Húsz éves a folyamatosan fejlődő Család és Nővédelmi Központ

A Család és Nővédelmi Központ a város szülészet-nőgyógyászati és ultrahang diagnosztikai szakrendelőjeként idén 20 éve várja a fehérváriakat. A kórháztól való leválás óta nagyarányú fejlesztéseket hajtottak végre és folyamatos megújulással törekszenek arra, hogy pacienseinket a lehető legmagasabb színvonalon láthassák el és új szolgáltatásokat is kínálhassanak. A jubileumról családias ünnepségen emlékeztek meg.
2018.01.10. 13:38 |
Húsz éves a folyamatosan fejlődő Család és Nővédelmi Központ

A Székesfehérvári Család- és Nővédelmi Központ 1998 januárja óta a nőgyógyászati szakrendelés, a nőgyógyászati ultrahang, a várandós gondozás és a belgyógyászati ultrahang diagnosztika folyamatosan fejlődő városi centruma.

Az önkormányzat Humán Szolgáltató Intézete által működtetett Várkörúti rendelőben színvonalas egészségügyi ellátást nyújtanak a betegeknek, évente 50-60 ezren veszik igénybe folyamatosan a legkülönfélébb szolgáltatásokat.

A 20 éves jubileumról meghitt ünnepségen emlékeztek meg, amelyen részt vett Brájer Éva alpolgármester, Dr. Nagy László intézetvezető főorvos, Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok, valamint Varga Márta, a Humán Szolgáltató Intézet igazgatója is. 

Brájer Éva alpolgármester személyes emlékeket is felelevenített a jubileum kapcsán. Elmondta, hogy 1998-ban járt először az intézményben várandós kismamaként. Az intézmény születésnapján, mondta, nem kifejezetten egy napot, hanem a húsz éves időszakot ünnepelhetjük és azokat a tartalmakat, amiket az épület magában foglal: „Azt is mondhatnánk, mint ahogy az ember a szíve alatt hordozza a magzatát, a gyermekét, ez a ház a szíve alatt hordozza Székesfehérvár jövőjét. Hiszen ide járnak nemcsak a gyógyulásra várók, hanem azok az édesanyák, sokszor talán édesapák is, akik boldogsággal jönnek, és olyan első képeket láthatnak itt a gyermekükről, ami nagy örömmel tölti el őket. Ennek a háznak a hasznosságán túl ez a boldogság és az öröm háza is.” Az alpolgármester köszönetet mondott minden szakembernek, aki az eltelt időszakban itt végezte munkáját, majd átadta a város ajándékát, egy múltbéli képet a városról, valamint a polgármester elismerő emléklapját. 

Varga Márta, a Humán Szolgáltató Intézet igazgatója az elmúlt 20 évre visszatekintve kiemelte, hogy az itt dolgozó orvosok, szakdolgozók elkötelezettsége nélkül nem tudták volna leküzdeni a nehézségeket. Szólt arról is, hogy a legnagyobb problémát a 2004-ben bevezetett teljesítményvolumen korlát jelentette, az ezt követő évek rendkívül nehéznek bizonyultak a Család és Nővédelmi Központ számára.  

Dr. Nagy László intézetvezető főorvos felidézte, hogy amikor a kórháztól a városhoz került 1998-ban a Család és Nővédelmi Központ, sok kétkedő és ellendrukker figyelte ezt a folyamatot, az elmúlt két évtized azonban rácáfolt erre. Sokat dolgoztak azért, hogy szakmai berkekben és a városban élők előtt is elfogadtassák magukat és ezt a számok is visszaigazolták. Az utolsó kórházi évben a Család és Nővédelmi Központ éves forgalma 16 ezer fő volt, négy évvel később pedig már átlépték az 50 ezres határt.

Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok pohárköszöntőjében kiemelte, hogy 2011-ben a Család és Nővédelmi Központ volt az első intézmény, amelyik a város egészségfejlesztési terve mellé állt. A jövőre nézve azt kívánta, hogy minél több újszülött fényképét hozzák a szülők megmutatni és minél több család kapjon kedvet a városban a gyerekvállaláshoz. Östör Annamária megjegyezte, hogy a prevenciós munka nehezen mérhető tevékenység, azonban itt vannak az első kézzel fogható eredmények: a 2017-es statisztikák észrevehető javulást mutatnak Fehérváron az országos tendenciákhoz képest, köszönhetően az oltásnak és a rendszeres szűrővizsgálatoknak.