Miről szól a Modern Városok Program együttműködési megállapodás?

Szerdán sajtó- tájékoztatón értékelte a miniszterelnöki látogatást és a Modern Városok Program keretében aláírt megállapodás részleteit Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője és dr. Cser-Palkovics András polgármester.  2022, az Aranybulla 800. évfordulója jeles esztendő lesz Fehérváron és 2024-ben újra Magyarország adhatja Európa kulturális fővárosát és ezen a pályázaton minden bizonnyal Székesfehérvár is elindul - hangzott el a sajtótájékoztatón.
2015.05.27. 09:09 |
Szerdán sajtótájékoztatón értékelte a miniszterelnöki látogatást és a Modern Városok Program keretében aláírt megállapodás részleteit Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője és dr. Cser-Palkovics András polgármester.  2022, az Aranybulla 800. évfordulója jeles esztendő lesz Fehérváron és 2024-ben újra Magyarország adhatja Európa kulturális fővárosát és ezen a pályázaton minden bizonnyal Székesfehérvár is elindul - hangzott el a sajtótájékoztatón.
A Modern Városok Program keretében a Magyar Kormány 23 megyei jogú várossal köt megállapodást, amelynek célja, hogy ezek a városok a XXI. század nyertesei, a magyar vidék fejlődésének zászlóshajói legyenek, idézte a dokumentum néhány mondatát Vargha Tamás. Székesfehérvár országgyűlési képviselője kiemelte, hogy a város gazdasági fejlődése érdekében nagy előrelépést jelent, hogy a miniszterelnök és Székesfehérvár polgármestere aláírta kedden az erről szóló megállapodást. A megyei jogú város százezres lakossal büszkélkedhet. A százezres lakosságszám napközben a bejáró mintegy 30 ezer munkavállalóval és 10 ezer diákkal nő, a térség központjaként pedig mintegy 280 ezer lakos veszi igénybe a város nyújtotta szolgáltatásokat.

A következő hét évben az uniós források 60 százalékát fordítja az ország gazdaságfejlesztésre. Az bebizonyosodott, hogy a hazánkban letelepedett multinacionális cégek a gazdaság motorjai, ám hosszútávon az erő és a lehetőség a kis- és középvállalkozásokban rejlik. Úgy gondoljuk, hogy az uniós forrásokkal a következő időszakban őket kell segíteni. Biztonságos működésük, kiszámítható termelésük hosszú távon megalapozza az ország fejlődését. A városban pedig áttételes gazdasági fejlesztésre van szükség, amelyek vonzóvá teszik a szakképzett munkaerő számára a letelepedést. Olyan várost kell teremteni, ahol a középiskolák, a főiskolák, az egyetemek az ipari igényeknek megfelelő számú, és képzettségű szakembereket képeznek.
Cser-Palkovics András polgármester elmondta, hogy a város életében rendkívül fontos mérföldkő volt a tegnapi nap. „Ez a fajta program egyedülálló, hiszen a rendszerváltás óta nem volt olyan program, ami a vidéki nagyvárosokat összefogva elismeri azt a kiemelt szerepet, amit ezek a városok az ország életében betöltenek. Fehérvár egy nagyon nagy lehetőséghez jutott a Modern Városok Program aláírásával. Arra kaptuk meg a lehetőséget, hogy az együttműködésben leírtak vonatkozásában elinduljanak a tervezési munkák, azokhoz megtörténjen a megfelelő források biztosítása, majd a kivitelezés és a végrehajtás.”
 
A program 2020-ig fogalmaz meg fejlesztéseket és rajtunk múlik, hogy ezek mikor és milyen gyorsan valósulnak majd meg – emelte ki a város polgármestere. „Ha képesek vagyunk letenni a megfelelő minőségű terveket, akkor tudunk ezekhez forrást rendelni. Kaptunk több kérdést arra vonatkozóan, hogy ez pontosan mekkora támogatást jelent, azonban erre pontosan a következő években, a kiviteli tervek elkészültével lehet csak pontos választ adni. Garancia a program megvalósulására azonban, hogy a 2013. augusztus 19-i kormányülésen megállapodást kötöttünk a kormánnyal és érdemes megnézni, hogy ezen megállapodások jelenleg hogyan állnak. A Fűtőerőmű visszavásárlásáról döntöttünk, ami kormányzati támogatással megvalósult, a kórházban 8.3 milliárdos fejlesztés történt, ami megvalósult és az intézmény adósságállományának megszűntetésében is nagyot léptünk előre. Elindult az Árpád-ház program és gyakorlatilag készen vannak azok a tervek, amik alapján hamarosan megvalósul a program. A Sóstó rehabilitációja és a Vidámparki-tó rekonstrukciója is elkezdődik, ami nem csak egy eldöntött, hanem egy elindult fejlesztés, hiszen a tervezési és közbeszerzési eljárások már folyamatban vannak. A műszaki felsőoktatás erősítéséről is megállapodás született és a GEO megmentésével létrejött az önálló fehérvári műszaki kar és indul szeptemberben a duális informatikus képzés, jövő szeptembertől pedig a mérnökképzés is olyan létszámmal, amit a helyi gazdaság igényel, felső korlátja ennek nincs. Épül az elkerülő út és jövőre ilyenkor el is készül. Maroshegyen a Gárdonyi Géza Művelődési Ház teljes felújításának terve pedig a kormány előtt van, melyről szintén hamarosan döntés születik. Úgy térhetünk rá a mostani programra, hogy van élő bizonyítékunk arra, hogy ezek a megállapodások nem csak létrejönnek, hanem az azokban foglaltak meg is valósulnak.”

