Krimibe oltott keleti misztikum

Hatalmas érdeklődés mellett dedikált ma Leslie L. Lawrence, alias Lőrincz L. László az Alexandra Könyvesboltban: nemrég megjelent Siva újra táncol című kétkötetes krimiregénye mellett annak ismét kiadott előzményét - és természetesen az összes korábbi művét - ellátta kézjegyével.

2003.12.14. 23:57 |

Hatalmas érdeklődés mellett dedikált ma Leslie L. Lawrence, alias Lőrincz L. László az Alexandra Könyvesboltban: nemrég megjelent Siva újra táncol című kétkötetes krimiregénye mellett annak ismét kiadott előzményét - és természetesen az összes korábbi művét - ellátta kézjegyével.


Az óriási érdeklődést a népszerű szerző keze még bírta, tolla azonban már nem - menet közben betétet kellett cserélnie a kedvenc golyóstollában
Leslie L. Lawrence rajongótábora Fehérváron sem kicsi, ezt jól mutatta a hosszan kígyózó sor az Alexandra Könyvesboltban. Népszerűsége húsz éve töretlen: ezen az írói álnéven 1983-ban jelent meg dr. Lőrincz László első kalandkrimije, a Sindzse szeme. Hazánkban ez egészen szokatlan műfaj volt akkoriban, ezért végül a "sárga könyvek" néven ismert Albatrosz-sorozatban jelentette meg a Magvető Kiadó. Ugyancsak ebben a sorozatban jelent meg még két kötete, majd a kiadók sűrűn váltakoztak, és végül a Gesta Kiadó lett műveinek állandó kiadója.

Az ismert kelet-kutató (akinek tudományos munkásságának fő területeit a tibeti és mongol folklór és irodalom, valamint e népek történelme képezik) azonban jóval korábban kezdte írói pályafutását: első novellái még gyerekkorában jelentek meg a Somogyi Néplapban. De az egyetemi tanulmányai miatt később már nem maradt ideje írásra, sőt, el is határozta, hogy nem fog kalandregényeket írni, hiszen tudós lesz.

A véletlen azonban úgy hozta, hogy a hetvenes évek elején, mintegy unalmában megírta első ifjúsági regényét, a Sólyom kinyújta karmait - ami tulajdonképpen az akkor kutatási témájának "mellékterméke" volt: Dzsingisz kánról szólt. Ezt több ifjúsági regény és sci-fi is követte, de az átütő sikert a Sindzse szeme hozta meg számára. Ezt a művet zsinórban követték a zömmel Távol-Keleten játszódó történetek - olyannyira, hogy egyetemi és akadémiai munkáját feladva, egy ideje már csak az írásnak él.

Kalandkrimijeibe roppant ügyesen szövi bele a tudományos ismeretterjesztést: az ember észre sem veszi, és nagyon sok mindent megtud a Keletről, a keleti emberek életéről, filozófiájukról. A könyvek rejtélye legtöbbször valós tudományos problémához kapcsolható: ezekből néha tudományos cikkeket is írt, az irodalmi munkáihoz azonban a bebizonyíthatatlan feltevéseket is felhasználja.