Jól be kell lőni az irányt! – pályaorientációs napot tartottak a Civil Központban

Középiskolások és a húszas éveik elején járó fiatalok vettek részt azon a pályaorientációs, önismereti napon, melyet kedden szerveztek a Fehérvári Civil Központban. A helyes pályaválasztást segítő eseményen sikeres karriert befutott emberek mutatták be életútjukat, volt önismereti tréning és számos hasznos tájékoztató. Az Önkormányzat nevében Mészáros Attila alpolgármester üdvözölte a résztvevőket.
2022.05.17. 13:06 |
Jól be kell lőni az irányt! – pályaorientációs napot tartottak a Civil Központban

A pályaorientációs szakmai programot a Nemzeti Ifjúsági Tanács Közéleti Mentorprogramjának Közép-Dunántúl régió csapata szervezte, hogy segítse a fiatalok helyes pályaválasztását.

Mészáros Attila alpolgármester a köszöntőjében rámutatott, sok probléma elkerülhető, ha ismerjük önmagunkat, tisztában vagyunk azzal, hogy milyen irányba tudunk menni és milyen képességünk, készségünk, jártasságunk van egy adott szakma, hivatás műveléséhez. A gyorsan változó világban a szakmák is gyorsan változnak, ma vannak olyanok, melyek öt éve még nem léteztek, és újabb öt év múlva lehetnek olyan szakmák, melyekről ma még fogalmunk sincs. Az oktatási intézmények, különféle szervezetek és a családok közös felelőssége, hogy megismertesség a fiatalokat a különféle pályalehetőségekkel. Székesfehérvár városa széleskörű lehetőségeket kínál a fiataloknak közép- és felsőfokon egyaránt.

Mohay Gergely, a Miniszterelnökség Családokért Felelős Tárca Nélküli Miniszter Fiatalokért Felelős Főosztályának főosztályvezetője többek között arról beszélt, hogy a mai fiatalok előtt álló lehetőségek jelentősen kiszélesedtek, ám ezzel együtt nem beszélhetünk az egész életen át tartó, kiszámítható, lineáris életpályáról a munkaerőpiacon.

Megtörténhet, hogy a fiatalok olyan szakmát vagy felsőoktatási szakot választanak, amelyik nem illik hozzájuk. A jó választáshoz érdemes feltenni a következő kérdéseket: Mihez értek? Miben vagyok igazán jó? Miben látom a korlátaimat? A pályaválasztás egyik tévhite, hogy továbbtanulási döntés meghozatalával egy életre választunk karriert és az egész életünket elronthatjuk, ha 18 évesen rosszul döntünk. Ám ez nem feltétlenül igaz. Érettségi után érdemes kutatni, felfedezni, hogy mi az álmunk, miben vagyunk a legjobbak, hogyan tudjuk magunkat a közösség szolgálatába állítani és hogyan tudunk ebben a legjobban kiteljesedni. A legfontosabb, hogy igyekezzünk jól belőni az irányt!

Kovács Péter, a NIT elnöke online kapcsolódott az eseményhez. Mint mondta, a NIT Közéleti Mentorprogramjának célja, hogy országos szinten gyűjtse össze a tehetséges és a közélet, valamint a társadalmi ügyek iránt fogékony fiatalokat. A program egyik legfontosabb része, amikor egyénileg dolgoznak a fiatalokkal, fejlesztik őket, hogy alkalmasak legyenek a közösségszervezésre, a civil szervezeti vagy közéleti vezetői szerepre. A másik fontos mérföldkő, amikor a fiatal résztvevők már önálló projekteket hoznak létre.

A pályaorientációs szakmai napon volt kerekasztal-beszélgetés, önismereti tréninggyakorlat, illetve a meghívott vendégek bemutatták inspiráló életútjukat, hogy kellő motivációhoz juttassák a fiatalokat.