Gyorsabban reagál a problémákra a gyermekvédelmi jelzőrendszer

Éves szakmai tanácskozást szervezett a Székesfehérvári Család- és Gyermekjóléti Központ hétfőn a Hiemer-házban. A tanácskozáson értékelték a 2017. évet és azokat a mérföldköveket, amelyeket tavaly sikerült lerakni. Tisztl Henrik, az intézmény vezetője kiemelte, hogy a jelzőrendszer több jelzést küldött tavaly, mint a 2016-os évben és hamarabb reagál a problémákra.
2018.02.27. 16:13 |
Gyorsabban reagál a problémákra a gyermekvédelmi jelzőrendszer

Az éves szakmai konferencián idén is részt vettek óvoda és iskolaigazgatók, házi- és gyermekorvosok, valamint a szociális ágazat képviselői. A rendezvény célja az együttműködés hatékonyabbá tétele volt. A résztvevők a rendezvény folyamán előadásokat hallgathattak az aktualitásokkal változásokkal és az együttműködési lehetőségekkel kapcsolatban, majd ezeket a témákat közösen vitatták meg.

A Család- és Gyermekjóléti Központnál jelentős szakmai integráció zajlott le 2016 januárjával, idén már az új struktúra második évét értékelték a szakemberek.

Tisztl Henrik, a Székesfehérvári Család- és Gyermekjóléti Központ intézményvezetője köszöntőjében kiemelte, hogy intézményükben a 2016-os évet az hatotta át, hogy az új szabályozásnak megfelelve, az együttműködéseket kialakítva működjenek, a 2017-es évben pedig már jó néhány szakmai mérföldkövet is le tudtak rakni. Az új struktúrával több szakember került a gyermekvédelembe, a jelzőrendszerbe így új együttműködéseket kellett kialakítaniuk.

Tisztl Henrik elmondta, hogy a jelzések száma megemelkedett a 2017-es évben, ugyanakkor a veszélyeztetett gyermekek száma stagnáló tendenciát mutat.

Kiemelte, hogy a jelzőrendszer több jelzést küld, aktívabb és jobban működik. Az oktatási intézményektől 2016-ban 220 jelzés jött, tavaly már 350 feletti, az iskolai szociális munka fejlesztésének köszönhetően. Szólt arról is, hogy a 2017-es év volt az első, amikor a Székesfehérvárnak önálló jelzőrendszeri felelőse lett. Összegzésként elmondta, hogy munkájuk fókuszában a gyermekvédelem áll, de emellett meg tudták tartani a felnőttvédelemmel kapcsolatos feladatokat is.A tanácskozáson köszöntötte a résztvevőket Brájer Éva alpolgármester is, aki kiemelte, hogy a változó világ új kihívások elé állítja a szakembereket. Az iskolai szociális munka elindítása kapcsán elmondta, felismerhető, hogy korunk tömegkommunikációs eszközei, a közösségi oldalak minden előnyük mellett igen nagy veszélyt is jelentenek, ami nagy változás a 10-15 évvel ezelőtt jelentkező, akkor első helyen álló problémákhoz képest. Brájer Éva köszönetet mondott az intézmény dolgozóinak a munkájukért. Kiemelte, hogy az önismeret nem csak a magánéletben, hanem a közösségi életben is fontos, ezért a problémákat ismerni és felismerni kell, mert csak a tisztánlátás, őszinteség és összefogás vezethet eredményre.

Kincses Zsolt Dávid, a Polgármesteri Hivatal Hatósági Főosztályának vezetője a „A közigazgatás szolgáltató szerepvállalása. Partnerség a családsegítés és gyermekjólét szolgáltában” című előadásában áttekintést adott a szociális és gyámügyi igazgatás, valamint a gyermekjóléti szolgáltatás átalakult rendszeréről. Hangsúlyozta, hogy a lokális szakmafejlesztés nem valósulhat meg az ágazaton belüli, valamint az ágazatközi együttműködések hiányában. Prezentációjában bemutatta az elmúlt időszak eredményeit a helyi közigazgatási és a területi szolgáltatási szektor szinergiájának hangsúlyozása mellett. Rámutatott arra, hogy a szakmai, szakmaközi kooperáció nem eshetőleges, hanem egyenesen szükségszerű a jóléti szolgáltatások eredményességéhez. A konferencián részt vett dr. Dienesné Fluck Györgyi, a város szociális tanácsnoka is.