Koraőszi séta a Hosszú-temetőben rendhagyó történelemórával

Koraőszi sétára várta az érdeklődőket a Székesfehérvári Városszépítő és -védő Egyesület ma a Palotai úti Hosszú-temetőbe. Poklosi Péter, az egyesület elnöke rendhagyó történelemórát tartott, és bemutatta az idei évben felfedezett és rendbe rakott sírokat.
2020.09.24. 19:25 |
Koraőszi séta a Hosszú-temetőben rendhagyó történelemórával

Mária napján, szeptember 12-én bukkantak rá a Székesfehérvári Városszépítő és -védő Egyesület sírkertben dolgozó tagjai és a középiskolás önkéntesek egy 2 és fél tonna súlyú, vörösmárvány sírkőre, amelyről, miután alaposan letakarították, kiderült: két fehérvári polgár sírhelyét jelzi.Az 1812-ben elhunyt Reseta Ferenc polgári csizmadiának és fiának, az 1832-ben távozott Reseta József polgári bábsütőnek emlékére állíttatta a csizmadia özvegye, Mária.

E történettel kezdte a mai rendhagyó történelemórát a Palotai úti Hosszú-temetőben Poklosi Péter. Többéves hagyományának megfelelően a Székesfehérvári Városszépítő és -védő Egyesület idén ősszel is temetői sétára hívta a Székesfehérvár várostörténete iránt érdeklődőket. Az idei évben ráadásul ez volt az első ilyen lehetőség, hiszen a tavaszi sétát a vírusjárvány miatt nem tarthatták meg. Az egyesület elnöke, Poklosi Péter a mai rendhagyó történelemórán a Hosszú-temetőben nyugvó neves személyiségek síremlékeit és a művészi értékű alkotásokat mutatta be.

A Hosszú-temető jelentős temetkezési hely volt már az 1700-as években. A városi arisztokrácia, polgárság, tekintélyes gazdálkodók, neves városvezetők, híres művészek, háborús hősök nyughelyéül szolgált. Az itt található legrégebbi, latin feliratú sírkő az 1790-es évekből származik, míg a legidősebb, lábon álló egy 1814-ből való, német feliratú kő, amely egy 17 éves olasz fiú emlékét őrzi.

Poklosi Péter szólt arról is, hogy az elmúlt hónapokban ismét több különlegesen értékes síremlék, kripta felújítása készült el, amelyeket most láthattak legelőször. A mesteremberek és középiskolás önkéntesek részvételével szombatonként folyamatosan zajlik a 150-160 évvel ezelőtt készült kriptasor építményeinek felújítása. „Megpróbáljuk őseinkhez és magunkhoz méltó módon megőrizni e többszáz éves emlékeket.” – e gondolatokkal zárta a rendhagyó történelemórát Poklosi Péter.