Hazaszeretet és hivatástudat – a Magyar Királyi 3. Szent István Gyalogezredre emlékeztek

Megalakulásának 101. évfordulóján „Szent István bakái”, a Magyar Királyi 3. Szent István Gyalogezred emléke előtt hajtottak fejet az alakulat hajdani laktanyájánál, a mai Lánczos Kornél Gimnázium épülete előtt. A hősi áldozatok napján átadták az idei Sipos Gyula-díjat, amellyel a Magyar Honvédség állományába tartozó egykori és mai katonák tartós és kiemelkedő munkáját ismeri el Székesfehérvár Önkormányzata.
2021.08.15. 13:13 |
Hazaszeretet és hivatástudat – a Magyar Királyi 3. Szent István Gyalogezredre emlékeztek

2021-ben az elismerést a Magyar Királyi 3. Szent István Gyalogezred 2021 februárjában elhunyt utolsó katonájának, Smohay Ferenc zászlósnak ítélte oda posztumusz a város Közgyűlése, amelyet dr. Cser-Palkovics András polgármester adott át a Smohay családnak.

Megemlékezést tartottak a Magyar Királyi 3. Szent István Gyalogezred emléknapja alkalmából az alakulat hajdani laktanyájánál, a mai Lánczos Kornél Gimnázium falán elhelyezett emléktáblánál.

A hősi áldozatoknak emléket állító alkalmon dr. Cser-Palkovics András mondott ünnepi beszédet: „Amikor idejövünk minden esztendőben, hogy a Szent Istvánról 1930-ban elnevezett ezredet ünnepeljük, azt azért tesszük, hogy emlékezzünk és emlékeztessünk! Szent István ránk hagyott értékeit, intelmeit, alkotásait felvállalta az alakulat is. Tudjuk, hogy az ezred sok tekintetben a város részévé vált: nem csak mint katonai szervezet, hanem részt vett a város társadalmi és kulturális életében és mindennapi problémáinak megoldásában is. Elődeink felírták, hogy 1940-ben - bár a háború már zajlik, de - az ezred mégis a nagy havazás okozta fennakadásokat is segített kezelni itt, Székesfehérváron. Aztán a történelem vihara máshova sodorta ezt az ezredet. Tudjuk, hogy messze mentek gyermekek, unokák, férjek, apák akkor, és azt is tudjuk, hogy sajnos nagyon-nagyon kevesen térhettek haza. Ma kiemelten emlékezünk még egy személyiségre, aki hazatért, aki mindig tudatosan felvállalta és elmondta, hogy úgy érezte, azért térhetett haza, hogy családja körében, de a városa előtt is mindig megvallja azt, amit ő látott és bajtársaival együtt megélt, ő maga pedig túlélt. Mindig emlékeztetni szeretett volna bennünket mindazokra, akik ezt nem élték túl, akik nem jöhettek haza. Nem elfelejtve azt, hogy ez nem egy ember személyes tragédiája, hanem egy katona tekintetében mindig jelenti az ő hozzátartozóinak, egy nemzetnek, egy hazának a tragédiáját is. Ez az a tanulság, amelyet Smohay Ferenc mindig hozott, és emlékezetét a lelkünkre kötötte. Augusztus 15-én az ő bajtársaira és hőstetteire emlékezünk, és reméljük, hogy ma jó szemmel tekint le ránk odafentről.” – fogalmazott a polgármester.

Böhm Martin hadtörténész, a Honvéd Hagyományőrző Egyesület elnökségi tagjának – akinek dédapja maga is 20 éven keresztül szolgált a gyalogezredben – megemlékező gondolatait távollétében dr. Táborosi Zsuzsanna, a HOHE tagja tolmácsolta. A történelmi áttekintő kiemelte, hogy az ezred az első világháborúban nagy érdemeket felmutató Székesfehérvári 17. Honvéd és a 69. Közös Gyalogezred maradékából alakult meg, akiket összekötött a hazaszeretet, a hivatástudat és a több évszázados katonai hagyomány. Beszélt a város házi ezredének békés napjairól, valamint kitért az alakulatot teljesen felmorzsoló és megsemmisítő doni ütközetre is. „Emlékük 1944 után majdnem fél évszázadra elveszett, de 1993-ban új hagyományt teremtettek a túlélők és a hozzátartozók. Az egykori laktanya falán álló tábla egy új korszak kezdete volt, amit csak a hajdani „Szent István bakáinak” leszármazottai, hagyományőrzők tudnak továbbvinni. Közös feladatunk tehát az ezred emlékének őrzése, és példájuk bemutatásán keresztül a haza szeretete.”

Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata díjak, kitüntető címek, elismerések alapításával és adományozásával fejezi ki tiszteletét és megbecsülését mindazon személyek és közösségek iránt, akik életművükkel, munkájukkal, a város közéletében való közreműködésükkel kiemelkedő teljesítményt nyújtottak, maradandót alkottak. A Magyar Királyi 17. Honvéd gyalogezred parancsnokának tiszteletére Székesfehérvár Megyei Jogú Város alapította a „Sipos Gyula-díjat”, amellyel a Magyar Honvédség állományába tartozó azon egykori és mai katonák tartós és kiemelkedő munkáját ismerik el. Helytállásának, majd hagyományőrző munkájának elismeréseként Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése ebben az évben a „Sipos Gyula-díjat” posztumusz vitéz Smohay Ferenc magyar királyi zászlós, tartalékos főhadnagy, doni veteránnak, "a lokálpatriotizmus hősi képviselőjének" adományozta, aki a "Szent István" 3. Honvéd Gyalogezred utolsóélő tisztje és ismert utolsó élő katonájaként életének 99. évében, 2021 februárjában földi szolgálatát befejezve vonult be az Égi Hadseregbe.

A díjat dr. Cser-Palkovics András polgármestertől a Smohay család képviseletében Smohay Tamás vette át.

Az emléktáblánál az Önkormányzat nevében dr. Cser-Palkovics András polgármester és Vargha Tamás országgyűlési képviselő, valamint Dancs Norbert, a Székesfehérvári Járási Hivatal vezetője helyezett el koszorút. Fejet hajtott továbbá Dr. Ruszin-Szendi Romulusz vezérőrnagy, a Magyar Honvédség parancsnoka és Somogyi Zoltán dandártábrnok, a Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság törzsfőnöke, valamint az Önkormányzat, a katonai és a rendvédelmi szervek képviselői, a HOHE képviselői, a résztvevő hagyományőrzők és az iskola vezetősége. A megemlékezésen a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar a Seregi-, a Doroszlai- és a Helényi-indulóval működött közre.

A megemlékezés után leleplezésre került az iskola épületének falán felújított városcímer, valamint a HOHE elnöke, Lévai Miklós ismertette az aulában elhelyezett eredeti címer történetét is.

Közélet

  1. A Nyitott Tornatermek-programot ünnepelték

    Húsz éve indult útjára Székesfehérváron az országban egyedülálló Nyitott Tornatermek-program. A kezdeményezés töretlen és egyre növekvő népszerűségnek örvend azzal, hogy a város iskoláinak tornatermeiben, közösségi házaiban kínál ingyenes sportolási lehetőségeket minden korosztály számára.

    2024.04.26.
  2. Föcsök Jánosné köszöntése

    Különleges esemény helyszíne volt a Városháza pénteken délután, itt köszöntötték ugyanis 90. születésnapja alkalmából a maroshegyi Föcsök Jánosnét. Erzsi néni két lányával érkezett a meglepetés találkozóra, melyen dr. Cser-Palkovics András polgármester és Brájer Éva, Maroshegy önkormányzati képviselője köszöntötte őt a hagyományos miniszterelnöki gratuláló emléklappal és a város ajándékaival.

    2024.04.26.
  3. Közgyűlési összefoglaló

    Elfogadták a 2023-as zárszámadást a közgyűlésen, döntés volt arról is, hogy elengedi a teraszdíjakat a vendéglátósoknak a város, és ismét pályázhatnak a belvárosi épületek a külső felújítás támogatására.

    2024.04.26.
  4. 10 éve indították el az első duális osztályt

    A folyamatos megújulás a cél, hiszen ez jelenti a jövőt, éppen ezért a Denso elkötelezett a következő nemzedék oktatása iránt. A vállalat 10 éve indította el az első duális osztályát. A diákok a programban való részvételükért oklevelet vehettek át a cégnél.

    2024.04.26.