„Fölépítjük a templomot" - a 80 esztendeje született Bokros Jánosra emlékeztek

"Fölépítjük a templomot" címmel zenés irodalmi emlékesten emlékeztek meg a 80 esztendeje született Bokros János, költő, tanárról csütörtökön a Vörösmarty Társaság termében. A megemlékezés alkalmából kiállítás is nyílt a költő hagyatékából és Varga Gábor Farkas, képzőművész versekhez készült grafikáiból. 
2018.09.20. 20:15 |
„Fölépítjük a templomot

Bokros János költő nevét nagyon sok fehérvári ismeri, hiszen az egykori József Attila Gimnázium tanára volt: az emlékét őrzik a tanítványok és a helyi irodalmi élet iránt érdeklődők, a pályatársak.

A 80 éve született költő-tanár tiszteletére rendezett esten megtelt a Vörösmarty Társaság terme. Felépítjük a templomot – ezzel a mind az életpályában reprezentatív, mind önmagában jelentős költeménnyel indult a rendezvény Cserta Gábor és Cserta Balázs előadásában.

A föld szaga, a bor nedűje, a kétkezi dolog forróságban, esőben, szélben, bármiben az elődök kérges keze és annak simogatása. - itt az ember nem csak a szülők miatt válik hívővé, itt muszáj hinni valami fölöttesben.” - jellemezte Bokros János világképét Brájer Éva, alpolgármester, aki a költő hitvallásából is idézett: „Büszke is volt szívem, s az lesz, amíg csak élek, mert nekem büszke érzés szeretni ezt a népet: belőlük lettem én is, köztük vagyok csak itthon, és semmi sincs a földön, mi tőlük elszakítson.

Bobory Zoltán, Jósika Miklós-díjas költő, a Vörösmarty Társaság elnöke és az est vendégei idézték fel a költő-tanár személyiségét, alakját, pályáját: Bokros Judit, a költő lánya, Csutiné Turi Ibolya, Sárkeresztúr polgármestere, Bakonyi István József Attila-díjas irodalomtörténész és Baranyi Ferenc Kossuth- és József Attila-díjas költő. A hallgatóság előtt megjelent a szakrálist és profánt egyszerre magában hordozó ember, akinek az életében kiemelkedő szerepet játszott a hűség.

A Vörösmarty Társaság termében kiállítás is nyílt a költő hagyatékából - fotókkal, írógéppel, kötetekkel - és Varga Gábor Farkas képzőművész versekhez készült grafikáiból. A rendezvényen P. Maklári Éva és Bobory Zoltán előadásában a költő több verse is elhangzott, így a Mi úgy jöttünk, a Mi férfiak vagy az Öreganyám nagykendője. A költő-tanár tanítványai felvetették egy emléktábla állításának ötletét, amely a jövő év elején, a költő halálának 30 éves évfordulóján valósulhat meg.