Florália a Gorsiumban – látványos időutazással köszöntötték a tavasz istennőjét

A Florália első napja idén is többezer látogatót vonzott a Gorsium Régészeti Parkba, ahol megelevenedett az ókori Pannónia világa. Flora, a tavasz istennőjének ünnepén látványos bemutatók, játékok, életképek, interaktív programok hívták időutazásra a látogatókat. Császári bevonulás, ókori menyegző, a színházban pedig antik komédia is várta a vendégeket.
2018.04.28. 15:35 |
Florália a Gorsiumban – látványos időutazással köszöntötték a tavasz istennőjét

A tavaszköszöntő ünnep első napján színházi előadás, római kori esküvő, ókori témájú játékok, kézműves vásár és a légiósok csatája is színesítette a programot.

Flora istennő tavaszköszöntő ünnepére, az antik Róma egyik leglátványosabb, legnagyobb pompával megült eseményére kezdetben csak a látogatókat köszöntő virág emlékeztetett a Gorsiumban, a Florália mára azonban igazi ókori fesztivállá fejlődött. Szombaton csaták, fegyverbemutatók és animátorokkal irányított interaktív foglalkozások is várták a családokat. Egy új gladiátorcsapat is bemutatkozott, ők gyermekgladiátor-iskolát is működtettek, ahol a vállalkozó szellemű fiatalok nemcsak kiképzést kaptak, hanem meg is mérkőzhettek egymással.

A Floralia első napján felidézték Septimius Severus császár 202. évi gorsiumi látogatását, a látványos bevonulást és az ünnepélyes áldozatbemutatást gladiátorjáték követte az „Arénában”. 

Septimius Severus 202-ben, amikor keleti hadjáratáról visszatért Rómába, hogy megünnepelje uralkodásának tízéves évfordulóját, akkor sem egyenesen a fővárosba ment, hanem feljött Pannóniába, és ellátogatott Gorsiumba. Ezt a császári látogatást elevenítik fel a Floralián. Alig érkezik meg a császár, máris az életére törnek: az idei Floralia újdonsága az a kalandjáték, amelynek résztvevői a park teljes területét bejárva nyomoztak a merénylő után, aki nem ünnepelni érkezett Gorsiumba, hanem ártó szándékkal ármánykodik a császár körül. A gyanúsított megtalálásához és leleplezéséhez a résztvevők logikájára és megfigyelőképességére éppúgy szükség volt, mint a kézügyességükre.

A kalandjátékon túl a múzeumpedagógusok izgalmas, ókori témájú játékokkal és foglalkozásokkal várták a gyermekeket, a táci gyerekek pedig az ókori gyermekjátékokba vezették be az érdeklődőket.

A kézműves foglalkozásokon többek között ékszereket, babér- és virágkoszorút, mozaikképet és bőrsarut lehetett készíteni, aki pedig szeretett volna rómaivá válni, lehetősége nyílott beöltözni egy fotó erejéig. A régészetben alkalmazott egyik modern technológiával, a quadrocopterrel is meg lehetett ismerkedni.A Látogatóközpontban van kinect-játék is, amelyben megelevenedik egy római amfora: a történet főhősei az esemény látogatói lehetnek.

A Florália keretein belül idén is nagy hangsúlyt kapott a színház, a tartalomról idén is Matuz János, a Vörösmarty Színház intendánsa gondoskodott alkotótársaival. 

A Floralia idején látható színházi produkció a tavalyi Békétlenek című alvilági komédia történetét folytatja: az Alvilágban pórul járt Dionüszosz visszatér az Olümposzra, hogy nemes bosszút készítsen elő elszenvedett sérelmeiért.

A vidám produkció főszerepeit Keller János és Kelemen István, a Vörösmarty Színház színművészei alakítják, a további szerepekben a Szabad Színház művészei – Törsök Márta,Szabó Miklós Bence és Kovács Máté –, valamint fehérvári diákszínjátszók – Nyári Ádám, Darkó Dániel, Körmendi Kristóf, Badi Rebeka, Jenei Márton, Ferenczy-Nagy Bogi és a Megadance Székesfehérvári Táncszínház tagjai láthatók. A darabban fontos szerepet kap a zene, amelyet idén is Ferenczy-Nagy Bogi, a 2017-es Fehérvár Hangja és Hámori János trombitaművész jegyzett, és a Székesfehérvári Ifjúsági Fúvószenekar játszott élőben.