Felvételi információs nappal zárult a pályaorientációs hét a Tópartiban

Az állami ösztöndíjakról, az egyetemeken bővülő gyakorlati képzésekről, a mentorálási és tehetséggondozó programokról is szó volt azon a felsőoktatási tájékoztatón, amelyet a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium végzős diákjainak tartott dr. Hankó Balázs Zoltán, az Innovációs és Technológiai Minisztérium helyettes államtitkára. 
2021.12.10. 11:09 |
Felvételi információs nappal zárult a pályaorientációs hét a Tópartiban

A felsőoktatásba történő jelentkezésről Pethő Judit, az Oktatási Hivatal főosztályvezetője szólt, és példákon keresztül mutatta be a pontszámítás rendszerét a diákoknak.

A pályaorientációs hét zárásaként a felvételi előtt álló végzős tópartis diákok kaptak friss információkat a megújuló felsőoktatásról és a felvételi pontok számításáról pénteken. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium egy országjáró program keretében informálja a pályaválasztás előtt álló diákokat a továbbtanulási lehetőségekről. A világban 28 ezer felsőoktatási intézmény működik, a 11 legrangosabb hazai intézmény pedig a top 5 százalékba, vagyis a legjobb 1400 egyetem közé tartozik, illetve a Semmelweis Egyetem a 277. előkelő helyen áll, mondta dr. Hankó Balázs Zoltán helyettes államtitkár. A felsőoktatás átalakításának célja, hogy az intézmények rugalmasabban tudjanak reagálni a nemzetközi folyamatokra és a munkaerőpiaci igények változására, így javul a nemzetközi versenyképességük. Az elméleti tudást a gyakorlati képzés egyidejű megvalósítása erősíti, amelyhez elengedhetetlen a XXI. századi igényeknek megfelelő eszközpark jelenléte. A fejlesztésekhez komoly állami támogatást kapnak a modellváltó egyetemek.

A helyettes államtitkár kiemelte: ugyanakkor olyan tehetséggondozási, mobilitási és mentorprogramokra nyílik lehetőség, amelynek keretében a diákok áthallgathatnak külföldi intézményekbe egy-egy szemeszter erejéig, illetve a 31 százalékos hallgatói lemorzsolódást 2026-ra 20 százalék alá tudják csökkenteni. A cél, hogy minél többen tanuljanak tovább alap- illetve mesterszakon az egyetemeken. Megemlítette a legnépszerűbb szakokat: első helyen a gazdálkodási szak áll, majd ezt követi a jog, a műszaki, az orvos-egészségtudományi, illetve az agrár szak. Fontosnak nevezte, hogy az elmúlt nyolc évben 65 százalékkal növekedett a hazai egyetemeken tanuló külföldi diákok száma, ez ma 40 ezer hallgatót jelent, akik Németországból, a Skandináv államokból, Dél-Koreából, Japánból érkeznek, ahol rangos intézmények működnek.

A diákok a rövid bevezetőt követően tehették fel kérdéseiket a felsőoktatásba történő jelentkezéssel kapcsolatban. Ebben Pethő Judit, az Oktatási Hivatal főosztályvezetője volt segítségükre, aki példákon keresztül mutatta be a pontszámítás rendszerét, a pluszpontok szerzésének lehetőségét.