Fókuszban az erdőtüzek megelőzése - szakmai nap Soponyán

Erdőgazdálkodási szakemberekkel tartott közös szakmai napot a katasztrófavédelem április 7-én Soponyán. A fórum első felében az erdőtüzek kockázatáról és a tűzoltási taktikákról tartottak előadásokat. Délután egy szimulált tűzeset felderítési, megközelítési lehetőségeit gyakorolták a képzésen résztvevő erdőgazdálkodók, valamint a hivatásos és önkéntes tűzoltók
2022.04.08. 12:51 |
Fókuszban az erdőtüzek megelőzése - szakmai nap Soponyán

Az Ökoturisztikai Központban tartott rendezvényen Sallai László tűzoltó alezredes, a székesfehérvári katasztrófavédelmi kirendeltség vezetője és Majoros Gábor, a VADEX Mezőföldi Erdő- és Vadgazdálkodási Zrt. vezérigazgatója köszöntötte a résztvevőket. A fórumon a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságot Korbely László tűzoltó őrnagy, a Tűzoltósági Főosztály kiemelt főelőadója képviselte.

Az erdőterületek tűzveszélyességi besorolásait és tulajdonságait Balsay Zsolt, a VADEX Zrt. ágazati igazgatója és Encsi Csaba, a Vérteserdő Zrt. természetvédelmi és termelési főmérnöke ismertette. Balsay Zsolt kiemelte, hogy hamarosan a Gaja-völgyben, az egyik legkedveltebb Fejér megyei kirándulóhelyen számokkal jelölt, úgynevezett mentési pontokat alakítanak ki. A túraútvonalaknál tájékoztatják a kirándulókat, hogy mindig kísérjék figyelemmel ezeket a jelzéseket. Ha baleset történik vagy tüzet látnak, akkor ezeknek a számoknak a segítségével az erdészek és a tűzoltók pontosan azonosítani tudják, hol kértek segítségét, milyenek a terepviszonyok a helyszínen, és ehhez alkalmazkodva, milyen technikai eszközök szükségesek a gyors és hatékony mentéshez, tűzoltásához.

Farkas-Bozsik Gábor tűzoltó alezredes, a székesfehérvári katasztrófavédelmi kirendeltség tűzoltósági felügyelője az erdőtüzek oltásának taktikai lehetőségeiről, valamint a katasztrófavédelem technikai eszközeiről tartott előadást, bemutatva a hivatásos és az önkéntes tűzoltók, a járási mentőcsoportok terepképességű gépjárműveit és a pályázati forrásból beszerzett quadjait.

Az erdőtüzek oltásának hazai és nemzetközi gyakorlatáról dr. Nagy Dániel, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal országos EUTR erdészeti főfelügyelője adott áttekintést. A tűz terjedését befolyásoló tényezők közül kiemelte az időjárási körülményeket, a szélmozgást, valamint a növényzet, a biomassza jellegét, tulajdonságát, továbbá a domborzati sajátosságokat. Hozzátette, hogy Fejér megyében jellemzően a cserjéseket érintő tűzesetek kockázata a legnagyobb.

A légi felderítés jelentőségéről és a légi tűzoltás alkalmazhatóságáról dr. habil. Restás Ágoston nyugállományú tűzoltó alezredes, egyetemi docens tájékoztatta a résztvevőket. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Katasztrófavédelmi Intézetének tűzvédelmi és mentésirányítási tanszékvezetője az előadásában a megelőzés fontosságát hangsúlyozta, bemutatta a kamerás és a műholdas tűzdetektáló rendszerek sajátosságait, a pilóta nélküli légi felderítés hatékonyságát, valamint a légi tűzoltási taktikai módokat.

A program gyakorlati részében azt mutatták be, hogy a modern technológia milyen mértékben támogatja a tűzoltói beavatkozások hatékonyságát. Egy erdei tisztáson tálcatűzzel szimulálták a tűz keletkezési helyét.

A hivatásos és önkéntes tűzoltók ezután háromszor, három útvonalon és módon végezték el a felderítést és az oltást. A beavatkozó egységek helyszínre jutását. először állampolgári bejelentés, majd erdészek, végül drónos felderítés támogatta.

Az egyik feltételezés szerint a sűrű erdei növényzet miatt a tűz pontos helyét a nagyobb járművekkel, az S3 kategóriájú Komondorral, a székesfehérvári duplafülkés vízszállítóval, és a gépjárműfecskendővel már nem lehetett megközelíteni. A vízszállító egyik három köbméteres tárolóját ezért megtelepítették, és a szükséges oltóvizet innen biztosították a csákvári  önkéntes tűzoltó egyesület Mahindra járműve, a fehérvárcsurgói önkéntes tűzoltók quadja és a sárbogárdi hivatásos tűzoltóság erdőtüzes terepjárója részére, amelyek az űrszelvénybe nyúló növényzet alatt haladva haladtak tovább az erdőben.

Kék hírek

  1. Útzár a 81-esen!

    Teljes útzár mellett emelik ki ma, április 17-én a tegnapi balesetben árokba borult kamiont a 81-es főúton, Székesfehérvár határában. Az útzár idején, dél és kettő óra között a forgalmat az Új Csóri út - Iszkai út - Moha útvonalra terelik mindkét irányban, így a szárazréti körforgalomban a szokásonál nagyobb forgalomra kell számítani.

    2024.04.17.
  2. Közlekedik a család

    Idén is megrendezi az Országos Balesetmegelőzési Bizottság a "Közlekedik a család" elnevezésű vetélkedőt. A többfordulós megmérettetésre olyan családok jelentkezését várják, ahol a szülők hat és tizenhét éves kor közötti gyermeket nevelnek és legalább egy "B" kategóriás jogosítvánnyal rendelkeznek. A fődíj egy új személyautó.

    2024.04.16.
  3. Életet mentett a szerkezet

    Egy székesfehérvári és egy dunaújvárosi társasházi lakásban is a szén-monoxid-érzékelő figyelmeztette a lakókat a mérgező gázra április 14-én. Székesfehérváron egy gázkazán, Dunaújvárosban a fürdőszobában lévő gázbojler működése közben keletkezett szén-monoxid.

    2024.04.15.
  4. Kataszrófavédelem - 87 lakástűz a megyében

    2024 első negyedévében összesen 87 alkalommal riasztották égő lakóépülethez a tűzoltókat Fejér vármegyében. Lakástűzben egy ember vesztette az életét, öten pedig megsérültek. Néhány hete Székesfehérváron egy Ősz utcai panelben keletkezett tűz, melyet az egyenruhások gyorsan eloltottak, ott senki nem sérült meg.

    2024.04.15.