Modern városok program:

Szent György Kórház annak idején a pólus programból kimaradt, pedig az ország ötödik, egyben legnagyobb vidéki kórháza. Ennek súlyos következményei voltak, azonban mára a műtő blokkot magába foglaló tömb elkészült és a belgyógyászati tömb 2020-ig valósul meg, ami kiemelt fontosságú.
 
A tervezett középiskolai kampuszban alapvetően a művészetre, kultúrára és a sportra épülve a Rózsa ligethez, a Vidámparki-tóhoz és a Bregyóhoz közel lesz fejlesztés. A korábbi Ybl Miklós Általános Iskola épülete üresen áll és több épületegyüttes is felújításra szorul melyeket szeretnének kampusszá fejleszteni.
Az életminőség javulása érdekében a kulturális és közösségi élet színesítését is szeretnénk elérni. A Fő utca Zichy ligeti átkötése régóta kérdés és át lehetne sétálni a ligetbe úgy, hogy jelentős mértékben növelnék a belváros területét. Egyértelműen látszik, hogyha van megfelelő közösségi tér, az benépesül - mondta a tervekről szóló prezentációjában a város polgármestere. Régi adósság továbbá a Fekete Sas Szálló felújítása, aminek a hasznosítása nem történt meg. "Úgy gondoljuk, hogy egy átkötéssel, a színház közelségét is kihasználva lehetne megteremteni az a koncerttermet, ami egyúttal konferenciára is használható lenne."
A zöld város, Székesfehérvár tüdeje program legfontosabb része, hogy a Palotavárosi tavak mögötti terület és az alsóvárosi rét mintegy 185 hektáros területének fejlesztése pihenőparkok és erdősáv kialakításával megtörténjen. Ez egy nagyon szép program lesz, kifejezetten annak érdekében, hogy csökkentsük az ipar általi terheket. Ugyanakkor ez egy óriási terület, melyben van magánterület is és egy ütemben nem fejleszthető. Az erre való igény a Halesz ligetben nagyon jól látszik, hiszen a felújítás óta nagyon jól érzik magukat ott az emberek.
"Velencei-tavat olyan tónak tekintjük, ami Fehérvár számára sem közömbös és nem csak magára gondol ebben a tekintetben a város. Remélem nem bántunk meg egyetlen Velencei-tavi települést sem, de mi is a saját tavunknak érezzük és közügynek tekintjük a tó környéki fejlesztéseket." - hangzott el a térség fejlesztése kapcsán a sajtótájékoztatón.
Eljutottunk egy régi nagy álomhoz is, ami meg is fog valósulni - mondta a város polgármestere. A rendezvény és sportcsarnok területe már kijelölésre és lefoglalásra került és nincs semmi akadálya annak, hogy a területet megvásárolja a város és elkezdődjön a tervezés. Van már tanulmányterve a városnak, mely alapján engedélyes és kiviteli terv készül és erre biztosítja a forrást a kormányzat.
A Börgöndi Repülőteret kormányzati támogatással vásárolta vissza a város. Ennek nyomán pedig végre érdemben tudunk ezzel valamit kezdeni. Az Albatrosz Repülő Egyesülettel együttműködést köt a város és egy üzleti repülőtér létrehozására készítünk terveket közösen a kormánnyal.
 
"Úgy érzem, hogy ami 2013-ban elindult, az egy újabb megállapodással egészült ki. Székesfehérvár ilyen jellegű és ekkora volumenű segítséget még soha, egyetlen magyar kormánytól nem kapott még. A kormányzati szándék komolyságáról pedig csak annyit, hogy kedden kora délután már a miniszterelnökség egyik államtitkára be is jelentkezett és jövő hét elején már az operatív ütemezésről fogunk hivatalosan tárgyalni az egyes beruházások tekintetében." - mondta Cser-Palkovics András.

Városfejlesztés

  1. Új parkolók a Vasútállomásnál

    Hivatalosan is használható a vasútállomás déli részén készült új parkoló - írta közösségi oldalán Székesfehérvár polgármestere Cser-Palkovics András. 152 P+R parkoló, mozgássérült parkolók, kerékpártámaszok, buszmegállók készültek a beruházásban és a 12Y jelű busszal pedig már elérhető a terület. 

    2024.05.02.
  2. Új út épül a Gáz utcai garázssornál

    A Gáz utcai garázssornál március közepén kezdte az útépítési munkákat a kivitelező. A teljes útfelújítás első üteme a Rákóczi utcai négyemeletes épületek felőli oldalt és a házak közötti parkolók bekötőútjait érinti. Az építkezés látványos szakaszhoz érkezett, mert az új út pályaszerkezet építése után hamarosan már aszfaltoznak is a területen.

    2024.05.02.
  3. Nyilvános WC lesz az Aranybullánál

    Az épülő illemhelyen kialakítanak egy női és egy férfi rész mellett egy akadálymentes mosdót is, valamint takarítószertárat. A parkolónál lévő kerékpártámaszok mellett pedig kerékpáros szervizpontot is lesz. A parkosított terület védelme érdekében további növénytelepítés történik a területen és a térfigyelő kamerák számát is bővítik.

    2024.05.02.
  4. Új játszótér a Gárdonyinál

    Elkészült és ma délután birtokba is vették a gyerekek Maroshegy új játszóterét. A Gárdonyi Géza Művelődési Házban sok színes program várja a városrészben élőket, éppen ezért kezdeményezte Brájer Éva önkormányzati képviselő még tavaly, hogy bővüljön és újuljon meg az intézmény előtti zöldterületen a gyermekeknek örömet szerző játszótér.

    2024.04.30.