Hét lépés az igazságos és modern iskolákért 

 Korszerűsítik az iskolák világítási és fűtési rendszerét, felgyorsítják a digitálistartalom-fejlesztést, ösztönzik a kistérségi összefogást, valamint a pedagógusok számára is elérhetővé teszik a Prémium évek programot. A kormány Száz lépés programjának újabb intézkedései az igazságosabb oktatás megteremtését szolgálják. A korszerű, digitális tananyagoknak elérhetőnek kell lenniük az ország hátrányos helyzetű településein lévő iskolákban éppúgy, mint a legjobban felszerelt fővárosi intézményben. Az év végére Magyarország összes iskoláját szélessávú internetkapcsolattal látják el-olvasható a www.magyarorszag.hu-n.

2005.09.01. 08:27 |

 Korszerűsítik az iskolák világítási és fűtési rendszerét, felgyorsítják a digitálistartalom-fejlesztést, ösztönzik a kistérségi összefogást, valamint a pedagógusok számára is elérhetővé teszik a Prémium évek programot. A kormány Száz lépés programjának újabb intézkedései az igazságosabb oktatás megteremtését szolgálják. 

 A miniszterelnök szerint igazságosabbá kell tenni az oktatást annak érdekében, hogy "egy gyermek sorsát ne az határozza meg, milyen családba született". Gyurcsány Ferenc erről szerdán a fővárosi Puskás Tivadar Távközlési Technikumban rendezett országos tanévnyitón beszélt. A kormányfő hangsúlyozta, hogy jobban felszerelt iskolák kellenek, és a pedagógusok munkáját is jobban meg kell becsülni. Gyurcsány Ferenc úgy véli, az iskolákban csak nyugalomban is stabilitásban lehet jó teljesítményt nyújtani. 

Új egyensúly a lexikális ismeretek és a készségek között 

 Magyar Bálint oktatási miniszter rámutatott: egy ország energiája, innovációs ereje, megújulási képessége attól függ, hány kritikus elme, fegyelmezetten a saját kérdéseit végiggondoló fiatal polgára van. "Paradigmaváltás előtt állunk, erről szól az egész oktatási reform" - fogalmazott a tárcavezető. Elmondta: a Nemzeti alaptanterv, amelyet tavaly kezdtek el felmenő rendszerben bevezetni, arról szól, hogy a lexikális ismeretek és a készségek, képességek fejlesztése között vadonatúj egyensúlyt teremtsenek. 
Az igazságosabb és korszerűbb oktatást szolgálja a kormány Száz lépés programjának hét újabb lépése, melyről részletesen az alábbiakban olvashat. 
Kiemelt figyelem a hátrányos helyzetű tanulókra 

 A jövőben az általános iskoláknak a saját körzetükbe tartozó gyermekek felvételén túl, ha marad még helyük, elsősorban a saját településükön élő tanulókról kell gondoskodniuk, előnyben részesítve a hátrányos helyzetű tanulókat. 
Kistérségi társulások, iskolabusz-rendszer 

 Az oktatási tárca ösztönzi, hogy kistérségi társulás keretében minden kistelepülésen legyen óvoda, az itt működő kisiskolák a kistérségi társulás által fenntartott iskolák részeként folytassák tevékenységüket. Szorgalmazzák továbbá a középiskolák bevonását a kistérségekbe, a tizenkét évfolyamos rendszer létrehozását, a közös helyettesítési rendszer kiépítését, valamint azt, hogy a közoktatási intézmények közösen alkalmazzanak szakembereket. A többcélú kistérségi társulások keretei között ösztönzik az iskolabusz-rendszer létrehozását, többfunkciós buszhálózat kialakítását.  

Mindenki számára elérhető digitális tananyagok 

 A tankönyv-jóváhagyás rendszerét az életkornak és a gyermekközpontú tanulási szempontoknak jobban megfelelő tankönyvek érdekében alakítják át. 
 Felgyorsítják a digitálistartalom-fejlesztést, az év végére a mostani digitális tananyagok kétszerese lesz elérhető mindenki számára. A korszerű, digitális tananyagoknak elérhetőnek kell lenniük az ország hátrányos helyzetű településein lévő iskolákban éppúgy, mint a legjobban felszerelt fővárosi intézményben. Az év végére Magyarország összes iskoláját szélessávú internetkapcsolattal látják el. 

Korszerűsítik a világítási és fűtési rendszert  

 Szemünk fénye címmel program indul az iskolai világítási és fűtési rendszer korszerűsítése érdekében. A modernizáláshoz a fenntartó önkormányzatok nagy részének nincs elegendő pénze. 

Prémium évek program - pedagógusoknak is 

 A fenntartók élhetnek a korengedményes nyugdíjazás lehetőségével, ehhez fedezetet biztosít a kormány. Módosul a Prémium évek programról szóló törvény, kedvezőbb feltételeket teremtve ahhoz, hogy a pedagógusok bekapcsolódhassanak. 

Részmunkaidős foglalkoztatás ösztönzése 

 A részmunkaidőben történő foglalkoztatás beszámít majd a társadalombiztosítási szolgálati időbe.