"Mintaklub lehet a Videoton" - beszélgetés Dr. Mezey Györggyel

Dr. Mezey György az új idényben a sportigazgatói feladatok mellett vezetőedzőként is segíti a Videoton munkáját. A szakember, akit 1985-ben az év európai szövetségi kapitányának választottak, új feladatai miatt nem vállal már az UEFA-nál oktatást, mert nem tudja beilleszteni a programjába. Korábban 5-6 országban járt évente, összesen 21 európai ország edzőképzésében vett részt.
2009.09.01. 10:45 |
Dr. Mezey György az új idényben a sportigazgatói feladatok mellett vezetőedzőként is segíti a Videoton munkáját. A szakember, akit 1985-ben az év európai szövetségi kapitányának választottak, új feladatai miatt nem vállal már az UEFA-nál oktatást, mert nem tudja beilleszteni a programjába. Korábban 5-6 országban járt évente, összesen 21 európai ország edzőképzésében vett részt.
 
- Tavaly sportigazgatóként, idén pedig sportigazgatóként és vezetőedzőként is segíti a csapat munkáját. Miben különbözik ez a csapat a tavalyitól?
- Személyi összetételében minimális változások vannak, talán a tudatosságban van egy kis változás: jobban átérzik a felelősségüket a játékosok. Eddig is a magyar szintnél magasabb mentális beállítottság volt érzékelhető, de most még jobban úgy látom, sikerült megéreztetni velük, hogy mik itt a célok és hogy illeszthetik a saját céljaikat ebbe az egészbe. Egy-két játékrendszeri változtatást is csináltunk, de erről nem szívesen beszélek, mert ez túl akadémikus lenne. Taktikáról talán csak annyit, hogy egy kedvezőbb alappozícióból indulunk: agresszívan zavarjuk az ellenfelet a támadásépítésben.
- Augusztus 31-ig várható még új játékos érkezése?
- Nem adtam fel az erősítési terveket, ezt a keretet még foghíjasnak találom. Elsősorban befejező csatárt szeretnénk még igazolni, ez most még aktuálisabb, mivel Vujovics kiesett, nem is rövid időre. Egyelőre csak reményeim vannak rá, hogy sikerül, mert amit a menedzserek művelnek a futball berkein belül, azt nagyon nehéz tolerálni. Úgy gondolom, a FIFA is fog lépni, mert ez tarthatatlan.
- Ez magyar sajátosság, vagy külföldön is így megy?
Ugyanúgy panaszkodnak az angol kollégáim is. Jó példa erre annak a két fiatalembernek az esete, akik a Liverpoolba mentek. Két hónapig könyörögtünk a menedzsernek, a rendet betartva, a liverpooli igazgatónak írtunk, de még csak válaszra sem méltattak minket. Magyar fiatalemberekről van szó, mi ugyanazt meg tudtuk volna adni nekik, mint a spanyol klub, talán még az AEK Athénnal is versenyezni tudtunk volna, ha legalább a tárgyalásokig eljutunk. De úgy elirányították a játékosokat a menedzserek két másik országba, mintha semmi közük sem lenne Magyarországhoz. De mondhatom Feczesin esetét és Szalai Ádám esetét is: én ezt rossz útnak találom.
- Fontos feladatokat lát el a FIFA és az UEFA berkein belül is. Hogyan tudja összeegyeztetni ezt a munkát azzal, hogy naponta edzéseket vezet Fehérváron?
- Sehogy, ezért le is mondtam a FIFA tevékenységet, az UEFA - nál pedig most csak a nemzetközi események megfigyelőcsoportjában dolgozom. Nem vállalom már az oktatást, edzőképzést, mert nem tudom beilleszteni a programomba. Az összes korosztályos válogatott döntőjén ott vagyok, utoljára az U21 döntőjén voltam Svédországban. Minden Bajnokok Ligája sorozatból 4-5 meccset kapok és a döntőt. Emellett az edzőképzésben 5-6 országban jártam évente, összesen 21 európai ország edzőképzésében vettem részt, a Feröer Szigetektől kezdve Ukrajnáig, úgyhogy napi betekintésem van az egyes országok futballjába. Ezeket a tevékenységeket már lejjebb kell szűkítenem.
- Mivel tud kikapcsolódni, feltöltődni ennyi munka mellett?
- Kikapcsolódásként szeretek horgászni, havonta elmegyek egy-egy szép tájra, ahol víz van meg nyugodt környezet. Most aztán nem sok idő jut rá, de ez nem panasz, mert nem kötelező csinálni. Egyszerűen csak elkezdtem valamit a Videotonnal és nem szeretném félbehagyni. Ma is úgy gondolom, hogy Matthäus hasznára lett volna a klubbnak, aztán úgy alakult, hogy máról holnapra csapatot kellett vezetnem, nem is volt kérdéses, hogy ezt vállalom-e. A struktúrát akarom befejezni, itt még minden kidolgozatlan, csak megálmodtunk valamit és azon dolgozunk, de félúton vagyunk. A nemzetközi vonalat ismerem ezen a téren, úgy látom, hogy ha a tulajdonosi kör tudja ezt a léptéket folytatni, amivel haladunk előre, akkor biztos, hogy mintaklub lesz a Videoton Magyarországon, talán még Európai viszonylatban is megállja a helyét a modell.
 
