Évadnyitó társulati ülést tartott a Székesfehérvári Balett Színház

Évadnyitó társulati ülést tartott a Székesfehérvári Balett Színház ma a Már Vártalak kávézóban. A eseményen Egerházi Attila igazgató beszámolt az előző évad eredményeiről, a lezárult „Mozdulj Fehérvár!” CLLD pályázatról, a tervezett bemutatókról, a repertoáron tartott előadásokról, az őszi vendégjátékokról, a társulat nyári programjairól, valamint a művészállomány személyi változásairól.
2021.08.05. 20:42 |
Évadnyitó társulati ülést tartott a Székesfehérvári Balett Színház

Idén hároméves a Székesfehérvári Balett Színház.

A társulat vezetője, a Harangozó- és Jeszenszky Endre-díjas, 2020 októberében Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozata kitüntetésben részesült Egerházi Attila és a táncművészek azzal az elhivatott szándékkal érkeztek Székesfehérvárra, hogy egy markáns arculatú, egyedi hangvételű repertoárral rendelkező kortárstánc-színházat hozzanak létre egy olyan városban, ahol a kultúra nagy hangsúlyt kap. Bár az előző évaduk a koronavírus-járvány miatt ismét félbeszakadt, így is szép eredményeket hozott.

A 2020/2021-es évadban öt bemutatót tartottak: három produkciójukon – a Carmen című, háromfelvonásos táncszínházi esten, a Hattyúk tava baletten és a Koreográfus showcase előadáson - közönség előtt táncolhattak, és volt két további premier - a Fantomfájdalom táncdráma és az Aladdin családi mesebalett -, amelyekkel pedig az online térbe költöztek:  a társulat YouTube csatornáján, streamelve vetítették.

Az eseményen jelen volt Lehrner Zsolt alpolgármester, köszöntötte a társulatot és elmondta: már folynak a tárgyalások arról, hogy a Balett Színház új otthonába, a tervek szerint a VOKE Művelődési Házba költözhessen.

A 2021/2022-es évadnyitó társulati ülésen Lehrner Zsolt köszöntötte elsőként a táncosokat, akiről kiderült, hogy magánemberként a Fehérvári Balett indulásánál ő volt az első, aki bérletet váltott: „Nem titok, hogy nagy elkötelezettje vagyok a társulatnak, amely az elmúlt három évben védjegye  lett a fehérvári kulturális és táncéletnek - a néptánc mellett.” – kezdte gondolatait az alpolgármester, aki a társulathoz fordult: „Komoly feladat éppen ezért a tiétek, és köszönetet kell mondjak nektek a városvezetés és a közösség nevében azért, hogy a pandémia idejére is itt maradtatok és elkötelezetten dolgoztatok!” Az alpolgármester beszédében elmondta még, hogy már zajlik a VOKE felmérése annak érdekében, hogyan tudnák átalakítani azt a balett fehérvári otthonává, és kiemelte, hogy keresik az állami forrásokat egy második színházterem kialakításához is. Lehrner Zsolt köszöntője végén az elkövetkező évadra a táncosoknak sok táncos estet kívánt, a fiataloknak pedig azt üzente: ne féljenek a tánctól, jöjjenek és nézzenek kortárst, mert hihetetlen élményeknek lehetnek részesei.

A 2021/2022-es évad első bemutatója a Pillangók munkacímű balett lesz

A szót ezután Egerházi Attila igazgató ragadta magához: elmondta, hogy befejezték a Mozdulj Fehérvár! projektet, melynek célja – a kultúra, a tánc és a mozgás, valamint a pedagógia és a nevelés mezsgyéjén haladva – olyan programok szervezése volt, amelyeken keresztül a város lakosságának közreműködésével új közösségeket teremthettek, hozzájárulva a város kulturális életének frissítéséhez. A „Beszállókártya”, „Ráhangolódás”, „Beavatás” és „Tánclabor” programelemeken az érdeklődők megismerkedhettek a társulattal, betekinthettek a balettszínház kulisszái mögé, a készülő produkciók próbáiba, tánckurzusokon vehettek részt, minikoreográfiákat tanulhattak – személyesen és az online térben egyaránt. Hozzátette, hogy amennyiben lehetőségük lesz, nyílt napjaikhoz ezentúl is lehet majd online csatlakozni, hiszen hatalmas érdeklődés övezte azokat a pandémia alatt is.

„A 2021/2022-es évad első bemutatója a Pillangók munkacímű balett lesz a székesfehérvári Vörösmarty Színházban – a tervek szerint – november 15-én, hétfőn 19 órakor, majd 2022 áprilisában Budapesten, a MÜPA Bartók fesztiválján Parádé címmel mutatjuk be a Boban Marković Orkestarral közös produkciónkat.” – emelte ki az igazgató. Az online térből kilépve ősszel a Vörösmarty Színházban is bemutatásra kerülnek az előző évad előadásai: szeptember 28-án és 29-én 15 és 19 órai kezdettel az Aladdincsaládi mesebalett, október elsején a Fantomfájdalom című táncdráma, október 19-én a Hattyúk tava táncszínházi produkció, valamint repertoáron tartják a Carmen, a Rómeó és Júlia, valamint a Diótörő című baletteket.

Egerházi Attila bejelentette, hogy az elsőként az M5 csatornán közvetített, a trianoni veszteségről szóló Fantomfájdalom táncdráma tovább utazik az országban, a partiumi, valamint a határon túli magyar területeken: augusztus 12-én a Szarvasi Vízi Színházban, szeptember 15-én a budapesti Nemzeti Táncszínházban, november 8-án a Békéscsabai Jókai Színházban, november 29-én a Kolozsvári Állami Magyar Színházban, december elsején a Szolnoki Szigligeti Színházban láthatja majd a közönség.

„Nagy megtiszteltetés, hogy a társulat idén is részt vehet a Székesfehérvári Királyi Napok látványos nyitóceremóniáján, melyet augusztus 13-án, pénteken 20.30 órakor tartanak a Nemzeti Emlékhelyen.” – mondta büszkén az Egyensúlyünnep című dramatikus történelmi játék kapcsán, amelyet Matuz János, a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ művészeti intendánsa írt és rendez. Kiemelte továbbá, hogy a társulat meghívást kapott a kápolnásnyéki Café de la Danse fesztiválra is, ahol augusztus 27-én az Aritmia, 28-án a FRANC című produkciókkal lépnek fel, workshopot tartanak, performance keretében pedig rövid táncetűdöket mutatnak be. 

Az igazgató a művészállomány személyi változásairól is beszámolt: „Az új évadban Chiara Malavasi, Eva González Buendía és Elinor Ostrovsky érkezik a társulathoz, valamint nyolc gyakornoknak biztosítunk lehetőséget a szakmai és művészi fejlődésre. A gyakornokok kapcsán el kell mondanom, hogy  nagy érdeklődés övezte a művészszakma részéről a társulat hirdetését, több százan jelentkeztek meghallgatásra.(...) Az új évadban pedig nem csak gyakornokok, hanem vendég balettmesterek is érkeznek hozzánk. Augusztus végén a FRANC és a Hattyúk tava produkciók létrehozásában korábban közreműködő, holland Shirley Esseboom tart balettgyakorlatokat a táncosoknak. A Pillangók munkacímmel tervezett bemutató, az „A Place Between” darab koreográfusa Lukas Timulak, akinek asszisztense, a spanyol Fernando Troya október végén érkezik hozzánk betanítani a táncokat.”