Gondoljuk újra közösségi tereinket! – középiskolások versenyével zárult a projekt

A KDRIÜ arra hívta fel a Székesfehérváron tanuló középiskolás diákokat, hogy segítsenek újragondolni azokat a helyeket, ahol délutánonként a szabadidejüket töltik. A diákoknak videóban kellett bemutatni, hogy melyik közösségi teret alakítanák át, milyen elemekkel. A verseny győztese a Vitál Club csapata lett.
2021.04.21. 17:16 |
Gondoljuk újra közösségi tereinket! – középiskolások versenyével zárult a projekt

Online térben versenyeztek ötleteikkel a fehérvári középiskolások

"A fehérvári középiskolákban tanuló diákokat arra kértük, hogy rövid videókban ötleteljenek arról, hogyan lehetne használhatóbbá tenni számukra a közösségi tereket Fehérváron. Jelenleg három olyan közösségi tér van a városban - a Haleszban, a Rózsa ligetben és a Királyok Parkjában - ahol smart elemek vannak. A diákok nagyon kedvelik ezeket és ezekhez hasonló megoldásokban gondolkodnak" - mondta el a projektről Dr. Baráth Gabriella, a KDRIÜ tanácsadója, aki szólt arról is, hogy 600 válasz érkezett a diákoktól, ezekből kiderül, hogy a fehérvári középiskolások szívesen használják a közösségi tereket és fontos számukra, hogy ezek közelében legyen szolgáltatás is. "Sok helyről kiszorult ez a korosztály, ezért is fontos, hogy legyenek olyan funkciójú terek, ahol szívesen látják őket, ami kifejezetten nekik van címezve" - fogalmazott. 


Szerdán az online térben tartották meg a Gondoljuk újra közösségi tereinket! projekt záró rendezvényét, ahol fehérvári középiskolások pályamunkái versenyeztek. A három fős zsűri tagjai között volt Lantay Attila, Székesfehérvár főépítésze, Gallai Máté, a Kuube startup alapítója, és Szépvölgyi Ákos, a Közép-Dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség Nonprofit Kft. (KDRIÜ) ügyvezető igazgatója. A csapatok rövid videók bemutatásával ismertették terveiket a város közösségi tereinek újragondolására, két pályamunka a Gyümölcs utcai a Nemes Nagy Ágnes leánykollégium előtti teret tervezte át, egy pedig a Csónakázó tó megújulását mutatta be. 

A terek újragondolását célzó ötletverseny győztese a Vitál Club csapata lett

Lantay Attila zsűrielnöke értékelésében kiemelte, hogy mindhárom tervvel elégedettek voltak, mind a fiatalok lelkesedése, mind pedig térhasználata, térfelfogása érett terveket szült és a három csapat háromfajta utat választott. 

A harmadik helyen a bútorépítészeti irányt képviselő "Imposztor Molylepkék" csapata végzett, akik otthonossá tették a Nemes Nagy Ágnes leánykollégium előtti teret, jó alapgondolatokat felvetve. 

Második lett a versenyen a Szupertrió csapata, akik szintén a Nemes Nagy Ágnes leánykollégium előtti teret töltötték meg élettel a meglévő funkciókból kiindulva: a jelenlegi szökőkutat újragondolva terveztek új közösségi teret.

Az első helyen a Vitál Club csapata végzett, akik a Csónakázó tó újrahasználatát hozták létre, aktivitásuk nem csak a sportra terjedt ki, hanem a tárgyiasult kultúrát is újrafogalmazták: rendkívül kreatív megoldásokkal építették meg közösségi tereiket, többek között raklapbútorok felhasználásával.

A projekt keretében elkészült egy app is, az Alba Public Places ITT tölthető le!

A projektzárón elhangzott, hogy Gallai Máté startupjának Kuube okospadját a tervek szerint Székesfehérváron is kipróbálhatjuk majd a Királyok parkjában. Gallai Máté elmondta, hogy eredetileg arculattervezéssel és nyomdatechnikával foglalkozott, és csak nagyjából öt évvel ezelőtt váltottak - szinte a semmiből - az okos utcabútorok fejlesztésére.

"Mostanra szinte nincs olyan afrikai ország, ahonnan ne kaptunk volna megkeresést, sőt, Kazahsztánból, Indiából, a Maldív-szigetekről is érkezett már komoly érdeklődés a padjaink iránt" – mondta az alapító. A Kuube padok már ma is számos helyen megtalálhatóak, van belőlül Óbudán, Várpalotán, Balmazújvárosban és a Balaton mellett többek között Horvátországban és Izraelben is találkozhatunk a magyar okospaddal. 

Városfejlesztés

  1. Elkészültek a tervek a felújításra

    Elkészült a városi uszoda energetikai felújításának, illetve a szaunarészleg bővítésének a terve, amit a Városfejlesztési Kft. szakemberei terveztek meg az üzemeltető Városgondnokság megrendelésére. Az uszoda 1989-es átadása óta jelentős felújításon még nem esett át. A város üzemeltetési szempontból legdrágább létesítménye évente 850 millió forintból működik, ami jelentősen csökkenne egy átfogó felújítás után.

    2024.04.25.
  2. 64 új kórterem a kórházban

    Székesfehérváron zajlik az ország egyik legjelentősebb egészségügyi beruházása. A 112 ágyas, 64 kórtermes új kórházi épület a belgyógyászaton kívül a tüdőgyógyászati osztálynak ad majd otthont, de itt kezelik majd a rákos és fertőzéses megbetegedéssel küzdő betegeket is. Az új kórházi épület, a teljes berendezéssel együtt nyáron állhat a fehérvári egészségügy szolgálatába.

    2024.04.23.
  3. Fejlesztések Csalán

    A Depónia Nonprofit Kft. csalai központjában két fontos beruházás is elkészült: egy megújult, 21. századi lakossági fogadóteret alakítottak ki, valamint a hulladékkezelő központ belső útját is felújították. A fejlesztésekrő tartott tájékoztatón elhangzott, hogy már nem csak érkezik, hanem távozik is a hulladék Csaláról, ami más helyeken kerül újrahasznosításra.

    2024.04.22.
  4. Turbósítás, kétsávosítás

    A város saját költségén indította el az Új Csóri úti körforgalom nagyobb áteresztő képességének érdekében egy engedélyes terv elkészítését. A körforgalom kapacitásbővítésével kapcsolatos engedélyezési tervdokumentáció a Magyar Közút Nonprofit Zrt-vel egyeztetve készült a sok közlekedési problémát okozó csomópont fejlesztéséről, melynek döntéselőkészítő anyagának kivonatát az alábbiakban olvashatják.

    2024.04.21.