Fegyveres testületek vezető főtisztjei voltak a Közéleti és Kulturális Szalon vendégei

Szívos István, ezredes, a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje-Katonai Tagozat kitüntetettje, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság volt személyzeti főnöke és Dr. Varga Péter, rendőr dandártábornok, a Szent György Érdemjel kitüntetettje, Fejér megye rendőrfőkapitánya voltak a Közéleti és Kulturális Szalon vendégei hétfőn, a Krisztus Király Plébánia Közösségi Házban. A meghívott vendégekkel Bobory Zoltán, a Vörösmarty Társaság elnöke beszélgetett.
2018.03.05. 20:59 |
Fegyveres testületek vezető főtisztjei voltak a Közéleti és Kulturális Szalon vendégei

Azt mondják, az a jó, ha egy rendőr végigjárja a szamárlétrát.” - kezdte a pályafutásra vonatkozó, első kérdésre a válaszadást Dr. Varga Péter, dandártábornok, majd így folytatta: „ez az én esetemben - úgy érzem - jól meg is valósult, hiszen 1992-ben végeztem a Rendőrtiszti Főiskola nappali tagozatának nyomozó szakán, majd a Szekszárdi Rendőrkapitányságon kezdtem dolgozni, mint nyomozó. Később főnyomozó, osztályvezető – majd a Pécsi Egyetem jogi karának elvégzése után - főosztályvezető lettem a bűnügyi osztályon. 2001-ben Dombóvár rendőrkapitányává neveztek ki, majd onnan - négy esztendei szolgálat után - visszakerültem Szekszárdra, rendőrkapitánynak és 2012-ben neveztek ki Fejér megye rendőrkapitányává."

János, tábori lelkész barátom szokta mondani, hogy megtervezte ő az életét, de valahogy mindig másképp alakult a sorsa, mint az általa eltervezett. Nos, ez az én esetemben is így volt.” - válaszolta ugyanerre a kérdésre Szívos István, ezredes. „A Tatárszentgyörgy környéki tanyavilágból indultam, Vácra jártam középiskolába és egy toborzótiszt hatására jelentkeztem katonának. Lentiben kezdtem meg hivatásos katonai szolgálatomat, műszaki, fegyverzettechnikai végzettséget szereztem. Ezt követően Kaposvárra kerültem, ahol 14 évet szolgáltam, gyermekeim ott születtek és nőttek fel. 2000-ben kerültem Székesfehérvárra, majd 2007 januárjától, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság megalakulásától annak személyügyi osztályvezető-helyettese, 2011 decemberétől 2018 februárjáig személyzeti főnöke voltam. Februárban betöltöttem 60. életévemet, így 65 éves koromig - nyugállományba vonulásomig - rendelkezési állományba kerültem."

A házigazda, az egyenruhások népszerűségét firtató kérdésére Dr. Varga Péter elmondta: „a rendészeti szakközépiskolákba és a Rendőrtiszti Főiskolára is nagy a túljelentkezés, így szerencsére van merítés, megválogathatják, hogy kiket vesznek fel. A közelmúltban a rendőrségnél lezajlott egy úgynevezett „intézkedési kultúra-váltás”, a kiképzés során komoly hangsúlyt fektetünk arra, hogy a rendőr elsősorban segít, szolgál és véd. De, a már szolgálatban lévő rendőröket is folyamatosan képzik, hogy konkrét példát említsek, július elsejétől új büntetés-eljárásjogi törvény lép életbe, amelyből azt megelőzőleg a testület valamennyi tagjának le kell vizsgáznia.”

Korábban, még 2015-ben rendőri életpálya-modell lépett életbe. Itt, Fejér megyében 2014-ben új lőteret adtunk át és létrehoztunk egy úgynevezett intézkedéstechnikai házat. Ennek szobái ki vannak alakítva, úgy mintha kocsma, bankfiók vagy magánlakás lenne és ezeken a helyszíneken kollégáim a munkájuk során gyakran előforduló szituációkat modellezhetik.” - tette hozzá a dandártábornok.

Katonai szolgálatom alatt mindvégig szoros kapcsolatban álltam a tábori lelkészi szolgálattal. Római katolikus vallású vagyok, jelenleg a Székesfehérvári Egyházmegye világi lelkipásztori kisegítői tanfolyamát végzem, Tóth Tamás esperes úr, a Prohászka templom plébánosa támogatásával. Hátralévő éveimben ez irányú szolgálatot szeretnék végezni.” - mondta el Szívos István, ezredes.

Bár Tolna megyei vagyok, hatodik esztendeje szolgálok Székesfehérváron, fehérvári a feleségem, így - vele - már én is az vagyok.” - zárta a beszélgetést Dr. Varga Péter.