Így zajlott a jogszolgáltatás a polgári kori Magyarországon – új kötetet adott ki a törvényszék

Két fehérvári színésznő század eleji nézeteltérése és pere, 1910-es sárbogárdi családi dráma vagy épp a volt diák és annak hittantanárának ügye – néhány azok közül az 1872 és 1944 közt lefolytatott bírósági perek közül, melyek helyet kaptak a fehérvári törvényszék új, bíróságtörténeti kötetében. A könyvben a korabeli járásbíróságok működése és ügyviteli szabályainak változásai is szerepelnek, mint ahogy a korszak több, mint 170 fős bírói állományáról is képet kap az olvasó.
2022.11.12. 12:43 |
Így zajlott a jogszolgáltatás a polgári kori Magyarországon – új kötetet adott ki a törvényszék

150 évvel ezelőtt, 1872–ben kezdte el működését a székesfehérvári Királyi Törvényszék, és az illetékességi területéhez tartozó járásbíróságok

Az elmúlt másfél évszázad és az Aranybulla kiadásának 800. évfordulója előtt a Székesfehérvári Törvényszék egy kötet kiadásával tiszteleg. „Az Országos Bírósági Hivatal több éve meghirdeti a Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás pályázatát, törvényszékünk tavalyi évben pályázott erre első ízben, amikor is sikerült megjelentetnünk egy komoly indító kötetet, aminek tulajdonképpen a folytatásának szántuk ezt a második kötetet. Tavalyi évben a Királyi Törvényszék történetét dolgoztuk fel, idén pedig polgári kori történetét.” - mondta el a kötet bemutatóján Dr. Turcsánné dr. Molnár Katalin, a Székesfehérvári Törvényszék elnöke.

A „Jogszolgáltatás a polgári kori Fejér vármegye járásbíróságain 1872- 1944” című kötet, Megyeri – Pálffi Zoltán kutatómunkáját dicséri.

A kötet a kor ügyviteli szabályainak története és bírósági eljárások jogszabályi háttere mellett az 19. század végi 20. század eleji bírókat is számba veszi, de számos érdekes, bulváros vagy éppen pikáns korabeli bírósági ügy is található benne – melyet a korabeli sajtóból vett források tesznek még színesebbé. „Fehérváron, két színésznőnek is van olyan kisebb rágalmazási, becsületsértési pere, ami akkor nagy port kavart az országos sajtóban is. Két színésznő összeveszése ez. A 30-as években van egy olyan eset is, amikor egy nem túl pozitív újságírói kritika miatt, egy éttermi asztalborítás jellegű eset is előfordult – nyilván ez is nagy port kavart.” - idézett fel pár, a kötetben is szereplő ügyet, a szerző Megyeri – Pálffi Zoltán.

A most megjelent kötetből mostanra számos példány került a városi könyvtárba is, így kedvére szemezgethet bárki a 19 század végi, 20. század eleji bírósági ügyek közül.