Közösen építjük a katedrálist- határon túli fiatalok is szerepelnek a szertartásjátékban

Augusztus 18-án és augusztus 19-én hatvan határon túli, vajdasági, partiumi és felvidéki diák is szerepel a Koronázási Szertartásjátékon. A fiatalok a Rákóczi Szövetség I. Kárpát-medencei Színjátszó Táborában gyakorolnak. A diákokat hétfőn a Városházán köszöntötték.
2018.08.13. 11:51 |
Közösen építjük a katedrálist- határon túli fiatalok is szerepelnek a szertartásjátékban

A szertartásjáték próbái már zajlanak a Vörösmarty Színházban, csatlakoznak többek között zentai, temesvári és tordai diákok is, akik a Rákóczi Szövetség I. Kárpát-medencei Színjátszó Táborában gyakorolnak.

A Városházán Cser-Palkovics András polgármester is köszöntötte a diákokat, kiemelve, hogy amikor fellépnek a Nemzeti Emlékhelyen kialakított színpadra, mindig gondoljanak arra, hogy ugyanezen a helyen a valóságban is lezajlottak a koronázási szertartások. Székesfehérvár polgármestere hangsúlyozta, hogy különösen fontos üzenet lehet ez a határon túlról érkezett fiatalok számára.

A polgármester elmondta, hogy fiatalos, "diákvárosnak" is nevezett városba érkeztek a színjátszó tábor résztvevői, hiszen Fehérváron közel 20 ezer diák tanul.

Arra kérte a diákokat, hogy vigyék el a jóhírét a városnak, és térjenek vissza Fehérvárra akár turistaként, hallgatóként, vagy dolgozó felnőttként.

A Temesvárról, Tordáról, Nagyváradról, Beregszászról és környékéről, valamint Szabadkáról érkezett diákok több mint 10 napot töltenek Székesfehérváron, ahol olyan élményeket szerezhetnek, ami későbbi életükben is meghatározó lehet. 

Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke a Városházán elmondta, hogy örültek Szikora János igazgató megkeresésének. Kiemelte, hogy a határon túli fiatalok megismerhetik egymást a következő napokban és nem csak turistaként, hanem színészként is részt vehetnek a Királyi Napokon.

Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója a diákokhoz szólva kiemelte, hogy a "színházcsinálásban" nem az a fontos, ami a színpadon történik, hanem az, hogy mi történik az emberben, miközben nézi a színházi előadást.

"Hogy történik-e vele valami, ébrednek-e a lelkében, agyában gondolatok, mert ha nem, nincs értelme annak, ami a színpadon zajlik. Ha igen, akkor pedig felépül valami, ami maradandó." - fogalmazott Szikora János.

"Virtuális értelemben közösen építjük fel a katedrálist, azt próbáljuk újraépíteni, amit az évszázadok leromboltak. Képzeletből, hitből, érzelmből és gondolatból igenis újra felépíthető ez a katedrális, ennek vagytok részesei, nem véletlenül.." - tette hozzá a Vörösmarty Színház igazgatója, aki arról is szólt, hogy a határon túli magyar fiatalok hordoznak valami különleges értéket a lelkükben: ezeket a láthatatlan téglákat szeretnék beépíteni a katedrálisba.