Idén is Székesfehérváron találkoztak a Kárpát-medence méhészei

Szombaton Székesfehérváron rendezték Európa egyik legnagyobb méhészeti vásárát. Az Országos Méhésztalálkozón és Vásáron több mint száz vállalkozás, köztük számos külföldi és magyar eszközkiállító, méhészbolt, kaptárgyártó és méhész kínálta termékeit. 
Mézkülönlegességek és gyógyító kaptár a II. Fejér Megyei Mézfesztiválon
2019.02.23. 10:43 |
Idén is Székesfehérváron találkoztak a Kárpát-medence méhészei

A 2018-19-es év mézkirálynője, Lesti Kitti is köszöntötte a méhészeket és a közönséget, aki kislány kora óta rendszeresen jár a fehérvári méhésztalálkozóra, tavaly pedig egy nagy álma is valóra vált, hogy mézkirálynővé választották.

A Videoton Oktatási Központban idén 31. alkalommal rendezték meg a méhészek szakvásárát, ahol szinte minden jelentősebb forgalmazó és gyártó képviseltette magát.

A székesfehérvári Nyerges család már 1989 óta foglalkozik méhészettel és minden évben kint vannak a méhésztalálkozón. Méhészetük több mint 200 méhcsaláddal működik.

Magyarországon az egy főre jutó éves mézfogyasztás a 2010-ben jegyzett mintegy 30 dekagrammról csaknem 80 dekagrammra emelkedett. Az ország éves méztermelése pedig az elmúlt tíz évben az időjárás és az egyéb körülmények függvényében 15 és 30 ezer tonna között alakult. A méhészetek alapterméke az akácméz, amely már hungarikumnak számít. Magyarország évente mintegy 20 ezer tonna mézet exportál, döntő hányadát az Európai Unió országaiba. A belföldi mézfogyasztás 7-8 tonna évente.

Székesfehérvár alpolgármestere Róth Péter arra hívta fel a figyelmet, hogy Európa élelmiszer termelésének mintegy háromnegyede közvetetten a méheknek köszönhető. Ezt alapul véve, pedig nagyon ijesztő tendencia az, hogy a méhek száma csökken. Nyilván ennek nagyon sokféle oka van, de fontos hogy felelősséggel gondolkodjunk erről. Kiemelte, hogy Székesfehérvár városvezetése nagyon sokat tesz azért, hogy megóvja a környezetet. A Sóstót Természetvédelmi Terület megmentése mellett sikerült kormányzati támogatással megvásárolni az alsóvárosi rétet, ami megmarad zöldterületként és elindul hamarosan a Palotaváros szélén az erdősítés. Ezek mind olyan zöld beruházások amik segítenek abban, hogy a következő generáció élete jobb legyen és közvetetten hozzájárulnak ahhoz is, hogy sok-sok generáció foglalkozhasson méhészettel.

Varga Imre István a Fejér Megyei Agrárkamara elnöke elmondta, hogy mind magyar, mind pedig európai szinten is meghatározó a hazai méhészet. A magyar méhészek munkájának eredménye, hogy világszinten elismert termék a hazai méz. Beszélt a mezőgazdaságban alkalmazott vegyszerek és a méhészet kapcsolatáról. Mint mondta mindig igyekszünk felhívni a gazdálkodók figyelmét azokra a szerekre, melyek nem befolyásolják a méhészek tevékenységét és szerencsére a jogszabályi háttér aktualizálása is keretek közé szorítja a problémás vegyszerek alkalmazását.

Nagy Gyula a Méhészek Fejér Megyei Egyesületének elnöke, a szakvásár és kiállítás főszervezője arról beszélt a megnyitón, hogy az alacsony mézárak, a növényvédelemben alkalmazott új technológiák és a megváltozott időjárási körülmények kissé visszavetik ma a méhészkedést, de a székesfehérvári szakvásár minden évben rengeteg embert vonz.

A hazai méhészek kötődnek a hazához és minden ide köti – mondta Radetzky Jenő a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke is ott volt a megnyitón. Ők nem csak ipart és kereskedelmet folytatnak, hanem a hazaszeretetet is üzenik nekünk, azon túl, hogy egészséges élelmiszert termelnek.