Koronázási szertartásjáték - II. András élete és kora a szakrális színpadon

Pénteken este tartották a Koronázási szertartásjáték főpróbáját a Nemzeti Emlékhelyen. Idén az Árpád-ház egyik legismertebb, leghosszabb ideig uralkodó királya, az Aranybullát megfogalmazó II. András koronázási szertartását és életét vitte színre Szikora János rendező Székesfehérváron. Az egykori koronázótemplom helyén felépített grandiózus szabadtéri színpadon augusztus 18-19-én, szombaton és vasárnap mutatják be a Koronázási szertartásjátékot.
2018.08.17. 22:59 |
Koronázási szertartásjáték - II. András élete és kora a szakrális színpadon

A két előadásra már a hét második felében elfogyott az összes jegy.

A főpróba előtt Cser-Palkovics András polgármester gratulált Szikora Jánosnak, a Vörösmarty Színház igazgatójának és a szertartásjáték rendezőjének, aki Augusztus 20-a alkalmából a Magyar Érdemrend tisztikeresztjét vehette át a Miniszterelnökséget vezető minisztertől. Felidézte, hogy Szikora János igazgatói pályázatában célként fogalmazta meg azt, hogy szeretné a lelkekben is felépíteni az egykori koronázó bazilikát. "Úgy gondolom, ez mára sikerült, jól mutatja ezt, hogy a holnapi és a holnaputáni előadásra is elfogytak a jegyek." - tette hozzá a polgármester, aki a szertartásjáték jelentőségéről is szólt.

"Érdemes átgondolni, hogy amikor azok a bizonyos mondatok megtörténnek, azoknak itt kellett megtörténnie minden király esetében ezen a helyen, ezért is történelmi fővárosa ennek az országnak Székesfehérvár." - emlékeztetett Cser-Palkovics András polgármester.

II. András gyöngekezű uralkodó aligha lehetett, ha harminc éven át irányíthatta az országot. Ízig-vérig modern uralkodó volt, az újdonságok csigázták képzeletét. II. András gyakran került pénzszűkébe, megreformálta az ország gazdaság rendszerét, és a terményadókról egyre inkább áttért a pénzadókra. Öt gyermeke közül Béla IV. Béla néven követte őt a trónon, és lett a tatárjárás után a második honalapító. Erzsébet lányában pedig az Árpád-ház negyedik szentjét tiszteli az egyház.

A bemutató előtt Szikora János elmondta, hatodik éve rendezik meg a szertartásjátékot, ami óriási lehetőséget jelent. Kiemelte, hogy a szertartásjátékok történetében a mostani előadás fordulópontot jelent, ahogyan II. András uralkodása és életének fő műve, az Aranybulla is egy történelemfordító esemény volt.

Képek: Simon Erika

"A szertartásjátékban is olyan változások történtek, amelyek a korábbiakban nem voltak. Az Aranybulla után egy királynak már mások voltak a jogai, mint azt megelőzően, így a szertartásjátékban is egyre jobban helyet kap a személyes történet és a dráma. A színészi játékok is felerősödnek, a nagy tablók mellett az egyes jelenetek is egyre erőteljesebbé válnak." - fogalmazott Szikora János, aki azt kívánta a nézőknek, hogy ne hagyják ki a következő szertartásjátékokat sem, amelyek egységes láncolatot képeznek a korábbiakkal.

A főbb szerepekben Sághy Tamás (II. András magyar király), Osváth Judit (Árpád-házi Szent Erzsébet), Körtvélyessy Zsolt (Meráni János kormányzó érsek), Varga Gabriella (Meráni Gertrúd, a király felesége), Závodszky Noémi (Zsófia grófné) és Mihályi Győző (narrátor) látható. 

Az egykori koronázótemplom helyén bemutatandó darabnak ezúttal is szereplői a történelmi óriásbábok, statisztaként pedig határon túli gyerekek is bekapcsolódnak az előadásba. A közönség részese lehet annak a királyi felvonulásnak is, amely a koronázótemplomba tart: II. András és felesége, Gertrúd az udvartartás kíséretében vonulnak a bazilikába, majd kezdetét veszi a színdarab. Az előadást szombaton és vasárnap is láthatja a közönség a székesfehérvári Nemzeti Emlékhelyen.