Kevesebb támogatást kaphat a Közép-Dunántúli Régió is

 Kevesebb állami támogatásban részesülhet 2007-től három magyar régió, Közép-Magyarország, Közép-Dunántúl és Nyugat-Dunántúl az Európai Bizottság szerdán elfogadott, a regionális támogatásokat 2013-ig szabályozó új iránymutatásai szerint. Az új iránymutatások alapján a magyar régiók közül a következő időszakban Közép-Dunántúl 50 helyett 40 százaléknyi támogatásban részesíthető. A GDP 75 százalékát meghaladó régiók esetén a tagállamok alacsonyabb kulcsok mellett utalhatnak ki regionális támogatásokat azon területek javára, amelyeket a nemzeti regionális fejlesztési politikával összhangban maguk állapíthatnak meg.
2005.12.21. 19:54 |

 Kevesebb állami támogatásban részesülhet 2007-től három magyar régió, Közép-Magyarország, Közép-Dunántúl és Nyugat-Dunántúl az Európai Bizottság szerdán elfogadott, a regionális támogatásokat 2013-ig szabályozó új iránymutatásai szerint.

 Az új iránymutatások alapján a magyar régiók közül a következő időszakban Közép-Dunántúl 50 helyett 40 százaléknyi támogatásban részesíthető, míg Nyugat-Dunántúl 45 helyett 30 százalékosban. Közép-Magyarország átmenetileg hátrányos helyzetben lévőnek minősül, és azon belül Pest megye 30 százalékos felső határt kapott, míg Budapest esetében a határt 2007-ben a jelenlegi 35-ről 25 százalékra, majd 2011-től várhatóan 10 százalékra csökkentik. A többi négy magyar régióban marad az 50 százalékos támogathatóság.

 A jelenleg - 2006-ig - érvényes iránymutatások szerint az EU lakosságának 52,2 százaléka él regionális állami támogatásra jogosult régiókban, ebből 34,2 százaléknyi a legmagasabb támogatási kulcsokra (40-50 százalék) jogosult, a többi 10-20 százalékos támogatásra igényt. Az új iránymutatások a regionális állami támogatásban részesülő hányadot a népesség 43,1 százalékában határozzák meg.

 Az új szabályok szerint az egy főre jutó átlagos GDP (hazai össztermék) 75 százalékát el nem érő térségek a legmagasabb támogatási kulcsokra, valamint működési támogatásra (például a vállalatok folyó kiadásainak csökkentését célzó regionális támogatásra) is jogosultak. A legkülső régiók egyedi hátrányaik miatt - GDP-jük arányától függetlenül - ugyanilyen hátrányos helyzetűnek minősülnek. Az úgynevezett statisztikai hatás által érintett régiók - amelyek GDP-je nem éri el átlagosan a régi 15 EU-tag GDP-jének 75 százalékát, de meghaladja a jelenlegi teljes EU GDP-jének 75 százalékát - átmenetileg hátrányos helyzetben lévő státust élveznek, helyzetüket 2010-ben felülvizsgálják.

 A GDP 75 százalékát meghaladó régiók esetén a tagállamok alacsonyabb (10-15 százalék közötti) kulcsok mellett utalhatnak ki regionális támogatásokat azon területek javára, amelyeket a nemzeti regionális fejlesztési politikával összhangban maguk állapíthatnak meg, de nem szabad túllépniük egy bizonyos legnagyobb népességi lefedettséget, és be kell tartaniuk néhány minimális feltételt a visszaélések megelőzésére. Átmeneti intézkedéseket terveznek 2010-ig azokra a régiókra, amelyek esetén a legnagyobb mértékben csökkennek a támogatási kulcsok, valamint 2008-ig azokra a régiókra, amelyek az új iránymutatások alapján elvesztik támogatási jogosultságukat.
 

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.