A Wannsee konferencia 78. évfordulóján emlékeztek a holokauszt áldozataira

A zsidókérdés végső megoldását tárgyaló wannsee-i konferenciára emlékeztek hétfőn délután kövek elhelyezésével és mécsesekkel Székesfehérvár Belvárosában, a Zsinagóga-emlékműnél. A megemlékezés után a Cinema Cityben levetítették A létezés eufóriája című filmet. Az eseményt a Tarsoly Ifjúságért Egyesület, a Raoul Wallenberg Egyesület és a Székesfehérvári Zsidó Hitközség együtt szervezte, műsort adtak a Vasvári Pál Gimnázium diákjai.
2020.01.20. 19:36 |
A Wannsee konferencia 78. évfordulóján emlékeztek a holokauszt áldozataira

A 78 esztendeje, Berlin egyik városrészében, Wannsee-ben történt - az európai zsidóság kiirtásáról rendelkező - titkos konferencia évfordulója alkalmából emlékeztek meg a holokauszt áldozatairól Fehérváron.

„Az 1942. január 20-án, Wannsee-ban rendezett konferencián mindössze tizennégy ember volt jelen. Mindössze másfél órát tartott és mindössze tizenöt oldal volt a jegyzőkönyv. A tényeket felsorolva beleborzong az ember, hogy ezalatt eldöntötték a teljes európai zsidóság megsemmisítését.

A német nácik kezdetben azt forszírozták, hogy a zsidók vándoroljanak ki Palesztinába, - Izrael állam később, 1948-ban alakult meg - azonban ez nem vált be, ekkor határozták el, hogy helyben, Európában pusztítják el a zsidókat. 11 millió emberről volt szó.” - hangsúlyozta emlékező beszédében Deák Gábor, a Raoul Wallenberg Egyesület alapító tagja.

„A végső megoldásról döntő konferencia résztvevői, - akik egyébként feltételezhetően családjukat szerető emberek voltak - hidegvérrel és minden emberi érzést mellőzve küldték halálba gyermekek, anyák és idős emberek millióit, csak azért mert zsidóknak születtek. A döntés a résztvevők egyetértésével született meg, illetve akinek némi kételye volt, ennek nem adott hangot. Akik megakadályozhatják volna e módszeresen kitervelt és végrehajtott népirtást, későn cselekedtek. A késlekedésük milliók tragédiájához vezetett. Nemcsak azok tragédiáját jelentette, akik meghaltak, a túlélők, sőt még a leszármazottak is egész életükben szenvednek elpusztított hozzátartozóik hiányától.

Emlékezzünk arra, amit Európa ez a gyönyörű földrész, a művészet és a filozófia bölcsője megtapasztalt. A gonosz végigsöpört Európa, ezen belül Magyarország földjén. A náci Németország által kidolgozott terv eredményeként 6 millió - köztük közel 3 ezer székesfehérvári és környékéről elhurcolt zsidó ember - pusztult el a megsemmisítő és munkatáborokban. A holokauszt nemcsak a zsidó nép tragédiája, hanem Európa soha ki nem törölhető szégyene, civilizált világunk megbocsáthatatlan csődje.

Nekünk, utódoknak kötelességünk emlékezni és emlékeztetni, hogy soha többet ne ismétlődjön a történelem ezen sötét időszaka. Fel kell lépnünk és hangot kell adnunk minden ordas eszme megnyilvánulása ellen, mert már Babits Mihály is megfogalmazta a Jónás könyvében: „vétkesek közt cinkos aki néma.” - emelte ki beszédében Neubart István, a Székesfehérvári Zsidó Hitközség elnöke.

A létezés eufóriája című dokumentumfilmet a megemlékezést követően vetítették a Cinema Cityben. Az alkotás annak a táncszínházi előadásnak a megszületéséről szól, amely az Auschwitz-Birkenauból 20 évesen egyedül hazatérő Fahidi Éva és egy fiatal táncosnő életéről mesél, a két test párbeszédével. Az est vendégei voltak Szabó Réka, rendező és Kovács Claudia, operatőr, akikkel Gyimesi Edit, filmesztéta beszélgetett.