Interkulturális tanóra és készségfejlesztés a diáktanács szakmai napján

Szakmai napra várta a fiatalokat hétfőn a Hiemer-házba a Székesfehérvári Diáktanács. A nap folyamán hasznos és érdekes témák kerültek napirendre, többek között szó volt az Országos Diáktanács munkájáról, a YFU cserediák programjáról, valamint prezentációs készségfejlesztő workshopon is részt vehettek a fiatalok.
2018.03.05. 13:21 |
Interkulturális tanóra és készségfejlesztés a diáktanács szakmai napján

A Székesfehérvári Diáktanács Szakmai napján elsőként Mészáros Attila alpolgármester köszöntötte a fiatalokat. Elmondta, hogy hagyományosan minden év tavaszán a Székesfehérvári diáktanács megszervezi ezt a szakmai napot és köszönetét fejezte ki, hogy ezúttal is megtöltötték a diákok a Hiemer-ház báltermét. Székesfehérvár alpolgármestere elmondta, hogy a nap folyamán hasznos és sokak által érdekelt témák kerülnek napirendre. Mészáros Attila köszönetet mondott a szervezőknek és az előadóknak is, akik tapasztalatukkal, tudásukkal gazdagítja a diákokat.

A köszöntőt követően a résztvevők beszámolót hallhattak az Országos Diáktanács januári üléséről. Az ODT munkájáról a testület két Fejér megyei tagja, Tóth Lilla, a Vasvári Pál Gimnázium végzős diákja és Varga Antónia, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum I. István Szakgimnáziumának végzős diákja számolt be. 

A 2017-ben megalakult Országos Diáktanács a diákparlamentek közötti időszakban havonta, vagy kéthavonta ülésezik és az Országos Diákparlament 50 pontos ajánlását tárgyalják, beszélik át.

A tanácsot Magyarország 19 megyéjének egyéni, illetve Budapest páros képviselete alkotja, létszáma 21 fő. Az Országos Diáktanács eddig 6 budapesti és egy székesfehérvári kétnapos gyűlésen végezhette munkáját. Feladatuk a Diákparlament által felállított 50 pontos ajánlatsor tárgyalása a döntéshozókkal, mára több mint 30 pontot beszéltek át, ezekből több meg is valósult, vagy a közeljövőben vezetik be.

Az első teljesülő pont az volt, hogy legyen ingyenes az első b2, c1 vagy c2 szintű nyelvvizsga 30 éves korig.

Az ajánlás teljesüléséről 2017 áprilisában Novák Katalin család és ifjúságügyért felelős államtitkár adott tájékoztatást. A beszámolót követően "Interkulturális tanórán” vehettek részt a diákok, élménybeszámolók hangzottak el YFU-s cserediákok tolmácsolásában.

A YFU éves középiskolai programja keretében a diákok fogadó családnál laknak és helyi középiskolába járnak korosztályuknak megfelelően. Mindemellett tökéletesíthetik nyelvtudásukat, vagy belekezdhetnek egy új idegen nyelv tanulásába is.

A nyári program pedig jó lehetőséget nyújt ahhoz, hogy a fogadó családon, valamint a YFU által szervezett kirándulásokon, szemináriumokon keresztül mélyebb ismeretekre tegyenek szert a fiatalok az adott országról. Megismerkedhetnek a választott ország természeti és kulturális értékeivel, a fogadó család szokásaival, életével.

Az Atlanti-óceánt magányosan átevező Rakonczay Gábor világrekorder 11 órától zajló lebilincselő előadása, nagy hatással volt a fiatalokra, ugyanúgy, mint a SZÉP program keretében levetített, négy kisfilm, ami a különböző fogyatékossággal élő gyerekek életét mutatja be ép társaiknak. A filmeket a Székesfehérvári Érzékenyítő Program háziasszonya, a gyönyörű és aktív, látássérült Lengyel Zsófi mutatta be, saját példáján keresztül közelebb hozva a diákokhoz a fogyatékkal élők világát. A program frenetikus hangulatban zárult Sohonyai Edit írónő rendkívül szórakoztató és nagyon hasznos előadásával, amelyben az életben való boldoguláshoz és az ellenkező nemmel való sikeres kapcsolatteremtéshez szükséges metakommunikációs jeleket értelmezték együtt a fiatalok.

Az idei, nagy sikerrel záruló szakmai napon 160 diák és 20 diákönkormányzati munkát segítő pedagógus vett részt.