség történetének legvéresebb drámájának első felvonása. Egy tablókiállítás sorozat utolsó állomásán vagyunk, hiszen azt mondják, hogy 1918 őszén véget ér az első világháború. Való igaz, hogy a nálunk szerencsésebb történelemmel rendelkező népek esetében az első felvonás függönye valóban legördül 1918 őszén. A mi történelmünkben azonban drámai mélypont következik. Esküszegők, hazaárulók, köztörvényes bűnözők és elmekórtani szinten idealisták országvesztő uralkodása következik - amit forradalomnak becéznek – hogy megágyazzon a különféle színekkel címkézett terror előtt.” - fogalmazott Róth Péter alpolgármester a tablókiállítás megnyitóján.
„Nem a mi dolgunk az ítélkezés, az viszont a mi dolgunk, hogy megismertessük a történelmet. Megismertessük a mi történelmünket, hogy tudjunk emlékezni fehérvári katonáinkra, tudjunk emlékezni és át tudjuk adni az emlékezés kultúráját, tudjunk emlékezni, hogy soha többé ne kezdjük el a XX. századot. Most, amikor az Önök figyelmébe ajánlom ezt a tablókiállítást, egyúttal arra kérem tisztelettel a levéltárat, hogy készítsék elő a kevésbé dicsőséges 1919-es esztendő kiállítását is. Azt hiszem, a sorozat valódi vége akkor fog bekövetkezni.” - tette hozzá Székesfehérvár alpolgármestere.

A Városi Levéltár és Kutatóintézet I. világháborús tablókiállításai a 2015-ös évtől kezdődően az aktuálisan száz évvel korábbi eseményekre koncentrálnak.

Volt már kiállítás a háború kitöréséről, az 1915-ös gorlicei áttörésről, Olaszország hadba lépéséről és Szerbia meghódításáról. A 2016-os kiállítás alkalmával a Bruszilov-offenzíva, valamint a császári és királyi 69. gyalogezred zwyzyni (zvizini) harcai kerültek a középpontba. Tavaly a román harctér, valamint az Osztrák–Magyar Monarchia délnyugati, olasz frontjának eseményeiről és a magyar királyi 17. honvéd gyalogezred Isonzó menti küzdelmeiről lehetett olvasni a tablókon.

A most megnyílt tablókiállításon a Kerenszkij-offenzíváról, a cári orosz és a román hadsereg összeomlásáról írnak bővebben.

Emellett betekinthetünk a keleti, galíciai front harcait véglegesen lezáró békeegyezmények aláírásának körülményeibe, melyeket 1918-ban Breszt-Litovszkban és Bukarestben írtak alá az egymással háborúban álló hatalmak képviselői. A tárlat nem feledkezik meg a többi, Székesfehérváron állomásozó, vagy a városhoz szoros szálakkal kapcsolódó ezredekről sem, ennélfogva a kiállításokon és az azokat bővebben összefoglaló kiadványainkban is megemlékeztek a császári és királyi 10. és 13. huszárezredről, valamint a magyar királyi 310. honvéd gyalogezred háborús szerepléséről.

A megnyitón hagyományőrző műsort is láthatott a közönség, megelevenedett a „dekorálás”, mai szóhasználattal élve kitüntetés átadás is.

Érdemrendet és kitüntetést valamilyen harctéren véghez vitt bátor tettért, kiemelkedő teljesítményért, önzetlen cselekedetért kaphatott a katona. A háborút megjárt katona mellén sorakoztak a „dekoráció” különböző fajtái. A dekorációkkal ékes díszegyenruhát a katonák csak kivételes alkalmakkor vehették fel. A műsorban a Fehérvári Huszárok Egyesülete, a Magyar Királyi „Szent István” 3. honvéd gyalogezred Hagyományőrző Egyesület, a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar és a Pápai Huszár Egyesület működött közre.

A tablókiállítás néhány hétig marad a Városház téren, majd július 17-e és augusztus 31-e között új helyszínen, a Zichy ligetben tekinthető majd meg.

A megnyitón Horváth Péter, a kiállítás kurátora röviden bemutatta a tárlatot. Elmondta, hogy a sorozatban negyedik kiállítás az 1917. év elejétől a háború végéig tartó időszakot mutatja be. „Idén is nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy bemutassuk a fehérvári ezredek részvételét a harcokban. A kiállítás a román harctér, a keleti (galíciai) hadszíntér, valamint a II. piavei csata küzdelmeit, főbb eseményeit mutatja be. Felelevenítjük a Kerenszkij-offenzíva okait és eredményeit, megemlékezünk Bukovina visszafoglalásáról és az orosz–román támadó hadműveletekről is említést teszünk. A Breszt–Litovszkban és a Bukarestben megkötött békeszerződések összefoglalóját is láthatják tablóinkon.” - összegezte a látnivalókat a kiállítás kurátora.