Konferencián elemezték a Városházán a kommün országos és helyi vonatkozásait

„Evangéliumot hirdettek s apokalipszis jött” - a Kommün Magyarországon, Fejér Megyében és Székesfehérváron címmel már a második tudományos konferenciát rendezte Székesfehérvár és a Trianon Centenáriumi Emlékbizottság, ezúttal a Városháza dísztermében, melynek témája a száz esztendővel ezelőtti proletárdiktatúra Magyarországra, Fejér megyére és Székesfehérvárra gyakorolt hatásai voltak.
2019.04.10. 12:36 |
Konferencián elemezték a Városházán a kommün országos és helyi vonatkozásait

A tudományos konferenciát Dr. Vizi László Tamás PhD, Trianon Centenáriumi Emlékbizottság elnöke a Kodolányi János Egyetem rektorhelyettese, történész nyitotta meg, aki köszönetet mondott, hogy Székesfehérvár önkormányzata és polgármestere támogatja azt a célt, hogy a száz évvel ezelőtti eseményeket újragondolhassuk, újraértelmezhessünk és szembenézhessünk mindazokkal a tényekkel, amelyek tárgyalása és taglalása évtizedeken keresztül egyrészt átpolitizálva, másrészt elferdítve, harmadrészt pedig ideológiai mázzal leöntve volt csak értelmezhető és értékelhető.

Az évforduló újra ráirányította a figyelmet arra, ami száz évvel ezelőtt történt. Célunk a történtek harag és részrehajlás nélküli bemutatása, a történészi korrektség az, ami ebben vezethet minket, ez volt a célja az első, februári konferenciánknak is.” - tette hozzá az emlékbizottság elnöke.

Dr. Cser-Palkovics András köszönetet mondott a Trianon Centenáriumi Emlékbizottság elnökének és tagjainak, hogy megszervezték a konferenciát. „Kifejezetten szakmai megkeresés alapján állt fel ez a bizottság és indult el a munka. Természetes volt, hogy a város, az önkormányzat is a kezdeményezés mellé áll és próbálja a kereteket, a támogatást biztosítani ahhoz, hogy erre a történelmi korszakra tudományos, szakmai alapossággal lehessen emlékezni és ahogyan elhangzott, ennek legyen mindig nemzetközi, nemzeti és helyi kitekintései is.” - hangsúlyozta Fehérvár polgármestere.

Dr. habil. Gulyás László PhD, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar egyetemi tanára kezdte az előadásokat, aki „a kommün hatása a magyar határkérdés alakulására Versailles-ban” címmel értekezett.

Előadásában „bolsevik puccsnak” nevezte a kommün 1919-es 133 napját, „a Tanácsköztársaság kifejezés eufemizmus, mely elfedi a rendszer kegyetlenségét.” - mint mondta.

Átfogó nemzetközi kitekintést adva Dr. Gulyás László elmondta, hogy a briteknél eleve hendikeppel indultunk, hiszen delegációjuk olyan térképeket használt, amelyen Esztergom és Vác szlovák városokként voltak feltüntetve. Az amerikaik etnikai határokban gondolkodtak, de voltak stratégiai szempontjaik is. A francia Külügyminisztérium Benest támogatta, a kis szövetségesek is benyújthatták igényeiket, tehát például a Felvidék elcsatolását.

Dr. habil. Ujvári Gábor CSc, főiskolai tanár, a VERITAS Történetkutató Intézet intézetvezetője „Iszonyatos csönd az egész országon: siralomház csöndje” címmel a hatalomra kerülők kultúrpolitikáját elemezte.

Dr. Dr. Bödők Gergely PhD, a Clio Intézet társ-ügyvezetője a Magyarországon 1919-ben zajlott vörös terror jellemzőit ismertette. Mózessy Gergely, a Székesfehérvári Püspöki és Székeskáptalani Levéltár intézményvezetője „Tévely volt...” című előadásában arról szólt, hogy miképpen gondolkodott Prohászka Ottokár, Székesfehérvár akkori püspöke ezekről a hónapokról.

Bekő Tamás, a Magyar Nemzeti Levéltár Zala Megyei Levéltárának segédlevéltárosa felidézte a Fabik-csoport, - egy nagykanizsai terroralakulat - működését Fejér megyében. Dr. Nagy Szabolcs, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Jogtörténeti Tanszék, Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Megyei Levéltárának igazgatóhelyettese a kommün fehérvári időszakról tartott előadást. A történelmi időutazás végén Dr. Nánay Mihály PhD, a Történelemoktatók Szakmai Egyesületének elnöke jóvoltából a hallgatóság megismerhette, hogy miként is változott, módosult a Tanácsköztársaság megítélése a történelemtanításban 1945-től napjainkig. A konferencia levezető elnöke Dr. Czetz Balázs PhD, a Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltárának igazgatója volt.

