Gazdag programkínálattal csatlakozott Székesfehérvár a Kulturális Örökség Napjaihoz

Hagyományosan szeptember harmadik hétvégéjén rendezik meg a Kulturális Örökség Napjai programsorozatot. Az épített örökség ünnepén ingyenes épületlátogatásokkal, vezetésekkel, körsétákkal várták a kíváncsiakat olyan létesítményekben, melyek máskor részben vagy egészen zárva tartanak a látogatók előtt.
2021.09.18. 16:48 |
Gazdag programkínálattal csatlakozott Székesfehérvár a Kulturális Örökség Napjaihoz

Székesfehérváron is gazdag volt a programkínálat, többek között megnyílt a felújítás alatt álló Szent István-székesegyház, a Városházán pedig ismét szerveztek körsétát a polgármester vezetésével.

A Kulturális Örökség Napjait az Európa Tanács által 1984-ben kezdeményezett Európai Örökség Napok rendezvénysorozat részeként indították el hazánkban 1999-ben. Ezen a hétvégén olyan épületek nyitják meg a kapuikat, melyek teljesen, vagy részben zárva tartanak a látogatók előtt. A nemzetközi kezdeményezés célja, hogy felhívják a polgárok figyelmét az épített örökségek értékeire, szépségeire, sérülékenységére. Székesfehérvár a kezdetektől kapcsolódott a kezdeményezéshez, így 2021-ben is ingyenes programokkal várták az érdeklődőket.

Minden évben a Városházán vezetett körséta az egyik legnépszerűbb program, amely iránt ezúttal is nagy volt az érdeklődés. A vendégeket dr. Cser-Palkovics András polgármester és Kulcsárné Németh Mariann idegenvezető kísérték körbe, beszéltek az épület történetéről, bemutatták a Dísztermet, mint a székesfehérvári közélet és közösségi élet legfontosabb termét, az Aba-Novák seccot, a koronázási jelvények hiteles másolatait, majd a polgármesteri irodát és a kistanácstermet is
A Székesfehérvári Egyházmegye a felújítás alatt álló Szent István-székesegyház megnyitásával kapcsolódott a KÖN-höz. A program legfőbb érdekességeként ez volt az utolsó alkalom arra, hogy a nagyközönség láthassa a felállványozott templomot, az állványokról pedig a jelentős mennyiségben helyreállított freskókat, ugyanis hamarosan elbontják a szerkezetet. Ezen kívül a résztvevők előadásokat hallhattak a templom és a város középkori történetéről, a közelmúltban végzett ásatások eredményeiről és a felújítási-restaurálási projektről. A munkálatok ütemezetten haladnak, tervek szerint jövő nyárra visszaadják a híveknek a templomot, ahol újra lehet majd liturgiákat tartani.
Szintén nyitva állt a látogatók előtt a Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltára. A résztvevők a vezetett körséta alkalmával számos érdekességet hallhattak a Szent István-téri épület múltjáról. Elhangzott, többek között, hogy az építése az 1800-as évek közepén kezdődött, az 1857-es alapkő-letételen Ferenc József is részt vett. Az épületben nőnevelő intézet, leányiskola és kollégium működött, majd 1974-ben költözött ide a levéltár. A kommunizmus idején az épület elvesztette az egyházi jellegét, a 2003-ban kezdődött felújítása során azonban helyrehozták, amit lehetett, többek között freskókat, burkolatokat, ez utóbbiak egy része ma is eredeti. Maradtak azonban olyan részek, melyeket rossz állapotuk miatt el kellett bontani, helyükre újak, főként raktárak kerültek. Ezekben őrzik ma is állam szervek, települések, családok iratait. Érdekesség, hogy az iratanyag teljes hossza 11 kilométert tesz ki, a legrégibb irat 1692-ből származik.

A KÖN alkalmából kézműves foglalkozás volt a Felsővárosi Alkotóházban, megnyílt a Szerb Ortodox-templom, a Királykút Emlékház, valamint ingyenesen látogathatóak a Szent István Király Múzeum időszaki és állandó kiállításai. Ugyancsak szerveztek komolyzenei koncertet, városismereti sétákat és csillagászattal kapcsolatos programot.