-
XIII. Országos Diákparlament
A szekcióülések után Székesfehérvár Belvárosával ismerkedtek meg szombat délután az Országos Diákparlament tagjai, akiket Mészáros Attila alpolgármester és a Tourinform Iroda idegenvezetői kalauzoltak. A nap végén táncház és DJ várja a fiatalokat, és összeül a szerkesztőbizottság is, hogy vasárnap reggelre elkészüljön a végső javaslatcsomag.Így kezdődött pénteken a XIII. Országos Diákparlament
2025.03.22. -
Elkezdődött a XIII. ODP
A vármegyék és Budapest képviseletében 117 diák érkezett pénteken a középiskolások országos érdekképviseleti tanácskozására, amelynek immár hatodik alkalommal ad otthont Székesfehérvár. A Sóstói Stadion rendezvénytermében dr. Cser-Palkovics András alpolgármester és Mészáros Attila alpolgármester köszöntötte a küldötteket, majd dr. Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár nyitotta meg az ODP-t.
2025.03.21. -
Diákparlament Fehérváron
Idén, ahogy már hatodik éve Székesfehérvár ad otthont az Országos Diákparlament ülésének. 118 diák érkezett a Mol Arénába Sóstóra, hogy képviseljék a maguk, valamint diáktársaik érdekeit.
2025.03.21. -
Megújul a Bregyó-tábor épülete
Javában zajlik már a Bregyó közi napközis tábor épületének teljes felújítása. A munkákkal május végéig elkészülnek, így idei nyáron már egy megszépült táborépületben és modern környezetben élvezhetik a vakációt a gyerekek.
2025.03.21.
Februártól tízezer fehérvári háztartásban kezdődik el a konyhai zöld- és élelmiszerhulladékok házhoz menő gyűjtése

Ezeket a lakótelepeken erre a célra kihelyezett 120 literes, barna színű szemeteskukákba üríthetik, amelyeket a tavaszi-nyári időszakban hetente kétszer, az őszi-téli időszakban heti egyszer szállítanak majd el.
A MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. (MOHU) elindítja a konyhai zöld- és élelmiszerhulladékok házhoz menő gyűjtését Magyarországon. Országszerte 14 település, Budapest, Miskolc, Debrecen, Székesfehérvár, Szolnok, Kecskemét, Cegléd, Zalaegerszeg, Békéscsaba, Nagykanizsa, Tatabánya, Kaposvár, Gyula, valamint Békés társasházi övezeteiben teszik lehetővé önkéntes jelleggel a szolgáltatás igénybevételét. Az új rendszert az európai uniós előírásokkal összhangban vezetik be, ugyanis ennek értelmében 2024-től kötelező a biohulladékok elkülönített gyűjtése. 2035-ig a települési hulladékok mintegy 65 %-át újrahasznosítani kell, ami nem érhető el a biohulladékok hatékony, elkülönített gyűjtése nélkül. A MOHU fokozatosan és folyamatosan vezeti be a konyhai zöld- és élelmiszerhulladékok házhoz menő gyűjtését. Első körben kisebb területek kerültek kijelölésre a társasházi övezetekben.
Ma, Magyarországon a vegyesen gyűjtött hulladék 10 százaléka biológiai. Ez ma vagy a csatornahálózaton keresztül a szennyvíztelepekre, vagy a hulladéklerakókba kerül.
E hulladék bomlása nem jó, ha nem irányított és ellenőrzött körülmények között zajlik. A nemzetközi tapasztalatok is azt mutatják, hogy a begyűjtött konyhai hulladékok mennyisége és minősége a házhoz menő rendszerrel növelhető leginkább. Így jelentősen csökkenthető a hulladéklerakók üvegházhatású gáz-kibocsátása, javítható a talaj minősége, valamint fokozható az általános hulladékkezelési rendszer működési hatékonysága. A konyhai zöld- és élelmiszerhulladékokat biogáz üzemekben hasznosítják, mely hozzájárul a körforgásos gazdaság kiépítéséhez, hiszen azokból megújuló energiaforrásként áramot és hőt állítanak elő. A biogáz üzemben képződő maradék ráadásul – magas tápanyagtartalma miatt – kiváló komposztanyagot képez a mezőgazdaság számára.
