Innovatív technológiával a gyalogosok biztonságáért

Biztonságosabbá vált a Szent György Kórház bejáratához vezető gyalogos-átkelőhely, ahol az Önkormányzat biztosította a forrást a SafeXOne gyalogosvédelmi rendszer kiépítéséhez. Egy fehérvári informatikus fejlesztette ki azt a technológiát, amelynek célja a kijelölt átkelőhelyeken a gyalogosgázolások megelőzése. 
2021.10.04. 23:06 |
Innovatív technológiával a gyalogosok biztonságáért

Fehérvári startup fejlesztette ki az új közlekedésbiztonsági rendszert

A rendszer érzékeli az átkelési szándékot, sárga villogó fénnyel jelez a járművezetőknek, illetve sötétben lézerfénnyel is láthatóvá teszi a gyalogos mozgását. Heteken belül még egy helyszínen beüzemelik a technológiát, és – ahogy dr. Cser-Palkovics András polgármester elmondta – jövőre még több városrészben létesülhet ’intelligens gyalogos-átkelőhely’, növelve a közlekedésbiztonságot.

Újabb fehérvári innováció valósult meg a közlekedésbiztonság területén, amint erről hétfőn este személyesen is megbizonyosodhattak a résztvevők a Visible Crossing által kifejlesztett technológiát látva. A napelemmel működő rendszer megbízhatóan érzékeli az átkelési szándékot, ilyenkor bekapcsol az aktív üzemmód, sárga villogó fényt lát a járművezető. Szürkületben és sötétben a kiegészítő lézerfény is láthatóvá teszi a gyalogosokat, azaz a cipőjüket megvilágítva jelzi az áthaladó személyek mozgását. Ezzel a pluszfénnyel segítenek a járművezetőknek, hogy észrevegyék a gyalogosokat, és így megelőzhetőek legyenek a balesetek.

Fehérvári a találmány, annak fejlesztője, sőt az a startupcég is, amely ennek értékesítésével és továbbfejlesztésével foglalkozik. Mint Nagy László elmondta, nem véletlen a helyszínválasztás: egy korábban a kórháznál lévő gyalogos-átkelőhelynél látott gázolás indította el a gondolatait, amelyek eredményeként megvalósult a fejlesztés. „Küldetésünk, hogy megvédjük a gyalogosokat az egyébként elkerülhető gázolásos balesetektől.” – olvasható a gyalogosvédelmi rendszert kifejlesztő cég oldalán. 2015 óta dolgoznak ezen a technológián, és több mintaprojekt után, az első megrendelésként működnek együtt Székesfehérvár Önkormányzatával – emelte ki a SafeXOne rendszer feltalálója, a Visible Crossing Kft. ügyvezetője, Nagy László informatikus.

A kórháznál lévő gyalogos-átkelőhely nagyon forgalmas – ez hétfőn este is kiderült. Az eddigi adatok szerint több mint 2000 áthaladás történik itt egy-egy napon. Amint azt dr. Cser-Palkovics András megerősítette: „Egy ilyen intelligens átkelőhely biztonságnövelő hatású. Látjuk, hogy napközben, illetve az esti és éjszaki órákban különösen segíti a gyalogosokat.”

Jelen volt dr. Dienesné Fluck Györgyi, aki a városrész önkormányzati képviselőjeként megerősítette, hogy nagyon fontos fejlesztés valósult meg. „Sok baleset történt ennél a gyalogos-átkelőhelynél, így én nagyon boldog vagyok, hogy éppen itt, a kórháznál valósult meg ez a fejlesztés.”

Nagyon fontos eleme a technológiának, hogy a napközbeni jelzőfény mellett sötétben az átkelők cipőjére vetít lézerfényt – ez azonban nem zavarja a kisállatokat, és nem befolyásolja a rendszert semmilyen szélsőséges időjárási körülmény sem. A lézer bekapcsolását a két-két kétoldali oszlopba beépített napelemek által begyűjtött adatok irányítják. A jövőben fontos forgalomszervezési információkhoz is hozzájuthatnak az új technológia által a szakemberek: az intelligens rendszer számos információt ad a gyalogos és gépjármű-közlekedésről, például összegyűjti az áthaladó gyalogosok, valamint az átkelőhelynél közlekedő gépjárművek számát – beleértve azt is, hogy hányan állnak meg vagy lassítanak, illetve hányan hajtanak át itt, nem figyelve a gyalogosokra.

A következő hetekben – amint a Horvát István utcában az útfelújítás befejeződik – a Hosszúsétatéri kereszteződésnél is beüzemelik az ott kiépített SafeXOne rendszert. És ahogy azt dr. Cser-Palkovics András polgármester megerősítette: „Fehérvári ötlet, fehérvári fejlesztés, fehérvári telepítés ez a rendszer, ami - úgy látom - jól vizsgázott. Ezért az Önkormányzat feladata, hogy folytassa ezt az együttműködést. Különösen nagy öröm, ha egy fehérvári startup-ot tudunk így segíteni. A költségvetés függvényében további 5-10 gyalogos-átkelőhelynél is sor kerülhetne ennek a rendszernek a telepítésére jövőre. A lehetséges helyszíneket a közlekedési szakemberekkel egyeztetjük majd.”

Városfejlesztés

  1. Elkészültek a tervek a felújításra

    Elkészült a városi uszoda energetikai felújításának, illetve a szaunarészleg bővítésének a terve, amit a Városfejlesztési Kft. szakemberei terveztek meg az üzemeltető Városgondnokság megrendelésére. Az uszoda 1989-es átadása óta jelentős felújításon még nem esett át. A város üzemeltetési szempontból legdrágább létesítménye évente 850 millió forintból működik, ami jelentősen csökkenne egy átfogó felújítás után.

    2024.04.25.
  2. 64 új kórterem a kórházban

    Székesfehérváron zajlik az ország egyik legjelentősebb egészségügyi beruházása. A 112 ágyas, 64 kórtermes új kórházi épület a belgyógyászaton kívül a tüdőgyógyászati osztálynak ad majd otthont, de itt kezelik majd a rákos és fertőzéses megbetegedéssel küzdő betegeket is. Az új kórházi épület, a teljes berendezéssel együtt nyáron állhat a fehérvári egészségügy szolgálatába.

    2024.04.23.
  3. Fejlesztések Csalán

    A Depónia Nonprofit Kft. csalai központjában két fontos beruházás is elkészült: egy megújult, 21. századi lakossági fogadóteret alakítottak ki, valamint a hulladékkezelő központ belső útját is felújították. A fejlesztésekrő tartott tájékoztatón elhangzott, hogy már nem csak érkezik, hanem távozik is a hulladék Csaláról, ami más helyeken kerül újrahasznosításra.

    2024.04.22.
  4. Turbósítás, kétsávosítás

    A város saját költségén indította el az Új Csóri úti körforgalom nagyobb áteresztő képességének érdekében egy engedélyes terv elkészítését. A körforgalom kapacitásbővítésével kapcsolatos engedélyezési tervdokumentáció a Magyar Közút Nonprofit Zrt-vel egyeztetve készült a sok közlekedési problémát okozó csomópont fejlesztéséről, melynek döntéselőkészítő anyagának kivonatát az alábbiakban olvashatják.

    2024.04.21.