Lelki egészségünk alapjai a közösségek - sokan voltak Kozma-Vízkeleti Dániel előadásán

Kozma-Vízkeleti Dániel, klinikai szakpszichológus, kiképző család-pszichoterapeuta „Magas faktorszám - mentálhigiénés védőfaktorok családban és más közösségekben” című előadásával folytatódott „A család: ÉRTÉK, a gyermek: KINCS” címet viselő sorozat csütörtökön a Hiemer-házban.
2018.05.31. 20:11 |
Lelki egészségünk alapjai a közösségek - sokan voltak Kozma-Vízkeleti Dániel előadásán

A kapcsolataink erejéről szól előadásom, arról, hogy iskolai, baráti, munkahelyi, egyházi kapcsolataink hogyan járulhatnak hozzá ahhoz, hogy megtartsuk magunkat ebben a stresszel igencsak telített világban” - hangsúlyozta előadását megelőzően Kozma-Vízkeleti Dániel. „A pozitivista pszichológia abból a szemszögből vizsgál, hogy mitől működik egy adott közösség és nem azt nézi, hogy mitől nem.” - folytatta az előadó, aki hozzátette, hogy egy adott közösség szokásrendszere, hétköznapjai és az ünnepek megülése mentálhigiénés védőfaktorokként működnek.”

Zimbardo professzor az időhöz való hozzáállás alapján alkotta meg a modelljét, amely szerint az idősíkokhoz alapvetően kétféle viszonyulás létezik. A múltat lehet „múltpozitív” és „múltnegatív” módon szemlélni. „Előbbit a bio-üzemanyagokhoz tudnám hasonlítani; gusztustalanságokból is lehet üzemanyagot készíteni.” - tette hozzá Kozma-Vízkeleti Dániel. A jelenre a „jelenhedonista” és „jelenfatalista” hozzáállások jellemzők, előbbi képviselője önmagára, mint sorsának, életének alakítójára tekint, utóbbi inkább elszenvedi a dolgokat. A jövő lehet célorientált vagy transzcendentális, utóbbira inkább az eseményekkel való sodródás jellemző.

Kapcsolataink azért nagyon fontosak, mert biztonságot adnak illetőleg elősegítik a változások pozitív megélését, amelyek mindannyiunk alapvető törekvései. - összegzett Kozma-Vízkeleti Dániel, klinikai szakpszichológus, kiképző család-pszichoterapeuta.