Közösségi segítség az iskolákban és az óvodákban Székesfehérváron is

Pénteken nem csak az új 150 fős idősotthon építését is tartalmazó Nagy Sándor Városi Idősotthoni Programról, hanem a gyermekjóléti szolgálat fejlesztéséről is dönt a város képviselő-testülete. A Család- és Gyermekjóléti Központ tíz olyan szakembert foglalkoztathat a jövőben, akik az iskolákban segítik a pedagógusokat, abban, hogy a gyerekeket esetlegesen érő lelki és testi sérülésektől megóvják.
2018.03.07. 17:16 |
Közösségi segítség az iskolákban és az óvodákban Székesfehérváron is

A gyermekjóléti szolgálat fejlesztésének célja az óvodai és iskolai szociális segítő tevékenység bevezetése Magyarországon. Egy tavaly indult országos program mellett Székesfehérváron önerőből foglalkoztatott az iskolákat segítő szakembereket.

Az óvodai és iskolai szociális segítő munka bevezetésére azért van szükség, hogy hátrányos helyzete miatt egyetlen gyermek se maradjon ki az oktatási intézményekből.

A feladatokról sajtótájékoztatón számolt be Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, dr. Cser-Palkovics András polgármester, Brájer Éva alpolgármester és Tisztl Henrik, a Család- és Gyermekjóléti Központ intézményvezetője.

Ez egy nagyon jó kezdeményezés, hiszen a tanárok olyan kihívásokkal kell, hogy szembenézzenek, mint például a közösségi média befolyása miatti lelki és mentális problémák - Vargha Tamás Fehérvár országgyűlési képviselője. Sokszor nehézséget okoz felismerni a veszélyeztetettséget, amiben segíthetnek az iskolákban a gyermekjóléti szolgálat szakemberei. A felmérések is azt mutatják, hogy a tanárok szívesen fogadják ezt a kezdeményezést. A 2,1 milliárd forint állami forrásból megvalósuló modellkísérletben vesz részt, de szeptembertől ez a feladat az ország valamennyi járási központjában kötelező lesz. A tevékenység finanszírozására idén mintegy 1,4 milliárd, míg 2019-ben 5,6 milliárd forint többlettámogatást fordít hazai költségvetésből a kormány.

Székesfehérváron a 2017/2018-as tanévben/nevelési évben a köznevelési intézménybe járó tanulók száma: 19 262 fő, óvodások száma: 3 526 fő.

Ezt a feladatot nem kötelezettségként, hanem lehetőségként éli meg Fehérvár – mondta Cser-Palkovics András polgármester. Kiemelte, hogy amikor nem volt törvényi kötelezettsége a városnak, akkor is elindította ezt a fajta szolgáltatást. Ez két státuszt jelentett, mert úgy éreztük, fontos dolog, hogy az intézményeinkben legyenek olyan szakemberek, akik képesek kiszűrni a gyerekeket érintő esetleges problémákat. Pénteken a város képviselőtestülete pedig remélhetőleg meghozza azt a döntést, hogy ezt a kettő státuszt tízre fogjuk emelni és infrastruktúrát illetve eszközöket biztosítunk a szakembereknek. Köszönöm mindenkinek, aki részt vett az előkészítésben és büszke vagyok arra, hogy a gyerekeket és az időseket is érintő szociális fejlesztésekről dönthet pénteken a testület.

Brájer Éva Fehérvár alpolgármestere arról is beszélt, hogy a közösségi média a gyerekeink életében nagy változást hozott. Nagyon sok információ éri a fiatalokat és néha nehéz eligazodni ezekben. Az országos döntés célján túl nagyon hasznos lehet a program, ami egy új lehetőség, egy új kihívás és nagyon izgalmas munka lesz. Mint mondta nagyon büszkék vagyunk arra, hogy Fehérváron úttörői lehetünk ennek a modellnek és remélem, hogy egyhangú döntés születik majd a pénteki közgyűlésen.

Tisztl Henrik a Család- és Gyermekjóléti Központ intézményvezetője kiemelte, hogy felállt egy új intézményi struktúra és a jelzőrendszer hatékonyabbá tétele után két státuszt hozhatott létre az intézmény. Megszületett a jogszabályi háttér, miszerint 2018-tól ez kötelező feladat.