-
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Igazán nők!
Csütörtök este megérkezett Székesfehérvárra az egyik legkülönlegesebb nyárindító koncert. A Bartók Béla téren újra színpadra állt az Igazán Nők! – az a produkció, amely a budapesti sikerek után végre hazatért, hogy a fehérvári közönséggel együtt indítsa a nyarat.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
Kulturális Örökség Napjai - Székesfehérváron tartották az országos megnyitót
Az idei évben Székesfehérváron kerültsor a Kulturális Örökség Napjai 2011 országos megnyitójára. A Városháza zsúfolásig megtelt nagytermében dr. Réthelyi Miklós, a nemzeti erőforrás minisztere kihirdette a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékére felkerült három új elemet és átadta az erről szóló dokumentumokat. Az új elemek egyike a Fejér megyében jól ismert népszokás, a Mohai Tikverőzés.
2011.09.16. 15:47 |
Az idei évben Székesfehérváron kerültsor a Kulturális Örökség Napjai 2011 országos megnyitójára. A Városháza zsúfolásig megtelt nagytermében dr. Réthelyi Miklós, a nemzeti erőforrás minisztere kihirdette a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékére felkerült három új elemet és átadta az erről szóló dokumentumokat. Az új elemek egyike a Fejér megyében jól ismert népszokás, a Mohai Tikverőzés.
Az ünnepség Himnusz hangjaival, majd a Hermann László Zeneiskola diákjainak műsorával kezdődött, a diákok dél-alföldi oláhos dallamokkal szórakoztatták a közönséget. Ezt követően Székesfehérvár polgármestere, dr.Cser-Palkovics András köszöntötte a résztvevőket. Beszédében kiemelte, hogy olyan örökséget kaptunk, amelyet kötelességünk átadni az utódainknak. A polgármester köszönetet mondott azoknak, akik lehetővé tették, hogy Szent István városában kerülhet sor a megnyitóra. "A Kulturális Örökség Napjai az egész ország ünnepe, amely arra figyelmeztet bennünket, hogy felelősek vagyunk értékeink megőrzéséért. Arra kérek minden magyar embert, hogy lépjen be a az épületek nyitott kapuján és a falak közt sétálva induljon felfedező útra saját lelkében is." - mondta Székesfehérvár polgármestere, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy befejeződött a Hiemer-Caraffa tömb évek óta tartó rekonstrukciója.
A beszédet követően Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter kihirdette a nemzeti jegyzékre került új elemeket, amelyekkel 11-re bővült a szellemi kulturális örökség. Az új elemek között van a Fejér megyében nagy népszerűségnek örvendő maszkos, alakoskodó farsangi szokás, a Mohai Tikverőzés is. Ezen kívül a mendei Pünkösdi templomdíszítés és a bólyi húsvéti Emmausz-járás került fel a nemzeti jegyzékre. KÉPGALÉRIA a Mohai Tikverőzésről
Vargha Tamás, Fejér Megyei Közgyűlés elnöke a KÖN megyei programjaira hívta fel a figyelmet. Beszámolt a Megyei Levéltár sorsáról is, amelyet Fejér megye legnagyobb kincsének nevezett. "Nemcsak megtisztelő hivatali feladatomnak, hanem személyes ügyemnek is érzem, hogy a kivételes műemléki együttes megújulásáról, karbantartásáról gondoskodjam. Hogy úgy őrizze az előttünk járó nemzedékek emlékét, hogy az utánunk jövőknek is megbecsült épített öröksége legyen" - tette hozzá Vargha Tamás.
Spányi Antal megyéspüspök az V. Szakrális Művészetek Hetéről szólt. A rendezvény keretében megalapítják a Székesfehérvári Egyházmegye Kortárs Művészeti Gyűjteményét. A gyűjtemény alapítása alkalmából Aknay János Kossuth díjas képzőművész kiállítását tekinhetik meg az érdeklődők a Szent István Művelődési Ház Szent korona Galériájában. A Kortárs Művészeti Gyűjteményt szeptember 17-én szombaton 15 órakor Spányi Antal megyéspüspök nyitja meg, ezt követően Nemcsák Károly színművész olvassa fel XVI. Benedek pápának a világ művészeihez küldött üzenetét. "Nem véletlenül időzítettük ezt a jelentős eseményt a Szakrális Művészetek Hetére. A négy éve töretlen népszerűségnek örvendő fesztivál bizonyítja, hogy az embereknek ma is igényük van a szépre, hogy a küzdelmes és szürke hétköznapokból kilépve, lelkükben világosság gyűljon, s végső soron Istenhez kerüljenek közelebb" - mondta a megyéspüspök.
Spányi Antal beszéde után Kodály: Háry János daljátékból hangzott el Intermezzo a Hermann Zeneművészeti Szakközépiskola diákjainak előadásában, majd Szőcs Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kultúráért felelős államtitkára hivatalosan is megnyitotta a 2011. évi Kulturális Örökség Napjai eseménysorozatát.
A hétvégén a Városház téren is bemutatkoznak majd azok a közösségek, akik életben tartják a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékében szereplő hagyományokat. A fehérváriak megismerhetik például a mezőtúri korongozást, a kalocsai pingálást és belekóstolhatnak a különleges karcagi birkapörköltbe is.