Mivel Székesfehérvár is érintett, így a MOHU-val kötött szerződése alapján a DEPÓNIA Nonprofit Kft. is elindítja 2024. február 1-től ezt az új szolgáltatást.
A részletekről Steigerwald Tibor ügyvezető számolt be csütörtökön. Mint elmondta, Székesfehérváron a tömbházas övezetek egy részében indul el a szolgáltatás – mintegy 10 000 háztartást, 24 000 főt érintően. „Első körben a Tóvárosi lakónegyedben, a Palotavárosban és a Szedreskerti lakónegyedben élők kapcsolódhatnak be a programba, majd a város többi lakótelepe is, 2025-től fokozatosan. A részvétel önkéntes, de tásaságunk elhivatott abban, hogy szeretnénk minél nagyobb arányban a lakosságot bevonni és együttműködésre késztetni.”
A környezetvédelem tekintetében a hulladékgazdálkodás az a terület, ahol lehet és kell is eredményt elérni.
„Ez egy korszerű, jövőbe mutató kezdeményezés, amely sokakat érint. Jelentős előrelépést jelent mind környezetvédelmi, mind közszolgáltatási és városüzemeltetési szempontból ez az új gyakorlat, amely egy pilot program, azaz a tapasztalatok összegyűjtésével tovább fejleszthető majd.” – emelte ki dr. Cser-Palkovics András. Székesfehérvár polgármestere reményét fejezte ki, hogy a programhoz minél nagyobb számban csatlakoznak önkéntesen a társasházakban élő fehérváriak. Hozzátette: január 22-től, hétfőtől viszik házhoz első körben a Tóvárosi lakónegyedben az ötliteres gyűjtőket.
Steigerwald Tibor tájékoztatása szerint a programban résztvevők lakóegységenként egy-egy feliratozott, jól záródó 5 literes konyhai gyűjtőedényt kapnak díjmentes használatra, amely nemcsak könnyen kezelhető, de szag- és kifolyásmentes is. A helyes gyűjtésben a kiosztásra kerülő tájékoztatóanyag ad segítséget. A gyűjtőedények kiosztásáról a DEPÓNIA gondoskodik jövő héttől. Munkatársaik minden háztartás bejárati ajtaja mellé helyezik el az edényeket. A kihelyezés várhatóan egy hónapig tart, ezalatt azon lakosok, akiknek nincs még gyűjtőedénye, természetesen ők is gyűjthetnek és helyezhetnek el konyhai hulladékot.
Ebbe a kukába sokféle szerves hulladék elhelyezhető: például gyümölcsök és zöldségek maradékai, kávézacc, teafű (viszont a filter nem), fűszerek, tojáshéj, főtt ételmaradékok, pékáruk vagy épp feldolgozott élelmiszerek és húskészítmények is. Fontos viszont, hogy nem szabad beledobni csontot és az élelmiszerek csomagolását. Ezek, illetve az ehhez hasonló anyagok ugyanis amellett, hogy nem komposztálhatók, károsíthatják a hasznosítást végző gépeket. A bedobható élelmiszerek listája a https://mohu.hu/biohulladek oldalon is megtalálható.
A lakosság az ötliteres gyűjtőedényben összegyűjtött konyhai hulladékokat a vegyes hulladékok gyűjtésére szolgáló edények (rácsos gyűjtőpontok) mellett erre a célra kihelyezett 120 literes, barna színű, biohulladék gyűjtő edénybe önthetik.
Az edények jól zárhatók, kifolyásbiztosak és rögzítve lesznek a rácshoz, hogy minél kisebb legyen a kiömlés veszélye. A gyűjtőedényeket nyáron (május-szeptember) hetente kétszer, a többi időszakban (október-április) hetente egyszer ürítik, és az így összegyűjtött hulladékokat biogáz üzembe szállítják hasznosításra.