Két 56-os emlékhelyen tisztelgett pénteken a város diáksága a hősök előtt

Pénteken délelőtt két '56-os emlékhelyen szerveztek megemlékezést fehérvári középiskolások részvételével. Az Ötvenhatosok terén a Székesfehérvári Szakképzési Centrum Jáky József Szakgimnáziumának diákjai, a Hotel Magyar Király '56-os emléktáblájánál pedig a cisztercis diákok adtak ünnepi műsort.
2018.10.19. 12:20 |
Két 56-os emlékhelyen tisztelgett pénteken a város diáksága a hősök előtt
Pénteken reggel az Ötvenhatosok terén a Jáky József Szakgimnázium és Szakközépiskola diáksága emlékezett az 56-os forradalom hőseire és a magyar szabadság eltiprására.

A Jáky József Szakközépiskola 12 D. osztályának főszereplésével rendezett megemlékezésen a nézők nagyszabású élő tablót láthattak a forradalom előtti évek hangulatából és 1956 októberének eseményeiből. Elhangzottak Tamási Áron gondolatai is, aki 1956 szeptemberétől 1957 áprilisáig a Magyar Írók Szövetségének társelnöke volt, 1956. október 31-én pedig a Petőfi Párt Irányító Testületének tagjává választották. Tamási fogalmazta a december 28-án, az írószövetség közgyűlésén felolvasott Gond és hitvallás című nyilatkozatát.

Az Ötvenhatosok terén koszorút helyezett el az emlékműnél Mészáros Attila, Székesfehérvár alpolgármestere, Tanka Csaba, a Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke és Schneider Istvánné, a Székesfehérvári Járási Hivatal hivatalvezető helyettese is.

Elhelyezték az emlékezés virágait a Fidesz, a Fidelitas, az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Világszövetsége Fejér Megyei Szervezete, továbbá a Jáky József Szakgimnázium és Szakközépiskola, illetve a Bugát Pál Szakgimnázium és Szakközépiskola képviselői is. Az ünnepségen elhangzott Márai Sándor döbbenetes erejű verse, a Mennyből az angyal is, amelyet 1956-ban, a forradalom és szabadságharc leverése után írt New Yorkban.

A Ciszterci Szent István Gimnázium 11. c osztálya a Hotel Magyar Király '56-os emléktáblájánál adta elő műsorát, amelyben többek között a Rajk perről, a németek kitelepítéséről és Sztálin haláláról is megemlékeztek.

Műsoruk középpontjában a forradalom kirobbanásának okai és a forradalom eseményei, a kor szimbolikus figurái és gondolatai álltak. Az erre az alkalomra írt szövegek mellett korabeli dokumentumok, szemtanúk beszámolói, valamint Rónay György, Nagy Gáspár, Kányádi Sándor, Serfőző Simon és Márai Sándor szövegei hangzottak el a diákok tolmácsolásában. Műsorukban felelevenítették a magyar történelemnek azt a szomorú korszakát is, amikor a Magyarországon élő német nemzetiségieket "náci besúgónak" tartották és a svábságot megpróbálták kitelepíteni az országból.

A Hotel Magyar Király falán található emléktáblát közösen koszorúzta megTanka Csaba, a Fejér Megyei Önkormányzat alelnöke, Mészáros Attila, Székesfehérvár alpolgármestere és Schneider Istvánné, a Székesfehérvári Járási Hivatal hivatalvezető helyettese. Koszorút helyeztek el továbbá a Fidesz, a Fidelitas, a Demokratikus Koalíció, az MSZP, az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Világszövetsége Fejér Megyei Szervezete, a Fejér Szövetség, az Aranycsapat Alapítvány és a Ciszterci Szent István Gimnázium képviselői.