Komplex szúnyoggyérítés a fehérváriak bevonásával, az ökoszisztéma védelmében

Sokan találkozhattak már a tavaszi estéken is szúnyogokkal. Kellemetlen csípésük hamar véget vethet a szabadban töltött programnak. A meleg időjárásnak és a csapadékos időnek köszönhetően hamarosan kezdődik a szúnyogszezon, és a szakemberek már Székesfehérváron is azon dolgoznak, hogy a szúnyogtenyésző helyeket lokálisan szüntessék meg. 
2022.05.24. 21:46 |
Komplex szúnyoggyérítés a fehérváriak bevonásával, az ökoszisztéma védelmében

A biológiai gyérítés sikeréhez azonban a lakosság együttműködése nélkülözhetetlen! Hogy mit tehetünk, az videós összeállításunkból kiderül.

A csípőszúnyogok elleni védekezés nemcsak a komfortérzetünket szolgálja, hanem egészségünket is, hogy megelőzzük a már ismert fertőzéseket és az új betegségek megjelenését. Éppen ezért és a helyi ökoszisztéma védelme érdekében Székesfehérváron komplex módon kezelik a szúnyoggyérítést. A központi szúnyoggyérítési programot a Katasztrófavédelem végzi, ez elsősorban földi kémiai irtást jelent. Székesfehérvár Önkormányzata emellett, saját kezdeményezésre a lokális, biológiai gyérítés rendszerének kialakítását is megkezdte a Lokímica Magyarországgal együttműködve. Ez a korszerű, biológiai alapú módszer nagyobb összefüggő területekre, térségekre kiterjedően megszervezett rendszerben, döntően szelektív hatású, elsősorban biológiai szerekkel végzett lárvairtáson alapul, amelyet előzetesen gondosan felmért és térképre vitt, valamint szezononként rendszeresen figyelemmel kísért tenyészőhelyeken végeznek.

A biológiai szúnyoggyérítés része egy komplex megközelítésnek, amelynek célja a csípőszúnyogok számának lehető legminimálisabban tartása okos zöld megoldásokkal, az ökológiai háttér megóvásával.

E komplex rendszernek egyik alappillére a lakosság, ugyanis mi, akaratunkon kívül is sok lehetőséget adunk a tenyészőhelyek kialakulásának! Az erkélyen álló műanyagdoboz, amelybe beleesett az eső, a kertben fedetlenül álló esővízgyűjtő hordó, a fahasábokat vagy homokozót takaró ponyvában összegyűlt víz éppen elég ahhoz, hogy felneveljük otthonaink körül a „házi” vérszívókat.

Egy kis odafigyeléssel a fehérváriak is sokat tehetnek annak érdekében, hogy minél kevesebb szúnyog keljen ki.

A témában elkészült információs kisfilmben a szakemberek: dr. Kemenesi Gábor, Junior Prima díjas biológus, víruskutató, Kőszegi Dániel, a Magyar Szúnyogirtók Országos Szövetségének elnöke, Manuel Garcia Howlett, a Lokímica Magyarország ügyvezetője és Csete Gábor természetvédelmi szakmai vezető adnak tájékoztatást.