Két napon át dörgött az ágyú Pákozdon, az idei Honvédfesztiválon

Szeptember 24-én vette kezdetét a XIII. Honvédfesztivál Pákozdon. Az 1848. szeptember 29-én a szabadságharc első győztes csatáját vívta meg a magyar sereg, és ettől kezdve számítjuk a magyar honvédség megalakulását. Idén 174. éve volt e szép nap. Erre is emlékeztek Pákozdon.
2022.09.25. 17:03 |
Két napon át dörgött az ágyú Pákozdon, az idei Honvédfesztiválon

A Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete több mint két évtizede szervez megemlékezést minden ősszel a Mészeg-hegyen azzal a céllal, hogy az emlékezetes csata emlékét és szellemiségét őrizze, a katonai hagyományokat ápolja.

A rendezvénysorozat a Nemzeti Emlékhelyen 2010-ben fesztivállá, Honvédfesztivállá nőtt.

Szombaton reggel megtelt a Katonai Emlékpark központi tere, a lövészárok, és az Obeliszk környezete. Az Obeliszk alatti kavicsos bemutatót cifrábbnál szebb öltözékekbe bújt hagyományőrzők tarkították. Az „indulót” a Székesfehérvár Helyőrség Zenekar jelentette, a központi térről masíroztak a színpad és az Obeliszk előtt térre. Pontban 10 órakor ágyúdörrenés jelezte az esemény startját, majd a Pákozdi toborzó, Ruff Tamás műve vezette fel a megnyitót, amelyet Lippai Péter dandártábornok, az MH Parancsnokság szárazföldi szemlélője tartott, sok hasznos ismeretet adva, felelevenítve a magyar honvédek helytállását. A Magyar Honvédség alakulatainak statikus bemutatói között megismerkedhettünk a vegyvédelmi, búvártechnikai, katonai rendész, digitális katona, és a tűzszerészek felszerelésével. Volt toborzó sátor, kézifegyver bemutató is.

A látogatók részt vehettek a Kákics együttes” Én is huszár leszek” interaktív gyerekjátszóházában Németh Gergő közreműködésével. Az I. András Király Lovagrend látványos bemutatót tartott a régmúlt harci szokásairól, viseleteiről, majd a hivatásos katonák rockzenekara, az Angyalbourbon sokakat vonzott, miként utána Kapi Gábor nótáskapitány katonai dalokból összeállított műsora is. Délután a Magyar Tüzér Egyesület, és a M. kir. Szent István 3. honvéd gyalogezred hagyományőrzői, valamint a Magyar Ejtőernyős-Felderítő Katonai Hagyományőrző Baráti Kör bemutatói arattak tetszést. A székesfehérvári Magyar Királyi Kardforgatók Rendje programja is a régi idők harcait mutatta be íjakkal, kardokkal, páncélba öltözött lovagokkal. Végül a Budai 2. Honvéd Zászlóalj magyar honvédei és a császári sereg katonáinak ruházatát, viseletét, harci „szerszámaikat” ismertették, aztán trombita harsogott dob pergett, s megkezdődött a vasárnapi csata bemutatójának előzetese. Utána a harcosokkal együtt mindenki levonult a csatatérre, ahol a huszárok lóra pattantak és ízelítőt adtak a huszárok életéből.

A vasárnapi ünnepi programot - a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség megalakulásának 30. évfordulója alkalmából - a MH Székesfehérvári Helyőrség Zenekar térzenéje nyitotta meg. Ezt követően a történelmi zászlók vonultak a dísztérre. Németh Irma népénekes és a zenekar előadásában a Szózat után Székely Tibor, a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Egyesület elnöke és Vargha Tamás, Székesfehérvár Országgyűlési képviselője, miniszterhelyettes köszöntői következtek. Jákob János dandártábornok, protestáns tábori püspök, Berta Tibor dandártábornok, katolikus tábori püspök beszédei következtek, részletek hangzottak el az efezusiakhoz írt levélből, Prohászka Ottokár püspök beszédeiből, az imádságot követően megáldották a zászlókat, virágokat helyeztek el Szent László szobránál, végül a Himnusz hangjaival ért véget a délelőtti ökonomikus ima.

Zárásként 12.30 órától a csatatéren újra „megvívták harcukat” Móga és Jellasics tábornokok katonái, ezzel emlékezve az 1848/49-es szabadságharc első győztes csatájára.

Fotó: S. Töttő Rita