A Trianon Centenáriumi Emlékbizottság a következő két esztendőben tudományos emlékülések, konferenciák, kiállítások megrendezését, a centenáriumhoz kapcsolódó könyvek és reprint kiadványok megjelentetését, középiskolásoknak szóló versenyek szervezését, valamint a pedagógusok továbbképzését is tervezi.

Az eseményen részt vett Dr. Petrin László, a Fejér Megyei Kormányhivatal főigazgatója, Dr. Csurgai-Horváth József, a Városi Levéltár és Kutatóintézet igazgatója, Kulcsár Mihály, a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont igazgatója, Dr. Demeter Zsófia, történész, Székesfehérvár díszpolgára, valamint Dr. Horváth Miklósné, Deák Lajosné és Horváth-Tancsa Ágnes tanácsnokok is.

A Trianon Centenáriumi Emlékbizottság a százéves évforduló apropóján felhívással fordul Székesfehérvár és Fejér megye lakosságához. Kérik azon magánszemélyeket, gyűjtőket, akik birtokában található olyan magánirat, tárgyi eszköz, amely a száz évvel ezelőtti eseményekhez kapcsolódik, hogy juttassák el azokat a Szent István Király Múzeum, vagy a Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltára részére. Az első világháborúhoz, az őszirózsás forradalomhoz, a Tanácsköztársasághoz, illetve a trianoni békediktátumhoz és következményeihez kapcsolódó naplókat, visszaemlékezéseket, fényképeket, levelezést, plakátokat, hirdetményeket, igazolványokat, brosúrákat, könyveket, sajtóanyagokat, pénzeket, szórólapokat, vagy bármely egyéb, a korszakhoz köthető írott forrást 2019 őszén a Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltárának Szent István téri kiállítótermében egy kamarakiállításon mutatják be majd digitalizálás után az eredeti példányt a felajánlónak természetesen visszaadják. A tárgyakkal kapcsolatban a Szent István Király Múzeumban Bányai Balázs történészt, a különböző dokumentumokkal pedig a Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltárában Gulyás Anita főlevéltárost lehet keresni.

Elérhetőségek:

Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltára 8000 Székesfehérvár, Szent István tér 2-3. Telefon: 22/313-052 e-mail: gulyas.anita@mnl.gov.hu
Szent István Király Múzeum 8000 Székesfehérvár, Fő utca 6. Telefon: 22/315 583 e-mail: banyai.balazs@szikm.hu

Közélet

  1. Intézményfelújítás, zárszámadás

    Pénteken délelőtt tartott Közgyűlést Székesfehérvár MJV Önkormányzata. Elfogadták a 2023-as zárszámadást, illetve az intézmények és a gazdasági társaságok belső ellenőrzéséről szóló beszámolót. Döntöttek arról is, hogy idén is elengedi a teraszdíjakat a vendéglátósoknak az önkormányzat és ismét pályázhatnak a belvárosi épületek a külső felújítás támogatására. Elhangzott, hogy a eredményes közbeszerzés után indulhat a Vasvári Gimnázium felújítása.

    2024.04.26.
  2. Székesfehérvár Közbiztonságáért

    Ünnepélyes pillanatokkal kezdődött Székesfehérvár képviselőtestületének pénteki ülése. A közgyűlésen adta át dr. Cser-Palkovics András polgármester a „Székesfehérvár Közbiztonságáért” Díjat, amelyet idén kiváló szakmai munkája elismeréseként Takács József tűzoltó alezredes, Paál Andrea, a Székesfehérvári Városi Polgárőrség titkára és Kalányos Zsolt polgárőr vehetett át.

    2024.04.26.
  3. Stratégiai együttműködés

    Stratégiai együttműködési szerződést kötött a KAVOSZ E-Green Zrt. és a Pannon Egyetem. A VOSZFESZT Vállalkozói Szabadegyetem rendezvénysorozatának második eseményén Veszprémben, ünnepélyesen írták alá a megállapodást.

    2024.04.26.
  4. TDK az Óbudain

    A tanulók tudományos munkásságának segítése a célja a Tudományos Diákköri Konferenciának, amelyet immár 59. alkalommal szerveztek meg az Óbudai Egyetemen. A legjobb előadók az Országos Tudományos Diákköri Konferenciára juthattak tovább.

    2024.04.26.