Kiválasztotta a zsűri a XI. Fehérvári Versünnep tizenkét döntősét

Szombaton rendezték a Fehérvári Versünnep előválogatóját. A tehetségkutató zsűrije idén is Kubik Anna színművész vezetésével értékelte a produkciókat, amelyek színes palettáját mutatták a jelentkező középiskolások érdeklődésének, klasszikus és kortárs költők komoly vagy könnyedebb verseivel, gondolati lírával, monológ típusú költeményekkel. A döntőben április 18-án tizenkét fiatal mond verset a Városházán
2020.03.07. 16:25 |
Kiválasztotta a zsűri a XI. Fehérvári Versünnep tizenkét döntősét

Hagyományosan a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban rendezték a Fehérvári Versünnep előválogatóját, az idei évben 22 résztvevővel.

Csak anyanyelvemen lehetek igazán én. Ennek mélységes mélyéből buzognak föl az öntudatlan sikolyok, a versek. Itt megfeledkezem arról, hogy beszélek, írok.” – nyitányként Keller János színművész Kosztolányi gondolatait tolmácsolva kívánt jó belefeledkezést az elhangzó előadásokba.

Mészáros Attila alpolgármester köszöntőjében az örömét fejezte ki, hogy tizenegyedik alkalommal ünnepelhetik a kultúra, a vers ünnepét. A korábbi versünnepesek érdeklődése is jelzi, hogy ez a szép hagyományokkal működő kezdeményezés több, mint egy elődöntő és egy döntő: a résztvevőkből jó közösség kovácsolódik, és igazi mozgalommá nőtte ki magát a tehetségkutató. „Olyan fiatalok jelentkeznek, akik aztán szoros barátságban építik egymást, és építik Székesfehérvárt. Ez a legfontosabb érdeme és értéke a Versünnepnek.” – fogalmazott. A rendezvény tavalyi jubileuma után idén a Székelyföldi Verstábor lesz tíz éves, a részvételt a döntősök számára idén is támogatja az Önkormányzat, tette hozzá.

„Nem attól ünnep ez a rendezvény, hogy annak hívjuk, nem is a külsőségektől, hanem a lelkünkben lesz ünnep, amiről a versenyzők maguk gondoskodnak.” – hangsúlyozta Hagymásy András, a szervező Fehérvár Médiacentrum ügyvezető igazgatója, és jó versenyzést, jó élményt kívánt.

A produkciókat értékelő zsűri elnöke az idei esztendőben is Kubik Anna Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, a zsűri tagjai között Tornyai Gábor plébános, Bobory Zoltán, a Vörösmarty Társaság elnöke, Závodszky Noémi színművész, valamint Vakler Lajos szerkesztő-műsorvezető véleménye döntött arról, kik jutnak a verseny döntőjébe. A középiskolások klasszikus és kortárs költők műveiből is választottak, mondtak Áprily-, Dsida-, Vörösmarty-, Petőfi-, Márai-, Rakovszky Zsuzsa- Laczkfy János- és Bella János-verset is.

Kubik Anna értékelésében kiemelte, hogy nagy élményt jelentett számára végighallgatni a verseket. A zsűri elégedett volt a versválasztásokkal, örültek az élő klasszikusok gondolatainak és a saját választású költeményeknek; a javítandó hibákból pedig a kapkodás és a hadarás beszédtechnikai problémáit említette. A versmondóknak azt ajánlotta, olvassanak minél többet, hiszen a befelé fordulásnak és az önvizsgálatnak ez egy csodás eszköze.

A zsűri a mezőnyt értékelve arra a döntésre jutott, hogy az idei évben tizenkét diák versenghet a győzelemért. A döntőbe jutottak 2020-ban:Kiss Viktória, Csizmadia Máté Noel, Cser-Palkovics Gergely, Bíró Gergő Zalán, Török Laura, Lenti Barnabás, Farkas Ágnes, Vörös Virág, Herpy Miklós Géza, Kocsis Fanni, Csengey Márton, Brunner Mátyás.

Az elődöntő versmondásait dr. Cser-Palkovics András polgármester is meghallgatta.

A döntőt április 18-án, szombaton rendezik a Városháza Dísztermében: a nyilvános rendezvényre minden vers- és irodalombarátot szeretettel várnak.