-
Matiné az Igézőben
Vasárnaponként meseelőadásokkal várják az Igézőbe a gyerekeket. A 11 órakor kezdődő matinékon a legkisebbek szurkolhatnak Vitéz Lászlónak, Csizmás Kandúrnak és Kaktuszkának.
2024.10.10. -
Kentaur kiállítás nyílik
A Jászai Mari-díjas és Érdemes Művész Erkel László Kentaur a millenniumtól napjainkig készült festményeiből nyílik kiállítás 2024. október 11-én, pénteken 18 órakor az Öreghegyi Közösségi Házban. A nemzetközi hírű díszlet- és jelmeztervező tárlatát Juronics Tamás Kossuth- és Harangozó Gyula-díjas rendező, koreográfus, táncművész ajánlja a közönség figyelmébe.
2024.10.10. -
Reflektorfényben
A Szent István Művelődési Házban megkezdődött az Alba Regia Szimfonikus Zenekar Somorjai bérlet sorozata. Az est keretében a zenekar négy művésze szólistaként mutatkozott be a zenebarátoknak.
2024.10.10. -
Szín-kavalkád
Az Aranybulla Könyvtárban nyílt meg a Székesfehérvári Fotóklub tárlata. A kiállításon az ősz megannyi pillanatát mutatják be.
2024.10.10.
Húshagyó kedd – holnap kezdődik a negyven napos böjti időszak
A szót általában népi etimológiás úton-módon a latin carnem levare, „húst elhagyni” kifejezésből származtatják. A farsangoló nép tréfás olvasata ebből született: Carne, vale! –„Hús, ég veled!”. A karnevál szó mögött azonban egy egész szócsokor rejtezik, s ad lehetőséget nem is oly bolondos etimologizálásra – írja Jankovics Marcell Jelkép-kalendáriumában.
A régi népi megfigyelések szerint ha húshagyó kedd csapadékos, akkor bő lesz a kukoricatermés abban az évben. Az enyhe február nem jót jelent, ha viszont február hideg, fagyos, az bőséges búzatermést hoz.
Fejér megyében megmaradt népszokás a húshagyó keddi tikverőzés Mohán. Minden év húshagyókeddjén a 14-20 év körüli legények tradicionális maskarába öltöznek: rongyszalagokkal gazdagon díszített bohócnak, fehérruhás szalmatöröknek, szerencsehozó kéményseprőnek, és a legfiatalabb alakoskodók lánynak. A színes farsangi maskarások végigjárják a falut, és minden házba-udvarba betérnek, hogy összegyűjtsék a tyúkólakban talált tojást (mint a termékenység és bőség szimbólumát). A szokás a nevét a csupán jelképesen elvégzett „tyúkverésről” kapta, a tyúkok fenekét a bohócok furkósbotjukkal jelképesen megütögetik, amely szimbolikus cselekedet a jószág termékenységét hivatott elősegíteni.