Jazzklub a Mits Jazz Banddel

November hetedikén a Mits Jazz Band játszik az Öreghegyi Jazzklub színpadán. A négy esztendeje zenélő, és neves fesztiválokon is megforduló csapat sztárvendége ezen az estén Alapi István, az Edda gitárosa lesz.

2003.10.30. 22:12 |

November hetedikén a Mits Jazz Band játszik az Öreghegyi Jazzklub színpadán. A négy esztendeje zenélő, és neves fesztiválokon is megforduló csapat sztárvendége ezen az estén Alapi István, az Edda gitárosa lesz.

A Mits Jazz Band 1999-ben alakult, és azóta folyamatosan zenélnek. Többszöri tagcsere után jelenleg Csorba Péter (dob), Mits Márton (szaxofon, billentyű), Takács Balázs (basszusgitár) és Zámbó Tamás (gitár) alkotja a pop-jazzt játszó Mits Jazz Band-et. Ezen az estén Oláh Anti kongás egészíti ki az együttest, amelynek sztárvendége Alapi István, az Edda gitárosa lesz.

- Oláh Anti régi jó barátom, néha együtt is zenélünk - kezdte a koncert vendégeink bemutatását Mits Márton, a zenekar vezetője. -  Ha van rá lehetőség, meg szoktuk hívni a koncertjeinkre, ezzel is színesítjük a műsort. Alapi Istvánról pedig kevesen tudják, hogy szívesen és magas színvonalon játszik dzsesszt.

- Tavaly ugyanezen a színpadon mutattátok be első lemezetek anyagát - a lemezt azonban hiába keressük a boltokban...

- A fehérvári és pesti koncerteken mindig pozitív visszajelzéseket kapunk, de a kiadók mégsem kapkodnak a dzsesszlemezek után. Sajnos, megfelelő menedzser nélkül nagyon nehéz ebben a műfajban boldogulni. A koncertek végén sokan odajönnek hozzánk megtudakolni, hol lehet lemezt kapni, merre játszunk - és azt kell nekik mondanunk, hogy nagyon keveset játszunk, lemezt pedig még mindig nem lehet kapni. Tavalyi anyagunk még csak kislemez volt, de azóta már egy nagylemez anyagát is elkészítettük: ez nyolc szerzeményt tartalmaz, igényes borítót készítettünk hozzá és most keresünk hozzá kiadót.

- Meglepőek ezek a nehézségek, hiszen ismert zenészcsaládból származol: a Mits név jól cseng, legalábbis ebben a városban...

- Igen, főként a bátyám, Gergő neve ismert, aki jelenleg a United együttes basszusgitárosa. Túlzás nélkül állíthatom, hogy ő már szinte mindenkivel zenélt: Cserháti Zsuzsától kezdve Hevesi Tamáson át Roy és Ádámig. Az ország egyik legjobb basszusgitárosaként tartják számon, emellett alapítója volt a Dr. Lauschmann Gyula Jazz Szakközépiskolának, amelynek ő az igazgatója. Zeneileg nekem is sokat segít, sokszor zenélünk együtt - a viszonyunk egyébként is jó, például egymás mellett is lakunk. Édesapám is zenél, de inkább csak hobbiból - bár a Pelikán Teremben több zenés gyermekdarabban is közreműködött, és a Generál Pausa zenekarban is játszott.

- Bár a Mits Jazz Band még csak négy éve működik, többször találkozhattunk az együttes nevével különböző rendezvényeken, fesztiválokon...

- Az Albaimpro Jazzfesztivált éveken át mi nyitottuk meg, és volt olyan év is, amikor a fesztivál jazzkaszinójában egész éjjel csak mi játszottunk. De felléptünk a tavaly újjáéledt Alba Regia Jazzfesztiválon is, Budapesten pedig néha jazzklubokban játszunk: például a Jazzgardenben és a Széchenyi Kertben. Örülnénk, ha Fehérváron is több (és rendszeres) fellépési lehetőségünk lehetne - például ebben a kávéházban, ahol most beszélgetünk, szintén hangulatos háttérzene lehetne egy kis pop-jazz.

- Azért játszotok pop-jazzt, mert ennek könnyebb piacot találni?

- A számokat én írom a zenekarnak, és komponálás közben nem az jár a fejemben, hogy minél kevesebb hangot írjak egy-egy zenébe. Egyszerűen ezen a stíluson nevelkedtem, ez tetszik nekem: Pat Metheny, Bela Fleck zenéit hallgattam - nem tudatosan, hanem automatikusan írok ilyen számokat.

- Foglalkozol popzenével is?

- Írtam ilyen jellegű számokat, sőt, tulajdonképpen ezek is teljesen készen vannak: megvan a hangszerelés és a szöveg, fel is énekeltük - ezzel is házalunk a kiadóknál.

- Az ember azt hinné, ezt könnyebb eladni, mint a dzsesszt...

- Sajnos, ma csak az adhat ki lemezt, akinek pénze van - aki bemegy a kiadóhoz, és azt mondja: itt a lemez, és itt van a pénz a kiadásra. De legalább ilyen nehéz fellépési lehetőséghez jutni. Én rengeteget köszönhetek Kolozsváry Kendének, az Öreghegyi Közösségi Ház művészeti vezetőjének: ő volt az, akihez 16 éves koromban  bementem azzal, hogy szeretnénk fellépni, és egyből igent mondott. Azóta is sokat segít nekünk, és koncertlehetőségeket is biztosít. Jó érzéke van a fiatal tehetségek felfedezéséhez, és talán a legszínvonalasabb dzsesszklubot működteti a városban.