Közösségi Értékvédelmi Konzultáció - így őrizhetik meg önazonosságukat a települések

A Közösségi Értékvédelmi Konzultáció keretében egyeztetett kedden a Fejér Vármegyei Kormányhivatal Dísztermében a vármegye közigazgatási vezetőivel, és a települések polgármestereivel dr. Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter. A legfontosabb téma a települések önvédelemhez való joga, illetve az értékeik, hagyományaik megőrzése volt.
2025.03.04. 18:45 |
Közösségi Értékvédelmi Konzultáció - így őrizhetik meg önazonosságukat a települések

A helyi önazonosság védelméről szóló törvényjavaslat lehetőséget kíván majd adni a települések önvédelméhez, illetve az értékeik, hagyományaik megőrzéséhez, de nem jár kötelezettséggel a települések irányába - emelte ki dr. Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter a Közösségi Értékvédelmi Konzultáción.

Az eseményen jelen volt dr. Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármester is.

Navracsics Tibor a helyi önazonosság védelmének lehetőségeként említette meg az ingatlanszerzés kizárását, az állandó lakcímmel rendelkezők elővásárlási jogát, az ingatlanszerzés feltételhez kötését és a helyi adózást is, míg a legfontosabb célok a helyi önazonosság, a helyi szokások és hagyományok védelme és a népesség egyensúlyának megőrzése.

Navracsics Tibor elmondta, hogy Magyarország miniszterelnöke bízta meg annak a lehetőségnek a felkutatásával, hogy mit lehet tenni a kistelepülések önazonosságának védelme érdekében.

"Készítettünk egy alaptörvény-módosítás vázlatot, ami megteremtené az alaptörvényben a közösségek önazonossághoz való jogát, mint alkotmányos alapjogot, illetve a gyakorlati jogi részleteiben pedig egy sarkalatos törvényt szeretnénk majd elfogadtatni tavasszal az Országgyűléssel. Mivel ez a helyi közösséget érinti alapvetően, ezért megszerveztünk egy országos konzultáció-sorozatot a polgármesterekkel. Abban bízunk, hogy jövő héten tudjuk összegezni a konzultáció eredményeit, és akkor ezt egy sarkalatos törvényben meg tudjuk fogalmazni." - mondta el a kezdeményezésről a közigazgatási és területfejlesztési miniszter.

Navracsics Tibor kiemelte, hogy az önvédelemnél ugyanakkor nagyon fontos a diszkriminációmentesség is, tehát nem lehet népcsoportot, társadalmi csoportot, felekezetet diszkriminálni az önkormányzatok döntéseivel. Fontosnak nevezte azt is, hogy a törvényben meghatároznának olyan természetes mentességi okokat is, amik alapján lennének olyanok, akik minden korlátozás alól kivételt élveznének. Ilyenek lennének azok, aki például az adott helyen születtek, vagy akiknek a szülei az adott településen élnek és idős korukra gyermekeik gondoskodására szorulnak. Kivételt képeznének az állami feladatot ellátó orvosok, tűzoltók, tanárok és rendőrök is.

A konzultáción szóba kerültek a megyei jogú városok is, ahol merőben más problémákkal szembesülnek, mint a kistelepüléseken.

"Egy nagyváros esetében nem biztos, hogy a helyi önazonosság védelme életszerű, vagy egyáltalán felmerülhet ez a kérdés. Abban maradtunk, hogy ez legyen a konzultáció függvénye, és a konzultáció során megpróbáljuk megtudni azt, hogy a megyei jogú városok, illetve a budapesti kerületek szükségét érzik-e ennek a szabályozásnak, akarnak-e a törvény részévé válni, vagy sem?" - mondta el Navracsics Tibor.

A közigazgatási és területfejlesztési miniszter számos statisztikai adatot is ismertetett Fejér vármegyével kapcsolatban. Kiemelte, hogy Székesfehérvár komoly vonzerővel rendelkezik a térségben, gazdasági kisugárzása sokkal nagyobb, mint a székesfehérvári járás, sőt, bizonyos tekintetben nagyobb, mint Fejér vármegye.

Székesfehérváron is szuburbanizációs folyamatok figyelhetők meg, vagyis a városi népesség jelentős része kiáramlik a városmagból a környező települések irányába, ugyanakkor továbbra is a városban dolgoznak, a gyerekeik itt járnak iskolába és itt veszik igénybe a szolgáltatások többségét is.