Idén újra lesz Paál István Fesztivál október 30–31. között

A Matolcsi Miklós Kulturális Egyesület 2021. október 30–31. között rendezi meg a kilencedik Paál István Fesztivált a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ (SZKKK) színháztermében. Az országos amatőr színjátszó találkozó célja, hogy bemutatkozási és megmérettetési lehetőséget biztosítson a nem hivatásos színjátszó csoportoknak, együtteseknek az ország egész területéről és a határon túlról is. A legjobb előadásokat szakmai zsűri díjazza.
2021.10.28. 07:39 |
Idén újra lesz Paál István Fesztivál október 30–31. között

Paál István amatőr színházcsinálóként indult pályáján, a hetvenes–nyolcvanas évek egyik meghatározó avantgárd színházi rendezője lett, 1980-ban Jászai Mari-díjjal tüntették ki.

A róla elnevezett, kétnapos, országos amatőr színjátszó találkozón az előzsűri döntése alapján idén hét – többségében székesfehérvári – csoport vehet részt: a Honvéd Kaszinó Városi Színpad, a Kodócska, az Örökség Csoport, a PHWI-csoport, a Prospero Színkör két előadással, a Szabad Színház és a Teleki Diákszínpad.

Szombaton 10.20 órakor – Bartyik Gábor, az MMKE elnökének köszöntője után – Csengey Márton és Mészáros Kyra mutatja be versenyen kívül Matuz János Shakespeare nyomán írt és rendezett Macbethék című, kétszereplős tanteremszínházi Macbeth-átiratát.

A találkozó első versenyzője, a Kodolányi János Gimnázium színjátszó csoportja, a Kodócska 11.10 órakor a Shakespeare műve alapján írt Rómeók és Júliák című darabot adja elő. A színpadi produkciókat szakmai beszélgetések követik.

A délutáni programsort a Prospero Színkör Az étellift című előadása nyitja meg 13.45 órakor. Harold Pinter történetében két, első pillantásra munkás külsejű férfi vár utasításra egy alagsori szobában. Hogy mi a dolguk, az egy idő után elég egyértelmű, bár eljöhet olyan pillanat, amikor minden értelmetlennek és hiábavalónak tűnik. A várakozás felőrli az idegeket, bizalom és gyanakvás, barátság és árulás között bizonytalan a határ. Játékszerei vagyunk egy ismeretlen, őrült hatalomnak, vagy mi keveredünk örökös ellentmondásokba és húzunk falakat magunk köré? Előbb vagy utóbb mégiscsak egymás szemébe kell nézni, és elvégezni a melót.

A nagykanizsai Honvéd Kaszinó Városi Színpad 15.20 órakor kezdődő Se meghalni, se nem élni… című versösszeállítása érzelmekről mesél: egy katona otthonába érve leveti egyenruháját, feltárulnak saját belső vívódásai. Megmutatkozó érzelmei különböző korok költőinek művein keresztül szólalnak meg, hol segítve, hol összezavarva a megnyugvást kereső embert.

Fél ötkor a közönség Schwechtje Mihály Az örökség című drámáját láthatja az Örökség Csoport előadásában. Az anyja temetésére hazaérkező orvos valahol, messze Magyarországon, seholsincs-országban, fokozatosan ismeri fel, hogy a titkok, amikről nem tudott, kívülállóból felelős cselekvővé kell, hogy tegyék. Kérdés, lehet-e egyáltalán cselekedni bármit is ott, ahonnan már minden ember és isten elfordult, vagy csak annyi marad hátra, hogy lekapcsoljuk a villanyt a fejünkben.

A versenyzők sorát szombaton a PHWI-csoport zárja 18.20 órakor Kárpáti Péter Én, a féreg című Kafka-kabaréjával.

Amikor egy reggel Gregor Samsa nyugtalan álmából felébredt, szörnyű féreggé változva találta magát ágyában. Franz Kafka Átváltozásának alaptémáját kíméletlen humorral járja körül Kárpáti Péter színműve.

Az est a Paál István Fesztivál hajnalig tartó, hagyományos játékestjével zárul, ahol minden résztvevő csoport bemutathatja jól bevált próbagyakorlatait, így kiteljesítve a közös játék örömét.

A találkozó vasárnap 14 órakor folytatódik a Teleki Diákszínpad Hamletjével. Shakespeare legismertebb darabjának feldolgozása egy srácról szól, aki kénytelen bosszút állni, és egy országról, ahol árulás sújt minden szent hitet. A diákok Nádasdy Ádám fordításában játsszák a klasszikust.

15.45 órakor a Szabad Színház mutatja be Háy János A lány, aki hozott lélekből dolgozott című, 16 éven felülieknek ajánlott drámáját, melyben egy nő történetén keresztül fedezhetjük fel a nyers, kendőzetlen valóságot arról, hogy mi irányítja a párkapcsolatainkat, van-e ok-okozat, vagy ez csak illúzió.

A PIF utolsó darabja szintén korhatáros, Czeller Péter Tabbouleh című, 18 éven felülieknek ajánlott története hat órakor látható a Prospero Színkör előadásában: három barát, Lémance, Báne és Tálien egy átmulatott éjszaka másnapjára találkozót beszél meg a tó mellé, a kukához. De hol van Lémance? A várakozás közben döbbenetes vélt, vagy valós igazságok kezdenek felsejleni. Jobb, ha kiderül, hogy mi történt pontosan, vagy előnyösebb lenne inkább elhallgatni? Esetleg hazudni? Egy biztos. Valami történt tegnap este a Pörkölt Fesztiválon.

A szakmai zsűri az előadások közötti értékelések alapján újabb megbeszélést tart, majd – a tervek szerint – 19.45 órakor kihirdetik az eredményt.

A zsűri elnöke, Matuz János író, dramaturg, rendező, az SZKKK művészeti intendánsa, Tarr Judit, Kádas József és Sashalmi József színművészek átadják a fesztivál első három helyezettjének járó díjakat, a legtehetségesebb férfi előadónak járó Matolcsi Miklós-díjat, a legígéretesebb kezdő előadónak járó PIF különdíjat, a legjobb rendezőnek járó Tóth László-díjat, valamint a zsűri által meghatározott Boldizsár Péter-díjat. A legtehetségesebb női előadót is egy új díjjal tüntetik ki, melynek ünnepélyes bevezetése szintén a díjátadón lesz.

Az előadások nyilvánosak, a szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak október 30-án, szombaton 10.15 órától, október 31-én, vasárnap 14 órától a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ (Fürdő sor 3.) színháztermében. A rendezvény az esemény napján érvényes járványügyi szabályoknak megfelelően látogatható.