- Miért nem jött Matthäus?
- Jó kérdés, igazából senki sem látja tisztán, az ügyet levezénylők, így Berzi Sanyiék sem, de én könnyen megmagyarázom. Ezeknek a sztároknak az élete, más mint amit mi megszoktunk, más dimenzióba teszik magukat. Könnyedén és természetesen megsértenek egy szóbeli megállapodást. Matthäus aztán újra jelentkezett, amikor már a második, harmadik meccsen is túlvoltunk, de hát ők így élnek. Ezt nagyon nehéz követni olyan vezetői fejjel, amit Magyarországon megszoktunk.
- A Debrecen BL-szereplése azt jelzi, hogy a hosszú, következetes munka jó eredményekkel kecsegtet.
- Debrecenben egy kicsit más az elképzelés, mint nálunk, ők az első csapat szintjét emelték folyamatosan. Aki gyorsabb és biztosabb sikereket akar, annak így kell csinálni. Mi úgy gondoljuk és erre épül a startégiánk is, hogy öt éven belül - most vagyunk a második év derekán - a keret 40-60%-át a saját nevelésű játékosoknak kell adnia. Ez a célkitűzésünk. Ahhoz, hogy ezt elérjük, teljesen más utat kell járnunk, mint általában a magyar akadémiáknak. Viszont ha ezt elérjük, elmondhatjuk, hogy startégiailag sikeres utat jártunk be és biztos, hogy tartósan a magyar élvonalban leszünk. Több klubnál bevett modell, hogy hoznak valahonnan egy futballistát, feltupírozzák egy kicsit, eladják. Mi ezt nem így gondoljuk, nálunk előbb produkálni kell az első csapatban és amikor már nem tudjuk biztosítani, hogy tovább fejlődjön a magyar bajnokságban, akkor mehet el. Vujovicsot például eladhattuk volna 1 millió euró körüli összegért, de nem adtuk el, még nem érett hozzá, hogy elmenjen. Szakmai alátámasztást kell adni. Ha csak gazdasági kérdést csinálnánk belőle, akkor egy év alatt behoznám a klub összes kiadását, kiárusítanánk a játékosokat, hoznánk az utánpótlásból kiegészítő embereket, aztán visszasüllyednénk a korábbi szintekre. Építkezésre alapuló gazdasági stratégia van, amit a klubtulajdonos meghatározott, és ezt nagyon helyeslem. Ez az igazi hosszútávú befektetés és a másik, a rövidtávú nem működik. Az, hogy a stratégiánk eredményeit lássuk, kell még pár év.
 
- Reálisan nézve hol végezhet a Vidi a mai magyar mezőnyben? A Debrecen, az MTK, az Újpest mind erősnek tűnik.
- A vezetőség célkitűzése egyértelmű: az első háromban végezni, de ebbe a játékba nem akarok belemenni. Egyrészt mert van ellenfél is, van futballélet, aminek a történéseit nehéz előre kiszámítani. Legjobb példa erre, hogy most megsérült Vujovics. Ha megsérülne az Alvez is, egyszerűen nincs befejező csatárunk. Legutóbb a szombathelyiekkel beszéltem erről, az volt a szerencséjük tavaly, hogy 13 játékossal végig tudták játszani az idényt. Most az idény elején kiesett pár kulcsjátékosuk és már bukdácsolnak. Én egy célt tűztem ki, azt, hogy akik támogatnak minket, lássák, hogy szervezett, tudatos játékot játszó csapat a Videoton és maximálisan motivált arra, hogy minden meccset megnyerjen. Ha ezt elérem, tisztelettel veszem tudomásul, hogy van nálunk jobb. A riválisokat tekintve például az MTK minden évben profitál a korábbi vásárlásokból az utánpótlás vonalon. Jól felduzzasztott állományuk van, mindig jönnek be, érnek be a tehetségek, hosszú évek óta minden évfolyamban az MTK nyeri az utánpótlástornákat. Más kérdés, hogy eladnak mindenkit, ez viszont az ő stratégiájuk. Ezek önálló kezdeményezések, amiket tiszeteletben kell tartani, majd kiderül, melyik modell lesz a legsikeresebb.. (cikk:G.P., fotó:B.G.)