Karate: remek fehérvári szereplés a KWU világeseményén

Várnában rendezte meg a KWU (Kyokushin World Union) világszervezet a második felnőtt, súlycsoportos Európa-bajnokságát és a hatodik nyílt, utánpótlás világbajnokságát. Az óriási viadalon 32 ország, csaknem 800 versenyzője mérte össze erejét knock down kyokushin küzdelemben. Mint azt a számok is mutatják, ez az egyik legrangosabb esemény ma a kyokushin karate világában.

2018.12.14. 09:08 |
Karate: remek fehérvári szereplés a KWU világeseményén

A KWU szervezetről tudni kell, hogy három világszervezet, a Kyokushinkan, a KWF és az IFK összefogásaként jött létre, melyhez partnerként a Shinkyokushin szervezet is csatlakozott, de nem zárják ki rendezvényeikről a más szervezetekhez tartozó versenyzőket sem. Így ezeket a tornákat mindig komoly induló létszám és magas színvonal jellemzi. Nem történt ez másképpen most sem. A felnőtt EB-t minden országban kvalifikációs versenyek előzték meg, hiszen súlycsoportonként minden nemzet csak egy résztvevőt delegálhatott.

Nálunk a kvalifikációs verseny szerepét a Magyar Bajnokság töltötte be, mely -55 kg-os súlycsoportjának megnyerésével a Fehérvár Karate Akadémia versenyzője, Dezső Kata is lehetőséget kapott az indulásra. A felnőtt mezőnyben újoncnak számító Katának nem lehetett oka panaszra, hiszen miután egyhangú bírói döntéssel maga mögé utasította grúz ellenfelét, csak egy minimális különbséggel szenvedett vereséget a döntőbe jutásért vívott küzdelemben az orosz Kosianovától. Ezzel a szereplésével megszerezte bronzérmet, mely egyben az Akadémia első felnőtt KWU EB érme is.

Az utánpótlás korosztályokban megrendezett világbajnokságon minden nemzet 3-3 versenyzőt indíthatott súlycsoportonként. Itt az Akadémia két fiatal tehetsége, Bőke Eszter és Fekete Gergely vívta ki a jogot a címeres karate gí viselésére. Mindketten számos hazai és nemzetközi versenyen mutatott remek szerepléssel bizonyították az év folyamán, hogy Várnában a helyük.

Gergő a junior -75 kg-os kategóriában első két ellenfelét, (egy román és egy szerb fiút) minden különösebb nehézség nélkül elintézte. Talán az ellenfelei is örültek, hogy gyorsan véget értek a küzdelmek és ezzel együtt a megpróbáltatásaik is. Aztán a orosz bajnok, Kiril Ledentsov következett. Ő már keményebb diónak bizonyult és sajnos a hosszabbítás után, mikor a bírók döntési kényszerbe kerültek, nem a mi fiúnkat találták jobbnak. Miután az orosz versenyzőnek nem sikerült a következő mérkőzésen a döntőbe kerülnie, így Gergőnek be kellett érnie a 7. helyezéssel.

Eszter a válogatott legfiatalabb tagjaként, egyedüli magyar serdülőként vett részt a megmérettetésen +50 kg-os súlycsoportban. Fiatal kora ellenére komoly küzdőszellemről és figyelemre méltó technikai repertoárról tett tanúbizonyságot. Először egy bolgár, majd egy kazah versenyzővel került szembe, akik nem tudtak mit kezdeni a fehérvári kislány erejével és vesztesként voltak kénytelenek elhagyni a küzdőteret. Majd ezután a japán Miu Itakura következett. Itt is jöttek a menetrendszerű, ellenállhatatlan magyar rohamok, de a japán lány nem adta olcsón a bőrét. Már-már úgy tűnt, hogy megtörik az ellenállása, amikor egy váratlanul betaláló fejrúgással sikerült a maga javára fordítani a mérkőzést. Így Eszternek meg kellett elégednie a dobogó harmadik fokával.

A 14 tagból álló magyar válogatott összesen 3 ezüst és 5 bronzérmet szerzett, mellyel 32 résztvevőből a 13. helyen végzett.

A magyar delegáció tagja volt még Kajdi István utánpótlás edző, valamint Mátó Katalin és Bőke Béla, KWU vezetőbírói minősítéssel rendelkező versenybírók.