-
Lánczos–Szekfű Ösztöndíj
Székesfehérvár Önkormányzata idén is meghirdette a Lánczos Kornél – Szekfű Gyula Ösztöndíj Pályázatot. A városban élő vagy a várossal szellemi kapcsolatban álló alkotók, kutatók és művészek április 30-ig adhatják be a pályázataikat.
2025.03.18. -
Zenés időutazás Öreghegyen
Régi idők romantikus slágereivel invitálja időutazásra a közönséget Klein Judit (ének) és PánczélKristóf (zongora, ének): a Holdfényes randevú című zenés színpadi játékot 2025. március 29-én,szombaton 18 órakor láthatja a közönség az Öreghegyi Közösségi Házban. A programra EZEN az oldalon váltható belépő.
2025.03.18. -
Díszítőfestő kiállítás
Sz. Demény Mónika népművészeti díszítőfestő kiállítása pénteken nyílt meg, bemutatva a festett református templomok hagyományos motívumvilágát. A tárlat a magyar tájegységek gazdag díszítőművészetébe enged bepillantást.
2025.03.17. -
Bach Mindenkinek
Elindult a Bach Mindenkinek Fesztivál, amely már 10 éve próbálja hazánkban növelni a klasszikus zene iránti érdeklődést. A fehérvári evangélikus gyülekezet évek óta részt vesz a programsorozatban.
2025.03.17.
Látványos előadások és drámajátékok a Váciban rendezett KultUp napon

A szerszámok és géptankönyvek egynapos pihenőt kaptak, hiszen pénteken kulturális műhellyé alakult át a Váci Mihály Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium.
Az egyik teremben az Élő Forrás Egyesülettel népdalt énekltek, a másikban az opera műfajával ismertette meg a fiatalokat Benedekffy Katalin operaénekes, míg a harmadik helyszínen Fekete János Jammal vezetésével beatbox „zenekar” alakult. A földszinti közösségi térben az Epika Társulattal Molnár Ferenc Liliom című előadását követően egy drámapedagógiai foglalkozás kezdődött. A diákok Bánki Beni költővel – aki slam poetryvel is foglalkozik – kortárs slágereket és klasszikus magyar verseket mixeltek össze, így hoztak létre egy teljesen új produkciót.

Második alkalommal érkezett a KultUp – Belenősz a kultúrába – Fehérváron egyetlen helyszínként – a Váci Mihály Technikum, Szakképző Iskola és Kollégiumba.
Az ingyenes, tematikus előadásokat és műhelymunkát magában foglaló, országos színházi roadshow a Déryné Program keretében valósul meg – tudtuk meg a helyszínen Molnár-Millei Mónika témanap koordinátortól. Mint mondta, a középiskolásoknak szóló témanapokhoz egy teljes órarendet állítanak össze. „Ma öt tanórában vagyunk jelen: színházzal, drámapedagógiai foglalkozással, zenés produkciókkal, irodalmi foglalkozásokkal is készültünk. Ezen kívül ízelítőt adunk a frissen készülő oktatási segédanyagunkból is, amellyel a dráma- és a magyarórákat szeretnénk egy kicsit megkönnyíteni. Különböző művekből készítettünk egy 20 perces összefoglaló filmet és egy-egy hozzájuk kapcsolódó drámapedagógiai előadást.”
„Különleges nap ez, hiszen a tanórákon ma nem a négyütemű autómotort tanulják a gyerekek, hanem drámafoglalkozáson vesznek részt, kreatív élményben van részük.” – mondta Némethné Erki Tímea. A Váci Mihály Technikum, Szakképző Iskola és Kollégiumba igazgatója a program kapcsán elmondta, nagy öröm számukra, hogy ismét visszatért e program az iskolába, hiszen idén is nagyon színes palettával érkeztek, a kultúra sok területére adnak bepillantást olyan kreatív módon, hogy a tanulók is aktív résztvevői az előadásoknak. Mint kiemelte: fontos, hogy amellett, hogy ők is szerveznek színházlátogatást, azzal, hogy a színház „házhoz jön”, olyan gyerekek is részesei lehetnek kulturális eseményeknek, akik egyébként a szociokulturális hátterük miatt korlátozva vannak ebben.
Az autószerelőnek tanuló 12. osztályos Surin-Takács Zselyke és a végzős gépésztechnikus, Rideg Zoltán kíváncsian várták ezt a napot. A tavalyi évben szerzett KultUp-napi tapasztalataikat megosztva elmondták, nagyon változatos volt a program és mindenféle darabokat, köztük az Édes Anna regényt is feldolgozták. Zoltánnak ez abban segített, hogy a magyar érettségin, a téma kapcsán sokkal nyíltabban tudott beszélni, felidézve az ott hallottakat. Zselyke, aki eleve nyitott a kulturális programokra, rendszeresen jár színházba. Így ezt is nagyon szívesen fogadta, és örült neki, hogy az iskola épületén belül is tudnak ezzel foglalkozni. Mint mondta, az is nagyon klassz, hogy igazán a fiatalok nyelvén szólnak az előadások, ami könnyen érthetővé és érdekessé teszi mindenki számára.