Hagyatékból lettek közkinccsé Demeter Vilmos visszaemlékezései

Régóta várt eseménynek adott otthont a Városháza Díszterme hétfőn délután. Bemutatták Demeter Vilmos, a sokak által szeretett és tisztelt tanár, Székesfehérvár Díszpolgára Visszaemlékezéseim című kivételes kötetét. A személyes hangvételű leírások Vili bácsi saját és családja élettörténetén keresztül tárják az olvasók elé Székesfehérvár és lakóinak közel egy évszázados korszakát.
2021.07.05. 20:55 |
Hagyatékból lettek közkinccsé Demeter Vilmos visszaemlékezései

A hagyatékból közkinccsé vált emlékeket foglalja össze a közel négyszáz oldalas kötet, amely a Vörösmarty Társaság gondozásában, Székesfehérvár Önkormányzatának támogatásával jelent meg.

Demeter Vilmos, azaz Vili bácsi 1919 júliusában született. Hosszú, tevékeny életutat járt be, elkötelezett híve volt a sportnak, kitartott a testnevelőtanári pálya és Székesfehérvár mellett. Az ő nevéhez fűződik több sportág, így a kosárlabda és az öttusa megerősítése a városban, ötszörös magyar atlétabajnok volt. Legendás volt emberségéről, hitéről, optimizmusáról, szellemi frissességéről, tevékeny résztvevőjeként a város kulturális és sportéletének, rendezvényeinek. 2001-ben Székesfehérvár Díszpolgára kitüntető címben részesült, emellett a Székesfehérvárért Érdemérmet, Terstyánszky Ödön Díjat, a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége Emlékérmét és a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét is megkapta. 2013 májusában, 94 éves korában hunyt el.

A Visszaemlékezéseim című kötet magával ragadó, fordulatokban és érzelmekben gazdag történetfolyama Vili bácsi saját és családja életén keresztül tárja az olvasók elé Székesfehérvár és az lakóinak közel egy évszázadnyi korszakát.

Vili bácsi gondolatait lánya, Sr. M Michaela O. Cist Demeter Magdolna hangszalagon rögzítette, majd hatalmas munkával, témakörök szerint rendszerezte és lejegyezte, így téve közkinccsé az óriási hagyatékot. A visszaemlékezéseket családi fotók, dokumentumok és Demeter Vilmost méltató írások teszik még színesebbé, érzékletesebbé.

„…városunk újkori történetéhez Demeter Vilmos, Vili bácsi kihagyhatatlanul hozzátartozik! Ennek oka nem elsősorban hosszú élete – bár az is példaként állítható –, hanem az a tartás és kitartás, az a tevékeny életpálya, amely őt jellemezte. Bárhová is irányította a sors, mindig családját és a közösséget szolgálta. Hite, elhivatottsága kifogyhatatlan volt…” – olvasható a kötet előszavában.

A könyvet a Városháza Dísztermében rendezett bemutatón ismerhette meg a közönség, az eseményt a kötet szerkesztője, Vakler Lajos vezette.

Köszöntőjében dr. Cser-Palkovics András polgármester köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik megőrizték a könyv történeteit, fotóit, dokumentumait, akik szerkesztőként, lektorként vagy bármilyen más módon közreműködtek a kivételes kordokumentum elkészítésében. Mint mondta, a könyv amellett, hogy egy életutat és egy családot ír le, egy várostörténeti korszakot is bemutat, így az utókor számára is elérhetővé és kézzelfoghatóvá válik a múlt. Demeter Vilmos a választott hivatásában és a közösség szolgálatában is maradandót alkotott. A kötet megjelentetésével a város eleget tesz annak a vállalásának, hogy méltó módon ápolja és mutatja be emlékét.

A könyv a Líra Könyvesboltban lesz megvásárolható, a kötetbemutató pedig a város YouTube csatornáján visszanézhető.

Az eseményen Kerkay Rita, a Vörösmarty Színház színművésze olvasta fel a Demeter Magdolna által írt előszót, majd kerekasztal-beszélgetés következett Vili bácsi fia, ifjabb Demeter Vilmos és unokája, Czirbus József közreműködésével. Mint mondták, Vili bácsi számára a személyes példamutatás volt a legfontosabb. Sportágakat alapított és olyan sportolói „garnitúrát” hozott létre Székesfehérváron, ami a mai napig példátlan. Nem lehetett akaratosnak nevezni, ő sokkal inkább a bölcs előretervezés embere volt. A sport folyamatosan a családi élet fókuszában volt, fontosak voltak a családi sakkjátszmák is. Vili bácsi és felesége hét gyermeket nevelt fel közvetlen, szerető, támogató légkörben, abban a lelkületben és keresztény szellemiségben, ami ma is tovább él, a családtagok között soha nem volt rivalizálás. Ő volt és még ma is ő a mérce, a példa és a példakép.

Az esemény zárásaként ifj. Demeter Vilmos fejezte ki köszönetét a család nevében Székesfehérvár Önkormányzatának, a Vörösmarty Társaságnak és mindenkinek, aki közreműködött a kötet elkészítésében.