Székesfehérváron is megemlékeznek a Székely Szabadság Napjáról március 10-én

Március 10-e a Székely Szabadság Napja, amikor az 1854-ben ezen a napon kivégzett székely vértanúk emléke előtt tisztelgünk. Székesfehérváron idén is lesz megemlékezés; kedd délután 17 órára a Balatoni úti körforgalomban található székelykapuhoz, majd 18 órakor a Városháza Dísztermébe várnak mindenkit, aki fontosnak tartja, hogy kiálljon Székelyföld önrendelkezése és a külhoni magyarság mellett.
2020.03.05. 12:47 |
Székesfehérváron is megemlékeznek a Székely Szabadság Napjáról március 10-én

Március 10-én világszerte a Székely Szabadság Napjára emlékezik a magyarság.

1854-ben ezen a napon végezték ki a marosvásárhelyi Postaréten a székely vértanúkat. Bágyi Török János, kollégiumi tanár, Martonosi Gálfi Mihály, ügyvéd és Nagyváradi Horváth Károly, földbirtokos a Makk-féle összeesküvés tagjaiként az elbukott magyar forradalom és szabadságharc lángját akarták újra fellobbantani, ám az életükkel fizettek érte; statáriálisan végezték ki őket.

Ez a nap a Székely Nemzeti Tanács 2012-es kezdeményezésének köszönhetően vált világszerte a székely szabadság melletti szolidaritás napjává.

Székesfehérváron idén is megemlékeznek a Székely Szabadság Napjáról.

Az esemény március 10-én, kedden 17 órakor kezdődik Maroshegyen, a Balatoni úti körforgalomban található székelykapunál, majd 18 órától a Városháza Dísztermében tartanak megemlékezést, majd 19:15-től az Országalmánál lesz fáklyagyújtás.

Deák Lajosné, a család- és nemzetpolitikai ügyek tanácsnoka a csütörtöki sajtótájékoztatón kiemelte, hogy a szolidaritás napján a bátorság és hűség vértanúi előtt hajtanak fejet. „Példaértékű az összefogás, amellyel kiállunk a Székely Szabadság Napja mellett.” - hangsúlyozta Deák Lajosné.

Az emléknapon Székesfehérvár testvérvárosa, Csíkszereda előtti tiszteletből a Városházára is kikerül a székely lobogó, felhívva a figyelmet a magyarság összetartozására.

Dr. Boór Ferenc az emléknap történelmi hátteréről beszélt. Mint mondta, Trianon 100. évfordulóján még inkább fontos, hogy az összmagyarság nevében kiálljanak a székely nemzet autonómiája mellett. A Fejér Szövetség társelnökeHozzátette: „Az ő fájdalmuk a mi fájdalmunk, megemlékezni vértanúhalálukról nem szimpátia kérdése, hanem kötelességünk. A székely szabadság nem várathat többé magára.”

A megemlékezés és a székely autonómiáért való kiállás fontosságáról Kónyi-Kiss Botond, Székesfehérvár Önkormányzatának bizottsági tagja szólt, aki kiemelte, hogy a székesfehérvári programokkal városunk ismét példát mutat nemzeti összefogásból: A megemlékező programok egyfajta figyelemfelhívásként is szolgálnak majd a városok, szervezetek, polgármesterek és képviselők felé azért, hogy merjék hallatni a hangjukat, és álljanak ki a székely autonómia mellett.

Szili Csaba Gergely, Fejér megye önkormányzati képviselője hangsúlyozta, hogy fontos feladatuknak tartják a helyi hagyományőrző egyesületek támogatása mellett a határon túli magyarság ügyét is támogassák.

A fehérvári megemlékezés programjait Juhász László, önkormányzati képviselő, a Székesfehérvári Székely Bál alapítója ismertette, aki köszönetet mondott Székesfehérvár Önkormányzatának, amiért már negyedik éve a civil kezdeményezés mögé állt: „Március 10-én, kedden 17 órára várjuk a megemlékezőket a Maroshegyre, a Balatoni úti székelykapuhoz, ahol Szili Csaba Gergely és Dr. Boór Ferenc köszöntője után közös imádságos gyertyagyújtás lesz.”

A program a Városháza Dísztermében folytatódik 18 órától. Itt Deák Lajosné tanácsnok, Kónyi-Kiss Botond és Juhász László köszöntő gondolatai után kulturális műsor kezdődik.

Verset mond Farkas Eszter, énekes-zenés blokkal készül Kápuszti Ivetta kárpátaljai művész, valamint fellép a Clara Voce Vegyeskar és a Kissek Zenekar is. Közreműködnek: Kiss Bernadett, Gabrieli-Kiss József, Kissné Révfalvi Andrea, Koltai Flóra -  hegedű, Farkas Fanni - fuvola, Pintér Marcell – vers. A megemlékező műsor után a résztvevők az Országalmához várják a megemlékezőket, ahol közösen gyújtanak fáklyákat.

A Városházán továbbá lehetőség lesz aláírni a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezést is, amelyhez eddig több mint 178 ezer ember csatlakozott.