-
A mellrákra hívták fel a figyelmet
Szombaton 18. alkalommal rendezték meg a mellrák elleni sétát Székesfehérvár Belvárosában. A figyelemfelkeltő rendezvény célja, hogy felhívja a figyelmet a megelőzés fontosságára. A betegség önvizsgálattal és szűréssel megelőzhető, illetve időben felfedezve még gyógyítható. A programhoz idén is sokan csatlakoztak, civil szervezetek és sportcsapatok is felvonultak.
2024.10.05. -
Megalakult az új Közgyűlés
Megalakult Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése. Az ünnepélyes alakuló ülést október 4-én, pénteken délután tartották a Városháza Dísztermében. Az október 1-jével megkezdődött, új ciklusban 21 fős testület dolgozik a városért dr. Cser-Palkovics András polgármester vezetésével. Esküt tettek a képviselők és a polgármester, megválasztották a város négy alpolgármesterét, valamint az Önkormányzat munkáját segítő tanácsnokokat és bizottságokat.
2024.10.04. -
Közös séta az emlőrák ellen
Az október 5-i mellrák elleni fehérvári séta célja, hogy évről évre felhívják a hölgyek figyelmét: egészségük védelme érdekében rendszeresen vizsgáltassák meg magukat és a köztes időszakokban végezzenek önvizsgálatot is. A programot 18. alkalommal rendezték meg.
2024.10.05. -
Megalakult az új közgyűlés
Letették esküjüket az új ciklus képviselői, megválasztották az alpolgármestereket, a tanácsnokokat, felállítottak a bizottságokat. Megtartotta első ülését Székesfehérvár új közgyűlése.
2024.10.04.
Fehérvári konferenciával kezdődött meg az 1944-45-ös magyar hadieseményeket elemző rendezvénysorozat
Az ötödik konferenciának 2025 márciusában ismét Székesfehérvár ad otthont, amikor a városkörnyéki harcokat és a Tavaszi ébredés hadműveletet elemzik majd a történészek, levéltárosok.
A keddi konferenciát – amelynek fővédnöke Vargha Tamás miniszterhelyettes, Székesfehérvár országgyűlési képviselője – dr. Cser-Palkovics András nyitotta meg, aki megköszönte a szervezőknek, hogy felvállalták az eseménysorozat megrendezését.
A polgármester felidézte, éppen pár nappal ezelőtt emlékezett a város arra, hogy 1944. szeptember 19-én kezdődött meg Székesfehérvár bombázása. „Az igazi szörnyűségek csak ezután vártak a városra, a történteknek – sajnos egyre kevesebben, de – még itt vannak az élő tanúi. Ezért is kötelességünk emlékezni, emlékeztetni, elmondani, hogy mi történt elődeinkkel, a városunkkal.” – fogalmazott a polgármester, aki ilyen, személyes vonatkozású történetként osztotta meg, hogy édesapja másfél éves gyermekként élte meg ezeket a bombázásokat, majd az azt követő eseményeket, és még a mai napig álmodik a zúgó repülőgépekkel…
Köszöntő beszédében Czetz Balázs, a Magyar Nemzeti Levéltár gyűjteményi főigazgató-helyettese a levéltár vezetésének köszönetét tolmácsolta. Elmondta, a 80. évfordulóhoz kapcsolódva egy, a jövő évtől működő, komplex online adatbázis készül, amelyben minden magyarországi település II. világháborús érintettsége, az ezekre vonatkozó levéltári források, dokumentumok is elérhetők lesznek a nyilvánosság számára.
A konferencia első előadásában Prof. Dr. Szakály Sándor, a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója Magyarország 1939 és 1944 közötti helyzetét elemezte.
Felidézte, hogy amikor 1939 szeptemberében kitört a német–lengyel háború, Magyarország a semlegesség álláspontján maradt, amit egészen 1941. április 10-ig sikerült megőrizni, amikor a Jugoszláv Királyság megszűntét követően a magyar királyi honvédség elfoglalta a Délvidék jelentős részét, valamint a Muraközt. Szó esett az 1941. június 26-ai kassai bombázásról is, amely végérvényesen eldöntötte, hogy Magyarország belép a háborúba.
A konferencián dr. Szabó József János hadtörténész az ezeréves határ megtartására irányuló harcokat elemezte, az Erdélyből érkező Benkő József hadtörténész interaktív előadása az Észak-Erdélyt és Székelyföldet visszacsatoló II. Bécsi Döntés utáni időszakot mutatta be. Dr. Bíró Andor hadtörténész a keleti hadszíntér katonasírjairól adott elő, dr. Ravasz István pedig a tordai csata jelentőségét méltatta. Ezt a csatát Hollósy-Kuthy László vezényelte le, az ő keleti fronton betöltött szerepéről, a Tordai csatát követő védekező harcokról, s a Székesfehérváron meghalt altábornagy későbbi életéről Bödő István levéltárigazgató beszélt.
„A nyitókonferenciával együtt összesen hat rendezvényt tervezünk, a cél az volt, hogy az adott történelmi esemény színhelyének közelében és pontos évfordulóján, vagy ahhoz nagyon közel legyenek a konferenciák – foglalta össze a sorozat tematikáját kérdésünkre Bödő István, a Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Vármegyei Levéltárának igazgatója.
A következő rendezvénynek Debrecen ad helyet, ahol az alföldi páncéloscsata lesz a középpontban, majd két fővárosi találkozón Budapest ostroma és a kitörés lesz a téma. 2025 márciusában pedig újra visszatér Fehérvárra a rendezvény, amikor a Tavaszi ébredés hadműveletet elemzik a történészek: ez a második világháború utolsó nagy német ellentámadása volt, ami gyökeresen kihatott Fejér vármegye történetére. A sort Szombathelyen a háború utolsó harcaival és a hadifogság témájával zárják. A konferenciákon számos nagynevű, a korban járatos előadó elemzi majd a történteket, és talán eddig ismeretlen, újszerű aspektusok is előkerülnek a hadművelettekel kapcsolatban.